logo

Erhan Usta Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na Bağımsız Aday Oldu

Erhan Usta Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na Bağımsız Aday Oldu

Bir süre önce AKP-MHP ittifakına aykırı hareket ettiği gerekçesiyle disiplin kuruluna sevk edilerek MHP’den ihraç edilen Erhan Usta hafta içi yaptığı açıklamayla birlikte Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı için bağımsız aday olduğunu açıkladı.

Usta yaptığı yazılı basın açıklamasında; “Merhaba Samsun, Merhaba Türkiye, Aziz Hemşerilerim, Değerli Vatandaşlarım. Sizleri tüm kalbimle; sevgiyle saygıyla selamlıyorum.

Bildiğiniz üzere, 26 yıl devletime ve milletime bürokrat olarak şerefle hizmet ettikten sonra, yaklaşık 4 yıl önce, sizlerin teveccühüyle Samsun Milletvekili olarak, memleketimize ve milletimize hizmet etmeye başladım.

Bu süre boyunca, parti ayrımı yapmaksızın, herkesin vekili olmaya çalıştım. Milletimizin mağduriyetlerini, Samsunumuzun ve ülkemizin sorunlarını her platformda gündeme getirdim, çözüm önerilerini sundum. Her zaman sizlerin menfaatini, siyasi ikbalime tercih ettim. Her zaman doğru bildiklerimi savundum. Bunun bedelini de ödedim. Kısır siyasi çekişmelerden uzak durdum.

Bana göre, 31 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilecek olan yerel seçimler, Samsun’un kaderini değiştirecek bir dönüm noktasıdır. Yerel seçimleri, Samsunumuzun makus talihini değiştirecek bir fırsat olarak görüyorum. İsterim ki, 31 Mart 2019 tarihinde kurulacak er meydanında, Samsun’un evlatları, Samsun’a hizmet için kıyasıya yarışsın. İstedim ki, bu adaylar hak, hukuk, adalet ve liyakat gözetilerek seçilsin. İstedim ki, Samsun halkının görüşlerine değer verilsin, Samsun’un sesine kulak verilsin. Samsunluya istemediği adaylar dayatılmasın. Bu isteklerimi dile getirirken, başıma neler gelir, bu işten zarar eder miyim demedim. Kendi konforumu düşünmedim. Sizler de eşine az rastlanır bir kadirşinaslıkla bana sahip çıktınız, destek oldunuz. Allah hepinizden razı olsun.” Dedi.

“Özellikle, mensubu olduğum Milliyetçi Hareket Partisinde siyaset yapma imkânım elimden alındıktan sonra, bazı siyasi partilerden, Samsun büyükşehir belediye başkanlığı için adaylık teklifleri aldım.” Şeklindeki ifadeleriyle sözlerine devam eden Usta; “Bu teklifleri bir hesaplaşma veya intikam alma aracı olarak görmedim. İkbal uğruna siyasi duruşumu ve tavrımı değiştirmedim. Fırsatçılık yapmak, makam-mevki kovalamak benim hamurumda olan şeyler değildir. Bu nedenle geçtiğimiz cuma günü, herhangi bir siyasi partiden büyükşehir belediye başkanlığı için aday olmayacağımı ilan ettim.

O günden bugüne, sizlerden sayısız kez mesaj aldım, telefon aldım. “Samsun için ümitlenmiştik, hevesimiz kursağımızda kaldı” diyenler oldu. “Usta, yakışmadı”, “Mücadeleden kaçıyor musun?” diye sitem edenler oldu.

Şimdi buradan sizlere sesleniyorum: Ümidiniz kırılmasın. Işıldayan gözleriniz sönmesin. Hevesiniz kursağınızda kalmasın. Samsun’un refahı için mücadeleye devam edeceğim. İnançla örülmüş doğruluk yolunda yılmadan ilerlerken, bana inanmış yürekleri, umutla bakan gözleri, masum ve tertemiz niyetleri nasıl yalnız bırakabilirim?

Samsun, artık kavga etmek istemiyor, siyasi polemiklerle vakit kaybetmek istemiyor; laf üretenden bıkmış, icraat bekliyor, hizmet bekliyor. Verimli ovalarına, stratejik konumuna, hava, deniz, kara ve demiryolu ulaşım imkanlarına, güçlü beşerî sermayesine rağmen Samsun sürekli geri gidiyor. Vezirköprü’nün Yarbaşı köyünün, Asarcık’ın Ayaklıalan Köyünün, Ayvacık’ın Darağaç köyünün gençleri gurbette çalışıyorlar; gelinler koca, çocuklar baba hasretiyle yanıyorlar. Oysa Samsun bir zamanlar bölgenin en önemli ticaret merkeziydi. Bırakın yakın şehirleri Tokatlı bile Samsun’a alışverişe geliyordu. Şimdi Samsun’un ilçeleri bile Samsun’a gelmiyor, gelemiyor.

Samsun; komşularıyla gelişmişlik farkını kapatmak, hatta bölgenin sancağını yeniden eline almak istiyor. Herkesi kucaklayan, üreten, üretene köstek değil destek olan bir başkan, bir yönetim görmek istiyor. Maalesef Samsun sahipsiz. Yaklaşık 4 yıllık milletvekilliğimde Samsun’a sahip çıkmaya çalıştım. Bütün çabalarıma rağmen Samsun’da hiçbir siyasiden destek göremedim. Bugün Samsun olarak zor bir dönemden geçiyoruz. Nüfusumuza göre ekonomimiz maalesef ülkemizin diğer illerine göre geri kalmış durumda. Samsun’u ileriye taşıyabilmek, gelişen teknoloji ve değişime ayak uydurabilmek için ciddi kararlar almak zorundayız. Kendimizi toplamalı, ayağa kalkmalı, Samsun’u huzurla ve güvenle yaşanabilir kılmalıyız. Samsun’un sorunlarını ve bu sorunların çözümlerini biliyoruz. Hedefimiz, göz boyamak, geçici işlerle insanlarımızı oyalamak değil, Samsun’da sürdürülebilir kalkınmanın temelini atmaktır. Ticaretten sanayiye, tarımdan turizme, ulaşımdan eğitime bütün alanlarda Samsun’u hakkettiği konuma taşıyacağız. Projelerimizle sadece Samsun’a değil, bütün Türkiye’ye katkı sağlayacağız. Dünyada yaşanan teknolojik gelişmeleri izleyen, etkilerini ve dinamiklerini doğru belirleyen bir şehir olacağız. Gelecekteki karmaşık sorunları çözebilecek, vizyon sahibi gençler yetiştireceğiz.

Bu amaç doğrultusunda ilerlerken, herkese eşit imkanlar sunacağız, adil ve şeffaf bir şekilde Samsun’u birlikte yöneteceğiz ve birlikte büyüteceğiz.

Diyorum ki, ben memleketime, siz değerli hemşerilerime, sırtımı dönmem. Sorumluluktan kaçmam! Dayatmaya boğun eğmem! Ranta, yolsuzluğa, fırsatçılığa geçit vermem. Kul hakkı yemem, yedirttirmem! Benim arkamdaki tek güç sizlersiniz. “ dedi.

“Bu süreçte tarafıma türlü iftiralar atılabilir, benim saygınlığımı ve itibarımı zedelemek için kumpaslar kurulabilir.” Diyen Usta; “Usta aday olursa, şu olur, bu olur, onun işine gelir bunun işine gelmez yorumlarına” kulak asmayın! Nefis için değil nefes için yola revan oluyoruz. Bu yol, kadim medeniyetimizin yoludur!  Bu yol, milletimizin yoludur! Biz milletin yoluna taş koyanlardan değil, baş koyanlardan olacağız. Bu yolda, tüm gücümüzle, Samsun’un her köşesinde, her karış toprağında huzur olsun, refah olsun, güzellik olsun diye çalışacağız. Yılmadan, yorulmadan, durmadan, dinlenmeden çalışacağız. Projelerimizi size bir bir anlatacağız. Kimsenin şüphesi olmasın; kazanacağız. Büyük zaferler başarıya inananlar tarafından kazanılmıştır.

31 Mart 2019 tarihindeki er meydanında Samsun’un vicdanı galip gelecek! Sandıktan “Samsun” çıkacak! Diyorum ki, Samsun için “Varım”. Diyorum ki, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığına Bağımsız olarak adayım! Toplumun bütün kesimlerini, bütün siyasi partileri kucaklayacağım. Bu bir hizmet yarışıdır. Siyasi partiler arası bir rekabet değildir. Bu bir gönüllüler hareketi olacaktır. Çelme takmaya çalışacaklar, sendeletmeye çalışacaklar, sinirlerimizi test etmeye çalışacaklar. Yılmayacağız, vazgeçmeyeceğiz, hak için adalet için mücadelemizi sürdüreceğiz.” İfadelerine yer verdi.

Desteklerinize ihtiyacım var. Dualarınıza ihtiyacım var. Neden bir partiden aday olmuyorsun? Öylesi daha kolay olmaz mıydı? diyebilirsiniz. Bağımsız aday olmanın zorluklarını biliyorum. Bu çıkışımızı anlamlandıramayan dostlarımızın gönlü ferah olsun. Zaman ilerledikçe haklılığımıza kanaat getireceklerdir. Ne yazık ki, bugünkü kutuplaştırıcı ve ayrıştırıcı siyaset, seçmenlerin sağlıklı karar vermesine engel oluyor. Oysa sorunların gerçek nedenlerini görmeli ve çözüme odaklanmalıyız.

Bu seçim belediye başkanlığı seçimi. Biz Samsunlular olarak birlikte karar vermeli, birlikte hareket etmeliyiz. Samsun’un problemlerini çözecek birikime ve karaktere sahip birini seçmeliyiz. Sorun üretecek veya her şeye rant olarak bakacak birini değil, bu şehri değerleriyle ve tarihi kimliğiyle yaşatacak birini seçmeliyiz. Bu seçim herhangi bir siyasi partinin zaferiyle değil, Samsunluların zaferiyle sonuçlanması gereken bir seçimdir. Bu seçim aynı zamanda Samsun’un Türkiye’ye mesajı olacaktır. Bir demokrasi dersi olacaktır. Bu seçimde, seçimlerin atamalarla değil halkın iradesiyle yapıldığını göstereceğiz. Taahhütlerine bağlı kalan, ilkeleriyle hareket eden, sözünün arkasında duran siyasetçiye halkın nasıl sahip çıktığını hep birlikte göreceğiz. Bütün bu nedenlerle; tekraren ifade ediyorum ki, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığına bağımsız olarak adayım. Değerli dostlarım 3 Şubat Pazar günü saat 14:30’da Samsun’da, Tütün İskelesinde görüşmek, kucaklaşmak dileğiyle, hepinizi Allah’a emanet ediyorum. Sağ olun var olun Aziz Milletim” şeklinde konuştu.

Share
1030 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+7 = ?