logo

Evden çıkmayın..


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Vezirköprü’de en önemli gündem konusu bu hafta da korona virüs ve beraberinde getirdikleri oldu.
Hafta sonu uygulanan ve önümüzdeki hafta sonu da uygulanacak olan sokağa çıkma yasağı Vezirköprü’de en fazla uyulan yasak oldu.
Aynı tarihte uygulamaya konan karantina uygulaması vatandaşın işini de görebilmesi açısından bırakılan gevşek kısımları sebebiyle özellikle pazartesi günü etkili olmadı.
Vatandaşın bize sorduğu, bizim ise cevabını bulamadığımız soru aynıydı: “Neden sadece Vezirköprü?”
Aradan birkaç gün geçip ilçede fısıltı kaynaklı vaka sayısının artışını görünce kendimce karantinanın gerekli olduğuna ikna oldum.
Önümüzdeki günlerde daha fazla artış olup olmayacağını birlikte göreceğiz. Ancak bu güne kadar olan durum özellikle önümüzdeki günlerde artışın süreceğini gösteriyor gibi.
Vezirköprü’de işin ciddiyetini gören ve ona göre davrananlar olduğu gibi, halen sanki bir televizyon dizisiymiş gibi izleyenler de var.
Böyle olmasının sebebinin ilçedeki olayların hastaların, testlerin ve yaşanan hastane vakalarının saklanması olduğunu düşünüyorum.
Vezirköprü’de insanlar görmedikleri bilmedikleri şeyleri dikkate pek almazlar. Hastalık için de aynı bakış açısı geçerli oldu. Ne zamanki Ovacık’ta vaka görüldü, testi pozitif olan birilerinin Vezirköprü’de olduğu anlaşıldı, ilçede bakış açısı o zaman değişmeye başladı.
Baştan itibaren işin ciddiyeti vatandaşlara aktarılabilseydi, bu günlere gelinir miydi? Sanmıyorum.
Gerçekler insanlarda panik yaratmaz, tam tersi gerçekleri bilip ona göre tavır alınmasını sağlar.
Virüs ne şekilde geçerse geçsin, ilçede vatandaşların bir şekilde konuştukları ikinci konu ise, aklınızdan geçen konu; ekonomi.
Kapalı işyerleri olsun, açık olduğu halde iş yapamayan işyerleri olsun, önümüzdeki günlerden umutlu olmayan bir esnaf yarattı. Zaten çok iyi günler geçirmeyen Vezirköprü esnafı için önümüzde daha karanlık günler geleceğine dair bir bekleyiş var.
Açılan yaralar, ne kadar sürede ve nasıl sarılır kimse bilmiyor?
Önümüzdeki hafta sonu başlayacak Ramazan ayı bile insanlarda önceki yılların heyecanını duyurmuyor. Ramazan ayının özellikle küçük yerlerdeki kendine has yaşanışından bu yıl pek bir güzellik kalmayacak gibi.
Havalar ısındıkça evlere sığmak gittikçe zorlaşacak, biliyorum. Ama tüm bunlara rağmen özellikle karantina altındaki Vezirköprü’nün ısrarla kurallara uyması gerekiyor. Çünkü edindiğimiz izlenim, Vezirköprü’de vaka sayısının hızla arttığı yönünde.
Daha önce Merkez’de görünmeyen virüs artık ilçe merkezine de girmiş, bir iki mahalleyle sınırlı olan virüs her mahalleye yönünü çevirmiş halde.
Hafta sonu bilmeyen iş yerlerini terk edemeyen, gece gündüz demeden çalışan meslek gruplarını komşularınızı düşünün; evden mümkün olduğunca çıkmayın..

Share
211 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BAZI PARTİLER UZATMALARI MI OYNUYOR?

  17 Nisan 2024 Köşe Yazıları

  Bir Filozof şöyle söylüyor; “Güneş batarken gölgeler uzar” Son yerel seçimlerin bize bazı hatırlatmaları oldu. Geçmişte de önü alınamaz partiler vardı. Anavatan Partisi, Doğru Yol Partisi, Ecevit'in DSP'si gibi. Anavatan Partisi bir yerel seçimde Türkiye'de birçok belediyeyi kaybetti. Hatırladığıma göre Karadeniz'de sadece Vezirköprü  (rahmetli Bekir Hoca) kalmıştı. Yine sağın en güçlü partilerinden rahmetli Demirel partisinin başına ne yediği belirsiz Tansu Çiller gibi biri getirildi. Bu hanım partiyi de, ülkeyi de hatta siyaseti de kirle...
 • Psikolojik Zorlukları Azaltacak Durumlar

  13 Nisan 2024 Köşe Yazıları

  Günlük hayatta fark etmeden karşılaştığımız durumları kendi hayatımıza katarız ve seçimlerimizi, kararlarımızı buna yönelik yaparız. Bu durumlarsa psikolojik sağlamlığımızı azaltabilir. Maddeler halinde bakalım. - Diğerlerinin hayat tecrübelerine bakarak çok fazla önlem almak, hayatımızı kısıtlamak.  Örneğin yakınımızdan birinin sosyal medyada zorbalığa uğradığını görüp çocuğumuza sosyal medyayı yasaklarız. Çünkü böyle bir durumla karşılaşmak istemeyiz. İnsan başka insanlardan da öğrenen bir varlıktır ama bu korku kültürüne dönüşürse bizi etki...
 • Vezirköprü’de seçmen değişmedi, Yine AKP dedi..

  03 Nisan 2024 Köşe Yazıları

  Özellikle İç Anadolu'da ve Karadeniz'in iç kesimlerinde kırsalda yaşayan vatandaşların henüz bu ekonomik sıkıntıyı derin yaşamamaları ve parti tutma davranışı nedeniyle AKP'den uzaklaşmadıklarını söyleyebiliriz. 31 Mart yerel seçimleri sürprizlerle sona erdi. Beklenmeyen CHP'nin Türkiye genelinde birinci parti çıkması ve yıllardır güçlü şekilde iktidar olan Adalet ve Kalkınma Partisi'nin ilk kez ikinci parti konumuna düşmesi özellikle EGE'de hemen her yerin CHP adayları tarafından alınmasıydı. Komşu il Amasya ve Kastamonu da bu beklenmeye...
 • YORGAN GİTTİ KAVGA BİTTİ

  03 Nisan 2024 Köşe Yazıları

  Bir gece Nasrettin Hoca'nın evinin önünde iki grup arasında kavga başlar. Kavga biraz uzun sürer, aşırı gürültüden rahatsız olan hoca yataktan kalkar yorganı eline toplar balkona çıkar. Kavgacılara seslenir falan ama kavgacılar kendi gürültü ve hırslarından hocayı tınlamazlar bile; Sinirlenen hoca; Omzundaki yorganı kavgacıların üzerine doğru fırlatır. Yorgan kafalarına dolanan kavgacılardan bir grup ne olduğunu anlamadan yorganı alıp korku içinde kaçıp giderler. Kavgacıların diğer grubu da kavga ettikleri grubun kaçması üzerine olay yerin...