logo

Evden çıkmayın..


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Vezirköprü’de en önemli gündem konusu bu hafta da korona virüs ve beraberinde getirdikleri oldu.
Hafta sonu uygulanan ve önümüzdeki hafta sonu da uygulanacak olan sokağa çıkma yasağı Vezirköprü’de en fazla uyulan yasak oldu.
Aynı tarihte uygulamaya konan karantina uygulaması vatandaşın işini de görebilmesi açısından bırakılan gevşek kısımları sebebiyle özellikle pazartesi günü etkili olmadı.
Vatandaşın bize sorduğu, bizim ise cevabını bulamadığımız soru aynıydı: “Neden sadece Vezirköprü?”
Aradan birkaç gün geçip ilçede fısıltı kaynaklı vaka sayısının artışını görünce kendimce karantinanın gerekli olduğuna ikna oldum.
Önümüzdeki günlerde daha fazla artış olup olmayacağını birlikte göreceğiz. Ancak bu güne kadar olan durum özellikle önümüzdeki günlerde artışın süreceğini gösteriyor gibi.
Vezirköprü’de işin ciddiyetini gören ve ona göre davrananlar olduğu gibi, halen sanki bir televizyon dizisiymiş gibi izleyenler de var.
Böyle olmasının sebebinin ilçedeki olayların hastaların, testlerin ve yaşanan hastane vakalarının saklanması olduğunu düşünüyorum.
Vezirköprü’de insanlar görmedikleri bilmedikleri şeyleri dikkate pek almazlar. Hastalık için de aynı bakış açısı geçerli oldu. Ne zamanki Ovacık’ta vaka görüldü, testi pozitif olan birilerinin Vezirköprü’de olduğu anlaşıldı, ilçede bakış açısı o zaman değişmeye başladı.
Baştan itibaren işin ciddiyeti vatandaşlara aktarılabilseydi, bu günlere gelinir miydi? Sanmıyorum.
Gerçekler insanlarda panik yaratmaz, tam tersi gerçekleri bilip ona göre tavır alınmasını sağlar.
Virüs ne şekilde geçerse geçsin, ilçede vatandaşların bir şekilde konuştukları ikinci konu ise, aklınızdan geçen konu; ekonomi.
Kapalı işyerleri olsun, açık olduğu halde iş yapamayan işyerleri olsun, önümüzdeki günlerden umutlu olmayan bir esnaf yarattı. Zaten çok iyi günler geçirmeyen Vezirköprü esnafı için önümüzde daha karanlık günler geleceğine dair bir bekleyiş var.
Açılan yaralar, ne kadar sürede ve nasıl sarılır kimse bilmiyor?
Önümüzdeki hafta sonu başlayacak Ramazan ayı bile insanlarda önceki yılların heyecanını duyurmuyor. Ramazan ayının özellikle küçük yerlerdeki kendine has yaşanışından bu yıl pek bir güzellik kalmayacak gibi.
Havalar ısındıkça evlere sığmak gittikçe zorlaşacak, biliyorum. Ama tüm bunlara rağmen özellikle karantina altındaki Vezirköprü’nün ısrarla kurallara uyması gerekiyor. Çünkü edindiğimiz izlenim, Vezirköprü’de vaka sayısının hızla arttığı yönünde.
Daha önce Merkez’de görünmeyen virüs artık ilçe merkezine de girmiş, bir iki mahalleyle sınırlı olan virüs her mahalleye yönünü çevirmiş halde.
Hafta sonu bilmeyen iş yerlerini terk edemeyen, gece gündüz demeden çalışan meslek gruplarını komşularınızı düşünün; evden mümkün olduğunca çıkmayın..

Share
55 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Mutlu Bayramlar!..

  14 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Kurban Bayramı'na geldik. Önümüzdeki hafta bayram yapılacak. Kurban Bayramı tatili 9 gün oldu. Bu tatille birlikte geçtiğimiz yıl hastalık nedeniyle bir araya gelemeyen birçok kişi memleketine gelerek bayram yapacak. Vezirköprü'de kalabalık olmasını beklediğimiz yerlerden biri. Yazın sıcaklarının iyice bastırdığı günlerde yapılacak bayram ve beraberindeki tatil ilçeye biraz olsun canlılık getirmeyi de ihmal etmedi. Ne de olsa, Vezirköprülü bile olsalar gelenler artık yerli turist. Ufak tefek girişimlerle dışarıdan gelen turistlerin ihtiyaçları...
 • MUHALEFET, İNANDIRICI VE GÜVEN VERİCİ DEĞİLDİR!

  14 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Muhalefeti eleştirmek kolay diyorlar da, muhalefet de çok tutarsız. İktidar kadar muhalefetin de inandırıcılığı yok. Muhalefet, “TBMM'nin hiçbir yaptırım gücü yok” diyor. Muhalefetin hiçbir önerisi dikkate alınmıyor ama muhalefet meclis çalışmalarına ve oylamalara katılıyor. Böylece TBMM'inden çıkan yasalar meşruluk kazanıyor. Muhalefet meclis komisyonlarına üye veriyor. Komisyon çalışmaları meşruluk kazanıyor. Muhalefet, Radyo Televizyon Üst Kurulu'na (RTÜK) üye veriyor. Kurulun çalışmaları meşruluk kazanıyor. Muhalefet, Hakimler ve Savcılar ...
 • Geçen haftadan kalanlar..

  07 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Geçtiğimiz hafta değindiğimiz su, elektrik başta olmak üzere Telekom ve PTT üzerinden yaptığımız eleştirilere bir hayli tepki geldi. Gerçekten Vezirköprü'de hemen herkesin bu kurumlardan en az biri ile sıkıntılı bir anısı olmuş, halen devam edenler de var. Elektrik kesintilerinin sanayi kuruluşlarından hastaneye, ısınmadan soğutmaya (Hatta kuruyemiş satışına) kadar herkesi etkilediği dünyada bir de sıklıkla kesilen elektriğin cihazlara verdiği zararlardan bahsedenler oluyor. Bir saatlik elektrik kesintisinin Vezirköprü'ye maliyetini hesaplayab...
 • VEZİRKÖPRÜ’DE TURİZM KİLİTLİ

  07 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Kalemi elime alınca bu hafta olumlu, sevindirecek bir şeyler yazayım diye niyetleniyorum. Mesela tarım yöresi olan ilçemizde tarım için olumlu adımlar atılıyor. Şunlar şunlar yapılıyor diyebileyim. Pancar ekim alanları eskisi gibi genişleyecek, sevindirici müjde. Tütün ekim alanları da arttırılacak diyebilirim. Ayçiçeği, buğdayın yanı sıra nohut, fasulye ekimi de yapılacak, hatta fasulye, mercimek için paketleme tesisi kuruluyor diye yazabilelim. Mesela; söz verilen kenevir işleme tesisinin temeli atıldı diyebilelim. Ne müm...