logo

Erdoğan açıkladı… 18 Günlük “TAM KAPANMA” Geldi

Erdoğan açıkladı… 18 Günlük “TAM KAPANMA” Geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan uzun bir süredir beklenen “TAM KAPANMA” kararını açıkladı.
Erdoğan, bayram sonrasına kadar sürecek yeni tedbirlerimiz şu şekilde olacaktır diyerek alınan kararları açıkladı.
Erdoğan; “29 Nisan 2021 Perşembe akşamı Saat: 19.00’dan itibaren başlayıp 17 Mayıs 2021 Pazartesi sabah 05.00’e kadar sürecek şekilde tam kapanmaya geçiyoruz.” dedi.
Bu tarihler arasında kesintisisz sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır, diyerek sözlerini sürdüren Erdoğan; “İçişleri Bakanlığı genelgesinde belirtilen üretim, imalat, gıda, tekstil, sağlık gibi alanlarda istisna tutulan kurumlar hariç tüm işyerleri faaliyetlerine ara verecektir.” ifadelerini kullandı.
Erdoğan açıklamasının devamında; “Yeme-içme sektöründe sadece paket servisle hizmet verilebilecek. Şartları uygun olan işletmeler bu hizmeti gerektiğinde kesintisiz devam ettirebilecektir. Zincir marketler Pazar günleri kapalı olacak, diğer günlerde belirlenen saatlerde hizmet vermeyi sürdüreceklerdir.” dedi.
Erdoğan; “Şehirlerarası seyahatler izne tabi olacak ve şehirlerarası toplu taşıma araçları %50 kapasiteyle çalışabilecektir. Önceki uygulamalardan farklı olarak bu defa konaklama tesislerindeki rezervasyonlar, sokağa çıkma ve şehirlerarası seyahat kısıtlamaları için istisna teşkil etmeyecektir.” ifadelerini kullandı.
Kamu kurumlarıyla ilgili de bilgi veren Erdoğan; “Hizmetlerini sürdürecek olan kamu kurumlarındaki personel, uzaktan veya dönüşümlü çalışmaya yönlendirilecektir. Uzaktan çalışan kamu personeli de sokağa çıkma sınırlamasına tabi olacaktır.” dedi.
Eğitim konusuna da değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan; “Anaokulu, kreş, sekizinci ve onikinci sınıflar dahil tüm kurumlarda yüz yüze eğitime ara verilecek, tüm sınavlar erteelenecektir.” şeklinde konuştu.
Tarım sektörüne de değinen Erdoğan; “Tarım sektöründe çalışanlar faaliyetlerini salgın tedbirlerine uygun şekilde yürütebilmesi için gereken düzenlemeler ayrıca yapılacaktır.” dedi.
Erdoğan; “İhtiyaçlarını karşılamak için sokağa çıkamayan yaşlı veya ağır hastalığı olan vatandaşlarımız vefa ekiplerinden destek isteyebileceklerdir. Vatandaşlarımızın mağdur olmaması için kurumlarımız gereken bütün tedbirleri alacaktır. Biz de bunun takipçisi olacağız.” şekilnde konuştu.
Türkiye bakımından son derece önemli olan bu sürecin istediğimiz sonuçları verebilmesi için kurallar en sıkı şekilde uygulanacak diyen Erdoğan; “Tedbirlerin istismarına kesinlikle izin verilmeyecektir. İnşallah bu fedakarlıklarımızın karşılığını bayram sonrası hep birlikte sağlıklı, huzurlu ve mürebbeh günlere ulaşarak alacağız.” ifadelerine yer verdi.

Share
68 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+2 = ?