logo

Eski yerler ne olacak?


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Nasreddin Hoca’ya sormuşlar:

-Hocam eskiyen ayları ne yaparlar?

-Kırpıp kırpıp yıldız yaparlar. Demiş.

Vezirköprü’de eskiyen binaların ne yapılacağı konusunda tartışmalar devam ediyor.
İlçe Tarım Müdürlüğü binası gibi tamamen ortadan kalkınca kimsenin tartışacak konusu kalmadığı düşünülen yerlerimiz olduğu gibi, Vezirköprü Belediyesi hizmet binasını gibi henüz yeni yerinin inşaatı başlamadığı halde ne olacağı konuşulan yerlerimiz de var.
Oysa her iki hizmet binası da Vezirköprü’de hemen herkesin yoğun olarak işinin düştüğü, gidip gelmek zorunda olduğu yerler.
Tıpkı Hastane gibi.
Vezirköprü Devlet Hastanesi’nin eski binasının akıbeti de hemen her gün yeni tartışmaları alevliyor.
Konuyla ilgili Vezirköprü’deki son tartışma eski binanın Müftülük tarafından istendiği, binalardan birinin Müftülük diğerinin ise Kuran Kursu olarak kullanılmasının talep edildiği üzerineydi.
Hatta konuşmalara göre, Valilikle de bu konu üzerine görüşme yapılmış ve onay alınmıştı.
Ancak, konunun muhataplarından görüşlerini alabildiklerimiz olayların bu şekilde gelişmediğini anlattılar.
Bahsedilen fikir akla gelmiş ve resmi yerlerde konuşulmuşsa da, resmi bir başvuru şimdiye kadar yapılmamış. Edindiğimiz bilgiye göre, Samsun Sağlık İl Müdürlüğü burayla ilgili olarak kendi tasarrufunda kullanmak üzere geliştirdiği projeyi Bakanlığa sunmuş, onayı bekleniyormuş.
Bilindiği gibi, Vezirköprü Devlet Hastanesi’nin eski binaları pandemi nedeniyle yedekte tutulmuştu. Bu zamana kadar gerek olmaması doğal olarak hepimizi sevindiren bir durumdu.
Ancak bu kadar uzun zaman boş duran binaların ve arsasının ne olacağına dair fikir üretilmemesi de laf üretilmemesi de abes olurdu.
Ortadaki lafların çoğalmasına ise, Samsun’dan planlanan Vezirköprü’nün geleceği hakkında hiçbir söz hakkı olmadığı gibi fikrinin bile alınmaya değer bulunmaması nedeniyle birilerinin kuyulara taş atması şeklinde gelişen yapısı çanak tutuyor.
Konuşmalara kulak verdiğimizde herkes, daha önce sağlık alanında uzun zaman hizmet vermiş olan alanın yine sağlık alanında kullanılması gerektiğinde hemfikir görünüyor. Vatandaşlar olabilecek en iyi şekilde değerlendirilmesi gerektiği görüşündeler.
Aklımıza eski TEKEL binasının, Vezirköprü Belediyesi’nin istediği ve bastırdığı halde, dönemin İlçe Başkanı Neçmi Sarıkaya’nın çabalarıyla Sağlık alanında kullanılmaya başlanması, bu sayede ilçe merkezinde yeni bir hareketlilik kazanılması geliyor.
Bugün ise..
Vezirköprü’de bir boşluk var. Her konuda bir sürü laf üretilse de, gerçek ya yetkililer tarafından da bilinmiyor, ya yetkililerin de ne olacağına dair etkileri yok, ya da sayın yetkililerimiz Vezirköprülüleri bilgilendirmeye gerek görmüyorlar.
Burada sadece siyasi otorite eksiliği değil, idari otoritenin de boşluk yarattığını söylemek mümkün.
Her üç durumda da ‘vah Vezirköprü!’ demek dışında elimizden gelen yok.

Share
12 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Siz varsanız, biz olacağız!

  19 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Vatandaş Gazetesi bu sayısıyla birlikte yeni yaşına giriyor. 63 yıllık kesintisiz yolculuğunda her sayısında Vezirköprü olan, her hazırlığında Vezirköprü için üretmeye çalışan bir gazete olarak VATANDAŞ Gazetesi, bu kadar uzun zaman aralıksız çıkan az sayıdaki gazetelerden biri. Binlerce yıllık tarihi olan Vezirköprü'nün yakın zamanının yazılı tarihi. Kimi zaman bireylerin sıkıntılarına kimi zaman ilçenin genel sıkıntılarına yer vererek kâh olanları aktardık, kâh dilimiz döndüğünce geleceği için daha iyi olduğuna inandıklarımızı aktardık. Hale...
 • VATANDAŞ 1959-2022

  19 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Vatandaş Gazetesi'nden söz ederken hiçte mütevazı davranmaya gerek yok. Gerçeği söylemek gerekirse 63 yılda neler yaşanmadı ki? Vezirköprü'ye yapılan her hizmette Vatandaş Gazetesi'nin damgası vardır. Söylemek gerekirse Türkiye'de 63 yıl yaşamını sürdürebilen yerel gazete var mıdır? Bilmiyorum. Vatandaş'ın geçmiş yıl dönümlerinde dilim döndüğü kadar, kalemim çalıştığı kadar kuruluşu sırasında, daha ileriki zamanlarda ne zorluklarla karşılaşıldığını çok anlatmaya çalıştım. Vatandaş Gazetesi'nin yaşamını sürdürmek için verdiği yaşam ...
 • 10 Ocak!..

  12 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Gazetecilik, mevcut olmadığında kıymeti anlaşılan mesleklerden biridir. Vezirköprü'de uzun zamandır var olduğu için olmamasının eksikliği pek bilinmez. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü her gazeteci için olduğu kadar bizim için de önemlidir. Gazetecilik mesleğinde çalışanların sosyal haklarından bugün bile aynı şekilde var olan hakların kazanıldığı tarih olduğu için kutlanır 10 Ocak. Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti'nin 10 Ocak için düzenlediği gecede diğer birçok gazeteci ile birlikte ilçe gazetelerini de atlamamış olması bizim için sevind...
 • KAFAMIZA TAKILAN SORULAR

  12 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Ülkemizi yöneten ya da yönetmek isteyen siyasilere bazı sorular sorsak ilgilenirler mi acaba? İktidardakilere soracak pek bir şey yok. Onlar bir yol tutturmuş gidiyorlar. Vahşi kapitalizmin dostu onlar; - “Bırakın yapsınlar, bırakın geçsinler.” Yolu, ayrıca tek kişilik yönetim sisteminde “Her şeyi ben bilirim, benim yaptığım her şey doğrudur” anlayışı. Sorularım daha çok iktidar olmak için halktan yetki isteyen muhalefete. - İşsizliği yok etmek için satılan şeker fabrikalarını devletleştirip tam kapasite üretime geçirecek misin...