logo

Eski itfaiyenin yerine Ticaret Merkezi temeli atıldı..

Eski itfaiyenin yerine Ticaret Merkezi  temeli atıldı..

Belediye Başkanı Edis:
Öğretmenevi ve Belediye Hizmet Binasını tamamlayacağız.
Ziraat Odası Başkanı Kaya:
İlçe Tarım Müdürlüğü’ne bina ve personel gerek.
Milletvekili Karaaslan:
Kırsal nüfus ve tarım potansiyeli bizim için önemli..

Vezirköprü’de eski itfaiye binası yerine yapılacak olan Ticaret Merkezi’nin temeli pazartesi günü atıldı.
Yapılan tören için Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan ve AKP İl Başkanı Ersan Aksu pazartesi günü Vezirköprü’deydi.
Karaaslan ve Aksu Atatürk İş Merkezi önünde Vezirköprü Belediye Başkanı Sadık Edis, AKP Parti İlçe Başkanı Mehmet Kurt ve partililer tarafından karşılandı.
AKP İlçe Başkanlığında bir süre partililerle sohbet eden Çiğdem Karaaslan daha sonra Vezirköprü eski itfaiye binasının yerine yapılacak olan Ticaret Merkezi’nin temel atma törenine katıldı.

Törende konuşan Vezirköprü Belediye Başkanı Sadık Edis:

Vezirköprü’de yaşayan insanlarımız bu iş merkezini daha önce eski itfaiye binası olarak kullandığımızı biliyorlar. Burayı atıl durumdan kurtardık. Bugün temelini atıyoruz. İş Merkezi yapıyoruz buraya. Alt katını bodrum kat, üst katına iki adet iş yeri, üzerlerine üç kat 15’er adet ofis olmak üzere inşallah Vezirköprü’müze burayı da kazandırmış olacağız. Yağmurlu bir havada bu temeli atıyoruz.
Bugün sosyal ve kültürel etkinliklere devam ediyoruz. Kurban Bayramı arifesinden başlamak üzere Kurban Bayramı’nın sonuna kadar Vezirköprü’ye yakışan bir festival yapacağız. Kurban Bayramı’nın dördüncü günü yaklaşık 68 başpehlivan olmak üzere 1200 adet pehlivan katılım sağlayacak. Vezirköprü’nün adını bir kez daha duyuracağız. Bizim tek rakibimiz bundan sonra Kırkpınar olacak. Bu yola çıkarken biz bunu söylemiştik. Bunu da tamamlamış olacağız.

Offroad’a, çocuk şenliğine devam ediyoruz ve en önemlisi de geçtiğimiz hafta “Tarihten Bugüne Vezirköprü” adıyla bir kitap çıkardık. Vezirköprü tarihçesini hazırladık. Kültüre, etkinliklere önem veriyoruz ve en önemlisi de Vezirköprü’de yaptığımız çalışmalarla öne çıkmaya çalışıyoruz.
3000 kilometre yol ağımız var. Bu yollarda hava açık olduğu sürece hem beton çalışmasını hem de parke çalışmasını sürdürüyoruz. Beton tesisimizde üretiyoruz. Burada ürettiklerimizi de köy ve mahallelerimizde kullanıyoruz. Büyükşehir Belediyesiyle birlikte çalışmalarımızı ortaklaşa sürdürüyoruz.
Bununla birlikte Bilim Merkezi’ne başladık. Teknofest’e yetiştirmek üzere 2900 metrekarelik bir alanda kendi imkânlarımızla yapıyoruz. Çok kısa bir süre içerisinde Vezirsu’daki evlerimizi hizmete açacağız. Huzurevi’ni yapıyoruz. Restore edilen evleri yapıyoruz. 10 evimizi de kuruldan geçirdik. Toplam 128 evin restorasyonunu yaptık. Bu projeyi de tamamladığımızda 48 evimiz daha olmuş olacak.

Parklara ağırlık veriyoruz. Köprübaşı’na Milli Eğitim’den bir okul tahsisi aldık. Bu okulun etrafını hazineden büyüterek yaklaşık 12 bin dönümlük bir alan oluşturduk. Buraya restoran, konferans salonu ve ana bina olmak üzere bu tesisleri de bir ay içerisinde Vezirköprü’ye kazandırmış olacağız. Kısacası çalışıyoruz.
En önemli projelerimizden Öğretmenevi projemiz ve Belediye Hizmet Binası projelerimiz var. Bunların da sizlerle birlikte temelini atacağız. Bunları kendi imkanlarımızla kullanmadan yapıyoruz. Amacımız Vezirköprü’nün kazanmasıydı. Çok önceki dönemlerde her ay bir yer satılıyordu. Yeni aldığımız tır parkının olduğu alana da belediye hizmet binamızı yapıyoruz. Büyükşehir Belediyemiz projemizi hazırlattı. Önümüzdeki hafta projeyi de sizlerle paylaşacağız. Dedi.
AK Parti İl Başkanı Ersan Aksu, siyasi olarak iktidarları tarafından yapılanları anlattıktan sonra; “Binamızın hayırlı olmasını diliyorum.” Dedi.
Daha sonra konuşan Milletvekili Çiğdem Karaaslan;

Şehrin hemen merkezinde atıl kalmış itfaiye binasının yerinin değiştirilmesi suretiyle burada Vezirköprü’ye değer katacak yeni bir yatırım alanı oluşturulmuş. Sıkıntılı ve zor bir kış geçirdik. Ondan önce bir buçuk yılı zor geçirdik. Vezirköprü’de çok güzel gelişmeler oluyor. Bu faaliyetleri bu çalışmaları hızına hız katarak devam ettiriyoruz. Önümüzde çok önemli bir eşik var 2023. Bu sadece seçim için sadece partimiz için değil, aynı zamanda geleceğimiz için çok önemli bir zaman dilimi, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100.yılı.

Artık eski Türkiye yok diyor Sayın Cumhurbaşkanımız. Hedefimiz şu, gelişmekte olan ülke olmaktan çıkıp artık gelişmiş ülke kategorisine gireceğimiz, ekonomimizle, bütün hizmetlerimizle bambaşka bir kulvarda yarışa devam edeceğimiz bir zaman diliminin içine giriyoruz.
Milletin derdi bizim derdimiz. Sorunu çözene kadar rahat etmiyoruz. Biz başkaları gibi sorun alanına gelip sorunu büyütenlerden değiliz, olmayacağız. Sorunu dinleyip çözüm üretmek değil, tek gayesi sorunu daha görünür kırmak olanlardan olmayacağız. Biz geleceğiz derdiniz var mı, var. Yapabiliyorsak başımızın üstünde. Elimizi taşın altına koyup yapacağız. Ama yapamıyorsak da bunu samimiyetle vatandaşımızın gözünün içine bakarak söyleyeceğiz. Böyle olduğu için 20 yıldır iktidarda bu ülkeyi yönetmeye talip oluyoruz ve milletimiz de bize büyük desteğini veriyor. Siyaset milletin derdini kullanma sanatı değil, siyaset milletin derdini çözme sanatı.
Bu güzel yatırımın ilçemiz için hayırlı, uğurlu olmasını, önümüzdeki sürecin ülkemiz için bereketli olmasını diliyorum. Dedi.
Konuşmaların ardından Temel atma töreni yapılan dua sonrası kurban kesimiyle sona erdi.
Programdan sonra kurum ziyaretleri yapan Karaaslan ve beraberindekiler önce Vezirköprü Orman İşletme Müdürlüğü’nü ziyaret ettiler. Burada Müdür Meryem Burçin Irmak tarafından karşılanan topluluk yapılan bilgilendirme sonrası Ziraat Odası’na geçtiler.

İlçe Tarıma bina ve personel..
Burada konuşma yapan Vezirköprü Ziraat Odası Başkanı Arslan Kaya Vezirköprü Ziraat Odası hakkında bilgi verdi. Kaya:

Tarım İl Müdürlüğümüzle beraber projemiz var, DOKAP’a sunduk. Silaj paketleme mısır paketleme ve küspede kullanılacak. Büyükşehir Belediyemizle beraber bir projemiz daha var. Taş toplama ve sap kıyma projemiz. İnşallah o projemiz de geçerse çiftçimize sunacağız.
Vezirköprü’müzün ana temel ürünleri var. Buğday, ayçiçeği, şeker pancarı ve tütün. Bu bizim ana ürün kaynaklarımız. Vezirköprü’nün %70-80 civarında nüfusu kırsalda yaşıyor, tarım ve hayvancılıkla uğraşıyor. Vezirköprü’nün olmazsa olmazı tarım ve hayvancılık.
Burada bizim toplam kullanılabilir arazimiz resmi kayıtlara göre 501 Bin dönüm, 394 dekar. Bunun 333 Bin 110 dekarı ÇKS’den yararlanıyor. Bunun yaklaşık Vezirköprü Sulama Barajı’nın 120 Bin dekarı, 40 Bin dekarı da Duruçay sulanabilir arazi.
Vezirköprü’de biz buğdayda hasat dönemindeyiz. Önümüzdeki aylarda da Ağustos’un itibaren de ayçiçeği hasadına başlayacağız. Burada şimdi buğdayda 6050 Lira hükümetimiz kilogram başına fiyat verdi. Bizim ilçemizde buğday alım satımı yıl boyu devam ediyor. Bu yıl boyu verilemez mi? Verilemezse Aralık 31’ine kadar uzatılamaz mı?
Ayçiçeğinde hükümetimiz iki yıldır fiyat açıklamıyor. Bu sene fiyatı erken açıklamasını talep ediyoruz. Fiyat açıklanmadığı zaman belirsizlik içinde kalıyoruz. Çiftçimiz satmak zorunda kalıyor. Eylül gibi hasat oluyor. Eylül çiftçimizin borç dönemi ödemesi gereken dönemler oluyor. Çiftçinin aldığı krediler Eylül vadeli oluyor. Ayçiçeği fiyatının makul bir fiyat olarak hasattan önce açıklanmasını istiyoruz. Mazot gübre desteklerini hükümetimiz veriyor ama girdi maliyetlerinin artmasından dolayı desteklerin artırılmasını istiyoruz.
Ben bunları çiftçim adına dile getirmek zorundayım. Klasikleşti ancak bizim Tarım İlçe binamız yok, Tarım İlçe’de personel eksikliğimiz var. Bu da tarımsal ve hayvansal konularında sıkıntılara yol açıyor.
İlçemizde kayıtlı 55 bin büyükbaş, 34 bin kayıtlı küçükbaş hayvan, köy sayımız çok. Veterinerlerimiz köyleri sırayla dolaşıncaya kadar aşı zamanı geçiyor hayvanların. Bu geçtiği zaman da hayvan hastalıklarına sebep oluyor. Biz hayvan pazarımızı hastalıklardan dolayı açamıyoruz. Bu da ekonomiye de sıkıntı oluyor. Dedi.
Vezirköprü İlçe Tarım Müdürü Yakup Çağlıyan:

Vezirköprü çiftçisi üretmeyi seven, üretime katkı sunmayı seven bir çiftçimiz. Fırsatları önüne koyduğumuz zaman en üst noktaya taşıyabilecek bir çiftçimiz. Personel ve bina eksikliğimiz çok büyük bir problem bizim için. Dedi.
Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan;

Vezirköprü’nün iki yönü de çok değerli. Birincisi ciddi anlamda bir tarım potansiyeli var. İkincisi de bu şartlarda kırsalda yaşamayı tercih eden büyük bir nüfusu var. Bu bizim en büyük potansiyelimiz. Bize düşen Vezirköprü’nün, Bafra’nın, Çarşamba’nın bunu geliştirmesi için elimizden geleni yapmak. Çünkü düne göre daha çok ihtiyacımız var ve her geçen gün bulunmaz bir nimet haline dönüşmeye başlıyor. Tarımı geliştirecek her türlü konuyla ilgili bizlerde bunun Ankara’ya ulaşması için bir irade gösteriyoruz.
Ama bir yandan da benim bir önerim bilinçli ve verimli tarım uygulamalarının yaygınlaştırılması konusunda da burası mutlaka örnek uygulamaların yapıldığı bir ilçeye dönüşmeli.
Dolayısıyla gençleri, burada tarım yapan çiftçilerimizi o yüzden bilgilendirme meselesini önemsiyorum. Çok daha bilinçli ve verimli üretim noktasında teşvik etmemiz lazım. Çiftçimizin beklentilerini, esnafımızın beklentilerini çok iyi biliyoruz. Esnafımız, çiftçimiz müsterih olsunlar. Sıkıntı tüm dünyada büyük biz de bunun gelgitlerini yaşıyoruz kendi ülkemizde. Ama bunlardan da güçlenerek çıkacak potansiyele yine biz sahibiz. Bizim ihracatımız her geçen gün büyüyor. Dedi.
KENEVİR yavaş ilerler..
Vezirköprü Ziraat Odası Başlanı Arslan Kaya:

Vezirköprü’de potansiyel var, insan gücü var. Biz Amasya Suluova Şeker Fabrikası’na bağlıyız. 2021 yılında 8 bölgeden fazla pancar çıkardık. Cumhurbaşkanımız Vezirköprü’yü kenevirin başkenti ilan etti. Ama Vezirköprü’nün keneviri olmaz diyoruz. Her ne kadar yavaş ilerlese de Vezirköprü’de kenevir çok daha yavaş ilerler.
Konuşma sonrasında Kenevirden üretilen bez Karaaslan’a takdim edildi. Çiğdem Karaaslan ve beraberindekiler daha sonra Yağcı Mahallesi’nde, Kuzey Irak’ta Pençe Kilit Operasyonunda yaralanan Gazi Enes Arslan’ı ziyaret ederek ilçemden ayrıldılar.

Share
302 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+5 = ?