logo

Fabrika Arsasının Planı Yapılıyor 1 Ağustos 1971 Pazar

Fabrika Arsasının Planı Yapılıyor 1 Ağustos 1971 Pazar

Öğrendiğimize göre ilçemize yapılacak üç orman ürünü fabrikası için istimlâk edilmiş 162 dönüm arsaya fabrika binasını, idare binası, lojman ve çeşitli binaların yapılması için gerekli planın etütlerine başlanmıştır.
İlgili mercilerden aldığımız bilgiye göre uzman ve mühendisler, arsanın gerekli etüdünü hazırladıktan sonra planını yapmak üzere Ankara’ya dönmüşlerdir.
Cebri istimlâk davasının orman işletmesi lehine sonuçlandığı öğrenilmiştir.

Esrarengiz cinayet çözülemedi:
Meçhul Ölü Canip mi?
Geçtiğimiz hafta bağralığı deresi ile uluçayın birleştiği yerde bulunan bacakları kesik cesedin esrarı çözülememiştir.
İlgili merciler soruşturmalara devam etmektedir. Bu arada ilçemizden Ankara’ya giden ve oradan Bahçelievlerde, apartman kapıcılığı yaptığı bildirilen Canip Yavuz’un bir aydır kayıp oluşu dikkatleri bu yöne çekmişse de henüz bir sonuç elde edilememiştir.
Doktor raporuna göre: 40-50 yaşlarında tahmin edilen meçhul ölünün kimliğinin tespit edilmesi cinayete ışık tutacağı kanısını uyandırmaktadır. Canip’in kardeşi mezarın açılıp ölünün Canip olup olmadığının kendileri tarafından tayin edilmesini istediği ancak Canip’in karısı Yeter Yavuz’un bu isteği kabul etmediği bildirilmektedir.
Polis ve jandarma işbirliği halinde köylerden kayıp kişileri aramakta, Mahmatlı köyünde kayıp bir şahıs üzerinde durulmaktadır.
Cinayetin aydınlanmasının ancak kati teşhisinden sonra mümkün olacağı bildirilmekte ise de cesedin teşhisinin mümkün olup olmayacağı bile bilinmemektedir.
Vezirköprü 1971 Albümüne İlgi Artıyor
Vezirköprü 1971 albümüne ilgi günden güne artmaktadır. Yabancı ülkelerde çalışan Vezirköprülü işçilerimizde sayfa alıp, bugünkü durumlarını ebedileştirmektedirler. Ayrıca geçen hafta da albüm için çalışmalar devam etmiştir.
Pancar Teslim Kantarı 23 Ağustos’ta Açılıyor
Öğrendiğimize göre şeker pancarı teslimi için kantarın 23 Ağustos’ta açılması kararlaştırılmıştır. Karar fabrikada yapılacak toplantıda tekrar gözden geçirilecektir.
Her yıl olduğu gibi bu yıl da davul zurnalı olarak başlayacak pancar kantarı açımı pancar ekicilerinin dört gözle beklediği zirai bir hamle olarak nitelendirilmektedir. Bu yıl pancar ürününün memnuniyet verici olduğu bildirilmektedir.
Şeker fabrikası
27 Ağustos’ta çalışmaya başlayacaktır.
Öğrendiğimize göre şeker farikası, pancar tesliminin kabulünden dört gün sonra Ağustos’un 27’sinde çalışmaya başlayacaktır.
Ecevit: “Toprak Reformu Yeterli Değil”
Vezirköprü’de yaptığı konuşmada Erim hükümetini tenkit eden Bülent Ecevit’e yöneltilen sorulardan biri de:
-Atilla Karaosmanoğlu’nun açıkladığı toprak reformunu yeterli buluyor musunuz? Sorusuna cevabı şu olmuştur:
-İlk açıklanan tasarı iyi idi. Bunu da beğeniyorum ancak taviz yoluna gidilmesini uygun bulmuyorum. Büyük toprak sahiplerinin ailelerinin arasında toprak satışları ne olursa olsun ilk tasarıda kabul edilmeyecekti. Fakat Sayın Karaosmanoğlu’nun açıkladığı ikinci tasarıda taviz verilmiştir.
Şimdi muazalı olanlar kabul edilmeyecek deniyor. Peki muaza nasıl ispat edilecek? Adam muazalı kardeşine satış yapsa paraya darlığım vardı sattım diyecek, bunun aksini ispat etmek çok güçtür demiştir.
Şahinkaya Barajı İçin Çalışmalar Başladı
Memnuniyetle öğrendiğimize göre bir süre önce etütleri yapılmış Şahinkaya Barajı için çalışmalara başlanmıştır.
Önce Harita Genel Müdürlüğü tarafından planları yapılmak üzere askeri bir ekip gönderilmiş, EİE tarafından gelen ekip de baraj suları altında kalacağı için istimlâk edilecek köyleri saptanmıştır.
Kuruçay’daki Şahinkaya’ya yapılması öngörülen baraj bölgesinin harita ve diğer etütleri bitirildikten sonra plana dahil edilecek, planın gösterdiği süre içinde de yapılacaktır.
Orman istihsal işçi kampı kapandı
Orman İşçilerinden Bir Kısmı Fransa’ya Gidecek
Kunduz ormanları Ovacık bölgesinde her yıl açılan kampı iki aylık süresini tamamlayarak geçtiğimiz hafta kapatılmıştır.
39 işçinin eğitim ve öğretim gördüğü kampta işçiler çadırlardan daha modern binalara geçmişler, modern bir okul gibi aylık kurs döneminde sporundan eğlencesine kadar her yöne faaliyet göstermişlerdir. Kendilerine ormancılık konusunda modern bilgiler verilmiştir.
Vezirköprü Baraj Elektriğine İki Aya Kadar Kavuşuyor
Memnuniyetle aldığımız bir habere göre ilçemiz baraj elektriğine iki aya kadar kavuşacaktır.
Bu hususta açıklama yapan Kaymakam Adil Yazar: “Trafolarımız gelmiştir. Orman işletmesinden kurulması için yeri istemek üzere belediye başkanının çalışmaları devam etmektedir. Şehir şebekesi için kullanılan elektrik direkleri de gelmeye başlamıştır. Tahmin ediyorum en geç iki aya kadar Hidro-Elektrik gelecektir.
Orman Adımında Orman İşletmesi ile Şoförler Anlaştı
Orman açımı bu yıl memnuniyet verici bir anlaşma içinde olmuş, şoförler ile orman işletmesi karşılıklı anlayış içerisinde kalarak daha önceki olaylara meydan vermemişlerdir. Piyasa zamları karşısında şoförlere 80 krş zam verilmiştir. Bu konuda anlaşılarak çalışmaya başlamışlardır.
Av Mevsimi 15 Ağustos’ta Törenle Açılıyor
Avcılar kulübünden verilen habere göre: ilçemizde av mevsimi 15 Ağustos’ta törenle açılacaktır.
Av meraklıları ile kulüp üyelerinden hakikaten çok zevkli geçen av bayramına iştirak etmek isteyenlerin müracaatı bekleniyor.

Share
12 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+8 = ?