logo

Esnaf Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi kongresinde Demirkan Güven tazeledi. Kooperatiften Huzurevi’ne 100 Bin TL Yardım

Esnaf Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi kongresinde  Demirkan Güven tazeledi. Kooperatiften Huzurevi’ne  100 Bin TL Yardım

Vezirköprü Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi 2018-2019-2020 Yılları Olağan Genel Kurul toplantısı Cuma günü Atatürk İş Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Kongrede tek aday olan Şakir Demirkan yeniden başkan seçildi.
Kongrede, 2018-2019 ve 2020 yıllarına ait yönetim kurulu yıllık çalışma raporları ve denetim kurulu raporunun okundu. 2018-2019-2020 Yıllarına ait Bilanço ve Gelir-Gider tablolarının okunarak kabul edildi.

Üniversite okuyanlara burs
Görüşülen ilk madde, Kooperatif ortaklarının üniversitede okuyan çocuklarına yıllık toplam 100 Bin TL’ye kadar burs verilmesi kararının alınması maddesi oldu.
Demirkan yaptığı açıklamada; “Biz uzun yıllardır kooperatif ortaklarının öğrencilerine az da olsa burs vermekteyiz. Yaklaşık 150 öğrencimiz var. Daha önceki genel kurullarda burs miktarını 75 Bin TL olarak belirlemiştik. Bu önümüzdeki üç yıl için 100 Bin TL olarak bu miktarı belirledik. Bölgede bu miktarda burs veren tek kooperatifiz.” Dedi.
Kullanılan kredililerde hayat sigortasının iki yıl
İkinci olarak görüşülen; Kooperatif ortaklarının kullandıkları kredililere hayat sigortasının iki yıllık yapılması kararının alınması maddesi oldu.
Demirkan; “Yine bir süredir krediyi ilk kullanımda 1 yıllık hayat sigortasını zorunlu hale getirmiştik. Ama tüm dünyayla birlikte ülkemizde de bir pandemi süreci yaşadık ve bu süreçte vefat eden 7 ortağımızın parasını sigortadan aldık. Ama bu iki yıl olsaydı rakam 20’leri bulacaktı. Geride kalan kişilerin borçlarını varisleri ödemek zorunda kaldılar.
Sigorta primi %0,6 oranında eğer ortağın yaşı gençse bu rakam daha da aşağılara düşüyor. Yani 200 Bin TL’lik kredinin maliyeti 1200 Lira. Bu gençse 700-800 Liraya da düşüyor. Kesintiler yüksek ama bu da sonuçta sizin için yapılan bir olay.” dedi. Konuşma sonrasında Hayat Sigortası iki yıl olarak onaylandı.

Huzurevi’ne Maddi Yardım Yapılacak
Uzun süredir mücadelesi verilen Huzurevi inşaatı için de maddi yardım yapılması konusunun da görüşüldüğü kongrede Başkan Demirkan; “Belediyemizin, yaptırma derneğinin ve kooperatifimizin katkılarıyla bu yapı canlandı. Bizim normalde böyle bir yetkimiz yok. Ama kamu yararına yapılan bir kuruluşa genel kurul kararıyla biz yardım yapabiliriz.
Bizim maddi durumumuz iyi, fuzuli bir masrafımız yok, giderimiz yok. Hediye veriyorduk, pandemiden dolayı hediye yardımını yapamadık. Arkadaşlarla düşündük, dedik ki, Huzurevi’ne yardım yapalım. Bunu biz değil, siz yapıyorsunuz. Bu sizin hayrınız.” Dedi.
Seçimin ardından yeniden başkanlığa seçilen Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Şakir Demirkan yaptığı konuşmada; “Ömrümüz olursa bir 3 yıl daha yönetim kurulundaki arkadaşlarımla birlikte sizlere hizmet etmekten hepimiz gurur duyacağız.
Taksitleriniz iki, üç kat durumlarına geldi. Faizler ve eski kullanılan krediler hala 4,5’da kaldı. Ama yeni kullanılacak kredilerde faiz oranı 9,5. Bu esnafımız için bir yük getirmekte. Dileriz önümüzdeki günlerde faiz oranları düşer, biz de sizin bu artan borç yükünüzü yapılandırmalarla pandeminin yaralarını sarmaya çalışacağız.
Esnaf kefalet bugüne kadar hep sizin yanınızda oldu. Bundan sonra da yanınızda olacaktır. Biz aracısız, sıkıntısız herkes 24 saat her arkadaşımı arayarak da sorununu, talebini iletebilir. Bize verdiğiniz görev için teşekkür ediyoruz.” Dedi.
Kongrenin son konuşmasını yapan Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis ise; “Biz de yerel yönetim olarak Esnaf Kefalet Kooperatifimizin ve diğer kuruluşlarımızın yanındayız.” Dedi.
Vezirköprü ilçemizin avantajları olduğu kadar dezavantajları da var diyerek sözlerini sürdüren Edis, “Samsun ilimizin en büyük ilçesiyiz. Tarım ilçesiyiz. Şu anda sanayi sitemizle ilgili çalışmamız var. İhtisas Besi OSB önümüzdeki günlerde inşallah açıklanacak. Vezirköprü için büyük bir kazanç. Karma OSB ile ilgili çalışmamız var.
Buradaki amaç istihdamı sağlamak, iş ortamı yaratmak ve ekonomiye katkıda bulunmak. Bunları sağlayabilirsek biz de görevimizi yerine getirmenin mutluluğunu hep birlikte yaşayacağız.” Dedi.
Seçimin ardından Şakir Demirkan başkanlığında oluşan Yönetim Kurulu asil üyeleri; Şakir Demirkan, Arslan Yıldırım, Ercan Coşkun, Rıdvan Görel ve Önder Erdem’den oluşurken, yedek üyeler ise; Emrah Karaca, Ahmet Erol, Yakup Ay, Aydın Kartal, Mehmet Kürüş olarak belirlendi.
Denetim Kurulu’nda ise asil üyeliğe; Ümit Çörüş ve Rıdvan Bıyık, yedek üyeliğe ise Selahattin Sayan ve Kamil Öncel getirildi.

Share
19 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+10 = ?