logo

Fabrikamızla İlgili Çalışmalar Devam Ediyor 9 Ocak 1972 Pazar

Fabrikamızla İlgili Çalışmalar Devam Ediyor 9 Ocak 1972 Pazar

Özalp çalışmalarını sürdürüyor
Geçtiğimiz hafta Samsun senatör ve milletvekillerinden, Vezirköprü’nün fabrika sorununa ilgi beklediğini yazmıştık.
Bu ara şurasını belirtmek gerekir ki asırların hülyası olan, onbinlerce insanı sefaletten kurtaracak, buralarda da yaşama ümidi sağlayacak Orman Ürünleri fabrikasının Vezirköprü’ye gerekli ve faydalı olduğunu ilk defa görmüş, Orman Bakanı olarak çalışmalarını olumlu safhaya ulaştırmış Hüseyin Özalp: (bu benim evladımdır, insan evladını hiç ihmal eder mi?) demekte, fabrika sorununu tehlikeden kurtarmak amacıyla canla başla çalışmaktadır.
Özalp’in bu olumlu çalışması diğer Samsun milletvekilleri tarafından da desteklenmektedir. Memleketin kalkınma çabasına katkısı olan milletvekillerini hiçbir zaman unutmayacağız. Bu konuda olumlu ve inandırıcı çalışmaları (Vezirköprü) lüler adına alkışlayacağız.
Kılıç durumu devlet bakanından sordu
Bilindiği gibi daha önce (Özalp bakan oluncaya kadar) orman ürünleri fabrikası partizan pazarlıklar sonucu, ihraç merkezine çok uzak ve çok az istihsalinin artma imkanı bile olmayan yere yapılması ele alınmışken, Orman Bakanı olan Hüseyin Özalp milli varlığı partizanlarca emellere alet ettirmemek için, yetkili uzmanlara işi objektif olarak incelettirmiştir. Yapılan çok sağlam hesap ve objelerle istihsali talep ve yapılacak yollarla misli misline artacak, fabrika sahası işletme deposu bitişiğinde ihraç merkezine 115 km.lik Vezirköprü’ye yapılması öngörülmüştür.
Fakat art niyetler durmamış, bir kişinin maksatlı raporu devlet planlamasından çıkmış bir milyon lira harcanmış, müdürü bile atanmış fabrikaya ait plan uygulanmasını durdurmuştur.
Şimdi öğrendiğimize göre: daima Vezirköprülülerin yanında olan İlyas Kılıç:
-Bu fabrikaya kim ön ayak olmuşsa Allah razı olsun. Vezirköprü köylerini ve acı durumunu bilen bir insan olarak, gerçekleşmesi için çalışmak insanlık ve vatan borcudur. Durumu sayın devlet bakanından sordum. İnşallah olumlu cevabı Vezirköprülülere müjdeleyeceğiz demiştir.
Vezirköprü’nün Yeni Kaymakamı Görevine Başladı
Vezirköprü’nün yeni Kaymakamı Cengiz Bulut ilçemize gelerek görevine başlamıştır.
Kendisi ile görüştüğümüz sayın Bulut, VATANDAŞ Gazetesini beğendiğini belirtmiş, (çok il ve ilçede çıkan gazeteler, tamamen yabancı konularla çıkarlar, oysa (VATANDAŞ) tüm Vezirköprü sorunları ve haberleriyle yayınlanmakta oluşu memnuniyet vericidir.) Demiştir.
Belediyeye Ait Tahkikat Devam Ediyor
Vezirköprü Belediyesinde çeşitli suistimaller olduğu iddiasıyla yapılan ihbar üzerine Vilayetçe açılan tahkikat devam etmektedir.
Bir kısım belediye azalarının kamunun açık hükmüme rağmen müteahhitlikler ve bazı menfaatler sağladıkları için murakebe görevini yapmadıkları iddiasıyla vilayete şikayet edilmiş, vilayette konu ile ilgili olarak müfettiş göndermiştir.
Yılbaşı gecesi
Çorakdere’de İki Çocuk Feci Şekilde Yanarak Öldüler
İlçemizin çok fakir Çorakdere köyünde çıkan yangın sonucunda iki çocuk feci şekilde yanmışlardır.
Öğrendiğimize göre: Çorakdere köyünün Belalan mahallesinde E.T. isimli köylünün evinde çıkan yangın sonucunda E.’in 5 yaşında Kezban ile 3 yaşındaki Veysel adlarındaki iki çocuğu feci şekilde yanarak ölmüşlerdir.
Çocukların annelerinin suya gittiği zaman çıkan yangın iki çocukla birlikte evlerini de tamamen yakmış, olaya savcılık el koymuştur.
Otelde Yatan Müşteriyi Mangal Zehirledi
İlçemizin (Keleş) otelinde kalan bir şahıs mangaldan zehirlenerek ölmüştür.
Olaya el koyan ilgililerden öğrendiğimize göre: Habibfakı köyünden olup demirci Mehmet Ali Döner’in yanında kalfa olarak çalışan 34 yaşındaki R.G. mangal kömüründen zehirlenerek ölmüştür.
Sabahleyin kalkmadığını gören otelci ile patronu Mehmet Ali Döner tarafından içeriden kilitli kapı kırıldığında R.’in cesedi ile karşılaşılmıştır.

Share
6 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+6 = ?