logo

En önemli sorun: YOL

En önemli sorun: YOL

Vezirköprü Kaymakamlığı’nın düzenlediği toplantıda Vezirköprü sorunları dinlendi

Özelllikle muhtarların katıldığı toplantıda söz alanlar YOL’dan şikayet etti.
Kimi Mahallelerinin ulaşımından, kimi de Vezirköprü’nün diğer ilçelere ulaşımından.
Kaymakam Altıner de; Vezirköprü’ye gelirken ilk dikkatini çeken sıkıntının Yol olduğunun altını çizdi.

Vezirköprü Kaymakamı Yunus Emre Altıner başkanlığında İlçemiz Sorunları ve Çözüm Önerilerini” içeren toplantı Köprülü Mehmet Paşa Kapalı Spor Salonu’nda yapıldı.
Kültür Merkezi’ndeki toplantı salonundaki ısıtma arızası nedeniyle Spor Salonu’nda yapıldığı açıklanan toplantıya Kaymakam Altıner, Belediye Başkanı Edis, Jandarma Komutanı M. Yücel Yılmaz, AKP İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Bekir Kurtoğlu, MHP İlçe Başkanı Ahmet Özata, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Abdulkadir Fişekci, Daire amirleri ve muhtarlar katıldı.
Toplantıyı açan Kaymakam Yunus Emre Altıner:
– Bu toplantılarımızı bundan sonra her ay düzenlemek istiyoruz. Sizin İlçe adına fikirleriniz bizim için önemli. Burada alacağımız görüşleriniz doğrultusunda Valilikteki toplantılarımıza bilgi aktaracağız. Dedi.Ali Bilgin copy
Daha sonra söz toplantıya katılanlara verildi.
Genel olarak yol sorununu dile getiren muhtarlardan Kabalı Muhtarı Arif Çelik:
– Mahallemizin yol sorunu büyük. Dedi.
Daha sonra söz alan Boruk Mahallesi Muhtarı Ali Bilgin:
– Büyükşehir olduktan sonra sorunlarımız arttı. Oturma izni alınmış binalara elektrik bağlattıramıyoruz. Pahalı diye direk dikmiyorlar. Alt yapısı yapılmıyor. Para alırken iyi, ama parayı alırsan altyapı hizmetini de vermen gerekir. Ayrıca Duruçay civarındaki yaylalarımızda büyük sıkıntılar var. Burada hayvanlarımız çalınıyor. Kamera sistemi kurulmasını istiyoruz. Dedi.
Burada söz alan Belediye Başkanı Sadık Edis:
– Eksikleri biliyoruz. Yollarımızda sıkıntı var. Yakında Büyükşehir’den görevlilerin katılacağı bir toplantımız olacak. Burada yol sıkıntısını anlatırsanız muhataplarına sorunlarınızı aktarmış olursunuz. 3 bin km. yol ağımız var. Sabırlı olmamız gerekiyor. Kabalı Mahallemiz de plana alındı. Bu yıl yapılacak. Dedi.
Yağınözü Mahallesi Muhtarı Mustafa Çelebi:
– İlçemizin en büyük sorunları eğitim ve işsizlik. Bu sıkıntılarımız çözülürse yol, altyapı zaten çözülür. Bunlara eğilmemiz gerekir. Dedi.
Yurtdağ Mahallesi Muhtarı Metin Çankaya:cömert
– Buradaki tüm muhtar arkadaşlarımızın temel sorunu yol. 160 muhtarın hepsi aynı şikayette bulunacaktır. Dedi.
Daha sonra söz alan Vatandaş Gazetesi köşe yazarı İhsan Cömert:
– Bu toplantı ilçemiz adına önemlidir. Daha önce konuştuğumuz Ticaret Odası Başkanı Fişekci, “Ankara’ya gidilecekse her türlü masrafı benden.” Dedi. Sorunlar için elini değil gövdesini taşın altına koyacağını belirtti. Vatandaş Gazetesi’nin başlattığı “Sınavlar Ver Vezirköprü’de yapılsın” kampanyası önemli. Havza ve Kavak’ta yapılan sınavlar ilçede huzursuzluk yaratıyor. 4 ilçenin toplamı kadar Vezirköprü’nün nüfusu var. Masrafsız bir iş. Bu iş ilçedeki dinamiklerin bir araya gelmesiyle aşılacaktır. Bir heyet oluşturularak Ankara’ya bir an önce gidilmeli. ÖSYM’ye durum anlatılmalı.
Huzurevi ilçenin bekleyen yatırımlarından. Kaymakam Bey, konuyla ilgili olarak çalışmalarının devam ettiğini aktardı.
Vezirköprü-Havza yolu projesi bile 5 yıldır çizilemedi. Ne zaman bitecek? Durağan yolu için bir çalışma ne zaman olacak?
Kuruçay’a yapılacak köprü gündemden düştü. Oysa Alaçam – Vezirköprü arasın
daki ticaret ilçeye çok faydalıdır. Bu köprü için söz vermeyen kalmamasına rağmen, ilerleme sağlanamadı.
Açık Cezaevi, 2 kez Vezirköprü’ye yapılacaktı. Yeri bile alındı. Ancak son anda Ba
fra’ya kaydırıldı. Durağan’a Hacıköy’e Kavak’a yapılıyor. En önce yapılacağı söylenen Vezirköprü’de yok.
Sokak Sağlıklaştırması için önemli para harcandı. Buralardaki boş binalar bir şekilde turizme kazandırılmalı. Dedi.
Karaköy Mahallesi Muhtarı Ferudun Yılmaz:
– Mahallemize okul yaptıramadık. Birleştirilmiş sınıfla okuyan Türkiye’de belki de bizden başka yer kalmadı. Milli Eğitim Müdürümüz ile bu sorunu çözemedik. Dedi.
Samukalan’dan Rahmi Ateş:
– Yıllardır çaydan bağlanan suyu içiyoruz. Biz de temiz içme suyu istiyoruz. Dedi.
Tekrar söz alan Başkan Edis:
– Vezirköprü Havza ve Durağan Yol projeleri devam ediyor. 2017 yılı sonuna kadar bitecek.
Açık Cezaevi için yer teklifinde bulunduk. Takibi gerekiyor, edeceğiz. Dedi. Başkan Edis daha sonra Belediye’nin çalışmalarının bazılarını aktardı.
Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Fişekci:
– Vezirköprü – Havza arasında 750 cam kırıldı. Ben de gidip görüşmeler yaptım. Ancak tek başına gidince olmuyor. Ekip olarak hareket etmek lazım. Bunu nasıl sağlayacağız? Mustafa ÇelebiVezirköprü’ye öncelikle iş lazım, aş lazım. Teknoloji gelişti. Artık eskiden 10 kişinin yaptığı işi bir tek makine yapıyor. O yüzden yatırım yapılması gerekiyor; yatırımcının önünün açılması gerekiyor. Benim yeni hastane altındaki yerim imzalara rağmen mahkemelik. Bekliyoruz.
%78 ile en çok oyu veren Vezirköprü, en büyük 22. Sıradaki Vezirköprü, en geniş yüzölçümüne sahip Vezirköprü neden hak ettiğini alamıyor? Verdiği oyların karşılığını neden alamıyor? Dedi.
Çekelan Mahallesi Muhtarı Mustafa Zengin:
– Mahallemiz büyük olmasına rağmen altyapı hizmeti alamıyoruz. Dedi.
Toplantıda son sözü alan Kaymakam Yunus Emre Altıner:
– Vezirköprü sıkıntıları olan bir ilçe. En büyük sıkıntısı da yol. Çözülmesi için çalışacağız, ancak kısa sürede olmaz. 100 yılın sıkıntılarını 3-5 yıla sığdırmak yanlış. Cumhurbaşkanımız “Bu ülkede artık yok diye bir şey yok!” dedi. Buna inanıyoruz. Bundan sonra her ay bu toplantılara devam edeceğiz. Dedi.

Share
1462 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+5 = ?