logo

Ev Sahipleri Tapuda Bu İbarelere Dikkat!… Yıkılma Riski Taşıyabilir

Ev Sahipleri Tapuda  Bu İbarelere Dikkat!… Yıkılma  Riski Taşıyabilir

Her yerde olduğu gibi ilçemizde de satın alınan dairelerle birlikte alınan tapularda “Kat İrtifakı” ve “Kat Mülkiyeti” ibarelerine bakmadan ev almayın.
Çoğu vatandaş başımı sokabilecek bir evim olsun diyerek çeşitli şekillerde evler alıyor. Ancak tapu evrakını aldığı sırada bakmadığı bir ibare var, “Kat İrtifakı” ve “Kat Mülkiyeti”.
Konuyla ilgili olarak gazetemize bilgi veren Vezirköprü Tapu Müdürü Metin Gökçe; “Vatandaşlarımız bizlere satın aldıkları evlerin tapularını çıkarabilmek için başvuruyu yapıyorlar. Bizler de kendilerine yardımcı olmaya çalışıyoruz.
Ancak vatandaşlarımız tapularını alırken evrakta yeteri kadar inceleme yapmıyorlar. Bu da aldıkları tapular nedeniyle ilerleyen zamanda sıkıntılara neden olabiliyor.
İki tip tapu belgesi türü vardır. Bunlardan bir tanesi Kat İrtifakı, bir tanesi ise Kat Mülkiyeti. Kat irtifakı tapuları, arsa üzerine proje dahilinde kurulan ve henüz ruhsatlandırılmamış olan hisseli bir arsa tapusudur. Bu tapular yapı ruhsatıyla alınabilir.
Ancak Kat Mülkiyeti tapusu ise, binaların oturumları alınmış şekilde projelendirilen ve müstakil tapudur. Bu tapu da Yapı Kullanma İzin Belgesi ile alınabilir. Kat irtifakında yapı tamamlandıktan sonra 5 yıl içerisinde kat mülkiyetine geçilmesi gerekmektedir.” Şeklinde konuştu.
Kat irtifakı tapularından bahseden Gökçe; “Kat irtifakı tapularında oturulan binalar kaçak riski taşıması nedeniyle yıkıma maruz kalabilirken, Kat Mülkiyeti tapularında ise böyle bir durum söz konusu olmamaktadır.” Dedi.
Kat irtifakı tapularında kullanım alanı belli değildir diyerek sözlerini sürdüren Gökçe; “Bu tür tapularda herkes her alanda müşterektir.
Kat Mülkiyeti tapularında ise sadece ortak kullanım alanları müşterek olarak kullanılmaktadır. Bu alanlar ise merdiven, merdiven boşluğu, çatı, varsa kapıcı dairesi ve binaya ait otopark olarak ifade edilebilir. Özetle, Kat İrtifakı müşterek, Kat Mülkiyeti ise Müstakil Tapu şeklindedir.” Diye konuştu.

Share
70 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+8 = ?