logo

FAİZ


Hüseyin Şengün
huseyinsengun55@hotmail.com

Saygıdeğer Vatandaş Okuyucuları;

Ey iman edenler! Allah’tan korkun, eğer gerçekten inanıyorsanız, mevcut faiz alacaklarınızı terk edin.
Şayet faiz hakkında söylenenleri yapmazsanız, Allah ve Resulü tarafından faizcilere karşı açılan savaştan haberiniz olsun. Eğer tövbe edip vazgeçerseniz sermayeniz sizindir, ne haksızlık etmiş ne de haksızlığa uğramış olursunuz.
Bu ayet-i Celile’yi duyan herkesin, faizden son derece uzak durması ve akına bile getirmemesi gerekir.
Çünkü Allah (c.c.)nun faizcilere karşı azabı şiddetlidir. Onun için günahlardan bir an evvel tövbe edip Allah-u Teâlâ’nın azabından onun rahmetine iltica etmemiz gerekir.
Bugün iktisadi sefaletin, bütün içtimai hastalıkların temelinde faiz yatmaktadır.
Toplumlarda faiz, karşılıklı yardımlaşma duygularını yok edip yerine menfaat karşılığında yardımlaşma duygularını yerleştirmektedir.
Toplumda faizcilik gibi kötü davranışların yerine zekât, sadaka, insani yardımlaşma, sevgi, saygı ve şefkat gibi duygular, davranışlar yerleşirse o cemiyet ve toplumda hem huzur hem refah ve gelişme olur.
Sevgili Peygamber Efendimiz (S.A.V.) Veda Haccı sırasında buyurdukları meşhur hutbesinde faizin çirkinliğinden ve günahından dolayı onu şöyle yasaklamışlardır. Faizin her çeşidi kaldırılmıştır.
Ayağımın altındadır, lakin ana sermayeniz sizindir. Ne zulmediniz ediniz ne de zulme uğrayınız. Allah’ın emriyle artık faizcilik yasaktır. Cahiliyetten kalma bu çirkin âdetin her türlüsü ayağımın altındadır.
İlk kaldırılan faiz de Abdülmüttalib’in oğlu, amcam Abbas’ın faizidir. Faiz haksız kazanç yollarının en çirkinidir. Ekonomiye kazandırdığı bir şey yoktur; ama kaybettiği şey pek çoktur.
Faiz her yönüyle tenkide açıktır. Onun akli ve vicdanı hiçbir dayanağı yoktur. Faiz hakkında şunlar söylene bilir:

 1. Başkalarının malını haksız yere almaktır.
 2. Ticari gelişmeyi engellemekte ve hep işsizlik üretmektedir.
 3. İnsanlar arasındaki en güzel bir davranış olan karşılıksız menfaat beklemeden borç alıp verme usulünün kaldırılmasına sebeptir.
 4. Sosyal yardımlaşmayı engellemekte, zengini daha fazla zengin daha fazla zengin yaparken; fakiri de daha fazla fakirleştirmiş ve toplumda kini, nefreti, zorbalığı yerleştirmiştir.
 5. Topumda gelir dağılımını bozmuştur.
 6. Fakirleri sömürmüştür. Faiz sebebiyle fakirler hep kaybetmekte; faiz verenler ise hep kazanmaktadır. Faiz alanlar, faiz verenlerin kölesi, esiri durumuna düşmüştür.
 7. Toplumda şefkat ve iyilik gibi duyguları yok etmekte ölü kalpli, taş kalpli insanlar peyda etmektedir.
 8. Ekonomiyi olumsuz etkilemekte, yeryüzündeki malların, gelirlerini küçük bir grubun elinde toplanmasına sebep olmaktadır.
  İktisadi yönden malın belli kesimlerde olması tehlikenin en büyüğüdür. İslamiyet, faizi haram kılmış ve yasaklamıştır.
  Cenabı hak faiz belasından bizleri korusun. Cenabı hak faizcilerin şerlerinden muhafaza buyursun.

Share
22 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Küçük Sanayi yapılabilir mi?

  15 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de beklenen işlerden biri de Küçük Sanayi Sitesi. Belediye'nin öncüsü olduğu çalışmayla Avdan Bölgesi'ndeki Karma OSB'nin yapılacağı söylenen alanın yanına mı yapılacak, yoksa Ticaret ve Sanayi Odası'nın öncülüğünde kurulan Vezirköprü Karma Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi ile yürütülen çalışmanın bir ürünü mü olacak, ya da Vezirköprü'de yeni bir küçük sanayi sitesi olabilecek mi? Birlikte göreceğiz. Bu çalışmaların başlangıcından haberdar olmakla birlikte, küçük sanayiler hakkında yaşanan gelişmelerden büyük kısmın haberinin olmadığ...
 • KURTULUŞ HEP BİRLİKTE

  15 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Duruçay Sulama Barajı bundan 20 yıl önce Ak Parti iktidarının ilk yılında, zamanın Devlet Bakanı Abdüllatif ŞENER tarafından hizmete açılmıştı. 20 yıldır sulama kanalları yapılıp bu güne kadar halkın hizmetine sunulamayan barajdan, geçen yıllarda kısmen bazı köylere hizmet vermeye başlanmıştı. 20 yıl sonra 13 köye daha su verilerek nihayet barajdan yararlanılmaya başlanmıştır. Barajın yapımı önceki iktidarlar zamanında planlanıp inşa edilmiş, hizmete hazır hale getirilmiş olduğu halde 20 yıl su kanalları yapılarak halkın hizmetine ...
 • 20 yıl sonra olsa da!..

  08 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Duruçay Barajı'ndan 13 köy daha sulanmaya başlandı. Yaklaşık 20 yıl önce (2003'te) baraj açılışını zamanın Başbakan Yardımcısı olan Abdüllatif Şener'in yaptığı Duruçay Barajı'nın epey gecikmeden sonra da olsa sulamaya başlaması mutlu etti. Aradan geçen bunca zamanda 13 köyün binlerce dönümlük arazisinin neden sulanmadığını, bunu ilçeye ekonomik olarak ne kadar kayıp yaşattığını soracak kimse olacağını sanmıyorum. Öyle ya, bu kadar zamanda zaten olmayan bir ekim türüydü bu köyler için. Sulama sezonu başlangıcında, barajın sulamaya kavuşturulan ...
 • BİR DE ERKEK FİL GEREKLİ

  08 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Nasrettin Hoca ile Timur (Nam-ı diğer Aksak Timur) aynı dönemde yaşamışlar. Aksak Timur, Nasrettin Hoca'nın bölgesine bir dişi fil saldırır. “Fil o bölgede serbestçe dolaşsın, özgürce yaşamını sürdürsün” emri verilir. Aradan zaman geçer fil, çevre köylerden bahçeleri, bağları, ormanları tarumar eder. Durumdan zarar gördükleri için rahatsız olan köylüler, toplanarak Nasrettin Hoca'ya giderler.” Önümüze düş, Timur'a gidelim, bu fili bölgemizden alsın” derler. Hoca, köylüleri peşine takar, birlikte Timur'un sarayına doğru yola çıkarlar. Sarayı...