logo

Erdoğan, kenevir hakkında konuşacak mı?


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Pazar günü Samsun’da gerçekleşecek olan Adalet ve Kalkınma Partisi il kongresinden Vezirköprü olarak da beklentilerimiz var.
Beklentimiz, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Samsun’a gelerek İl kongresine katılmasından kaynaklı. Doğal olarak konuşmasında Samsun ve özellikle Vezirköprü için neler söyleyeceğini merakla bekliyoruz.
Yeni hastanenin açılışının yapılacağı biliniyor. (Ancak, açılışı yapıldıktan sonra hastane hemen çalışmaya başlamayacak. Hedef yılbaşı)
Bununla birlikte Vezirköprü olarak asıl merak edilen konuşmasında KENEVİR üzerine söyleyecekleri olacak.
Kenevirin başkenti olacağını söylediği Vezirköprü’de kenevirin ekimi iki yıldır arttı. Daha fazla artması, kenevir ekenlerin pazarlama sıkıntısının kalmamasına bağlı.
Pazarlama sıkıntısının kalmaması ise bu alanda gelişecek olan sanayiye.
Vezirköprü’de bir sanayi oluşacak mı, özellikle bir dönem Havza Organize Sanayi Bölgesi’nde açılacağı konuşulan tesis ile Havza’da mı oluşacak ya da bölgede bir başka konumda bir sanayi mi oluşacak? Yoksa sanayi başka bahara mı kalacak? Bu soruların cevabını alabilmek için Sayın Erdoğan’ın Samsun’da yapacağı konuşma belirleyici olacaktır.
Vezirköprü olarak bu işe talip olduğumuzu söylesek de, gerek bir kenevir sanayi alanı oluşturmak ya da bir Organize Sanayi kurarak buranın içinde sanayisini geliştirmek gibi beklentiler ilçede halen gündemde.
Özellikle keneviri işlemek konusunda ciddi olduklarını kaydeden bir firma (CC Teknolif) yer gösterilerek alt yapısı tamamlanan bir alan tahsis edildiğinde, hemen tesisi kurmak için çalışmalara başlayacağını söylüyor. Daha önce de Vezirköprü Belediyesi’ne konuyla ilgili bir dilekçeyle bunu resmiyete çevirmeye çalışmışlardı.
Gerçekten Vezirköprü’de KENEVİR gelişecekse ve sanayisi de yer bulacaksa pazar günkü konuşmasında Erdoğan’ın işareti önemli olacaktır.
Tabi, sadece konuşmakla değil, ardından alınacak kararlar ve çıkarılacak destek paketleriyle bu alanda yapılacak işlerin önünün açılması gerekir. Bu da seçim ya da kongrelerde Erdoğan’ın Samsun’a gelmesiyle kısıtlı kalmadan Ankara’da da hatırlatabilmekle, düzgün çözümlerin üretilerek fikirlerin kendisine ulaşılmasıyla gerçekleşebilir.
Burada görev (eskisi kadar etkileri kalmadığı iddia edilse de) milletvekillerine düşüyor. Fikir üreterek iletmek kısmı özellikle de iktidar kanadının milletvekillerine düşerken, takipçisi olmak da muhalefet kanadının milletvekillerine düşüyor.
Pazar günü Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşması Vezirköprü’nün önümüzdeki dönemlerdeki alacağı yönü de belirleyecektir.
Bakalım, Recep Tayyip Erdoğan konuşmasında tahmin ettiğimiz konulara girecek mi?

Tüm okuyucularımın Mevlid Kandillerini ve Cumhuriyet Bayramlarını kutlarım.

Share
57 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Başa döndük: Geçim sıkıntısı!…

  13 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  İlçemizde olduğu kadar, ilçe dışında da birçok kesimin dikkatini Vezirköprü'ye çeken arazi toplulaştırma eylemlerinin yankıları sürerken, insanlar haklı ya da haksız olan konusunda kararlarını netleştiriyor. Konuyla ilgili kesin kararı ise yargı verecek. Arazi toplulaştırma eylemlerinden sonra Vezirköprü'de gündem kısa sürede geçim sıkıntısına döndü. Özellikle çiftçilerimizin gübre başta olmak üzere artan girdi maliyetlerinden ötürü 'ekmemeyi' düşündüklerine defalarca üzülerek şahitlik ettim. Konuşmalarda bir karamsarlık hakim. Herkes bu kışı...
 • BU İŞTE BİR HİNTLİK Mİ VAR?

  13 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü köylerinde yapılmak istenilen arazi toplulaştırılmasında hangi tarafla konuşsan sonuca varamıyorsun, hemen hemen herkes ayrı telden çalıyor. Köylüler toplulaştırma ilanının kendilerine duyurulmadığını, Toplulaştırma işlemine başlamadan önce aksaklıkların giderilmesi için kendilerinin bilgilendirilmediğini, İktidar milletvekilinin kendilerine aksaklıkların düzeltilmesi için toplulaştırmanın bir süre erteleneceği sözünü vermesine rağmen, bir hafta sonra sabah kalktıklarında köyün güvenlik güçlerince sarıldığını gördüklerinde ...
 • Okullardaki sıkıntılar: YURT ve İHALE

  06 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Okulların açılmasıyla birlikte eğitimde yaşanan sıkıntılar yeniden gündeme geldi. Bunlardan bazıları ilk ve orta dereceli okullarda yaşanırken, bazıları da üniversite ve dengi okullarda yaşanıyor. Bu güne kadar Vezirköprü'de hiç duyulmayan YURT sorunu bu yıl ilçemizde de baş gösterdi. İlçemizdeki yurtların yetersizliği yıllardır sürse de, büyük kentlerdeki yurt sorununun medyada yer alması nedeniyle bu yıl ön plana çıktı. Belediyelerin yarışı haline dönen yurt sıkıntısına çözüm arayışında ilçemizde de hem Samsun Büyükşehir, hem de Vezirköprü B...
 • GEÇTİĞİMİZ HAFTALAR VE GÜNLERDE VEZİRKÖPRÜ’DE YAŞANANLAR

  06 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de geçtiğimiz aylar, haftalar ve günlerde nelerin yanlış nelerin doğru olduğunu sevgili Göktan Vatandaş Gazetesi'nde “Bana Göre” köşesinde “ÜZÜLDÜK” başlığı altında çok güzel özetlemiş. Gerek Göktan'ın bu makalesi, gerekse Vezirköprü Ziraat Odası'nın hazırlayarak siyasilere ve ilgili kurumlara sunduğu rapor hiçbir yoruma meydan vermeyecek kadar açık ve nettir. Bu çalışmasından dolayı Ziraat Odası Başkanı Sayın Arslan KAYA ve yönetimini bir kez daha kutlarım. Peki; Neler yanlış, neler doğru?… - İlçede köylülerin karşı...