logo

Eski Köy okulları Kültür Evi olacak!

Eski Köy okulları Kültür Evi  olacak!

Vezirköprü Belediyesi Kasım ayı toplantısında oy birliği ile alınan kararla eski köy okullarının yapılacak protokolle Kültür Evi olması için çalışma başlatıldı.

Vezirköprü Belediyesi Kasım ayı toplantısında oy birliği ile alınan kararla eski köy okullarının yapılacak protokolle Kültür Evi olması için çalışma başlatıldı.
Vezirköprü’nün köylerinde kapanan eski köy okullarının mülkiyeti Maliye Hazinesine ait, Milli Eğitim Bakanlığı tasarrufunda bulunanlarına Milli Eğitim ile Vezirköprü Belediyesi arasında yapılacak olan protokolle Kültür Evi yapılması kararı alındı.
Mahalle muhtarları tarafından sosyal ve kültürel amaçlı halkın hizmetine sunulması için talep edilmiş ve edilecek olan eski köy okullarının, Belediye tarafından tadilatlarının yapılarak sosyal ve kültürel faaliyetlerde kullanılmak üzere mahalle halkının hizmetine sunulmasının amaçlandığı belirtildi.

Konuyla ilgili olarak Belediye Meclis toplantısında konuşan Başkan Sadık Edis:
– Köylerimizde kapanan okulların Milli Eğitim Bakanlığı’ndan protokolle il ve ilçe milli eğitim müdürlüğünden talep ediyoruz. Vatandaşların da işçilik konusundaki yardımıyla boyasını, elektriğini kilidini, çevre düzenlemesini yaparak tekrar vatandaşın hizmetine sunmak üzere biz bu protokolle bu okulları devralıyoruz. Genel olarak bir karar alınmasını talep ediyoruz. Şu anda biz 9 tane talep ettik. Bu okulların restorasyonunu yaparak vatandaşların kullanımına sunacağız. Kapı girişlerinde Vezirköprü Belediyesi Kültür Evi olarak sunacağız.
Buradaki amacımız, hem vatandaşlarımıza faydalı olmak, hem de taşımalı eğitime geçmiş olunması nedeniyle çürümeye terk edilmesine engel olmuş olacağız. Burada tamamen vatandaşın faydasına olan bir çalışma. Dedi.
5393 Sayılı Kanun’un 18/e maddesi gereğince İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden tahsisinin yapılması ve taşınmazların geçici kullanımıyla ilgili İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile protokollerin yapılması için Belediye Başkanı İ.Sadık Edis’e yetki verilmesine üyelerin tamamının müspet oyları ve oybirliği ile karar verildi.

Share
4 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+3 = ?