logo

FARKLI BİR SEÇİM


İhsan Cömert
comert_ihsan@hotmail.com

24 Haziran 2018 Pazar günü sandık başına gideceğiz. Ülkemizin kaderini (yönetim biçimini) belirleyecek seçim için oy kullanacağız.

Bu seçim öyle partiler arası “sen-ben” seçimi değildir.

Halkın kullandığı oy ile tercih hakkı vardır.

-Ya tek adam yönetimini tercih edeceğiz,

-Ya da demokrasiye halkın kendi kendini yönetim biçimine, parlamenter sistemi ”kimsesizlerin kimsesi” denen cumhuriyet yönetimine geçmek için oy kullanacağız, başka üçüncü bir seçenek yok!..

Tek adam yönetiminden bazı örnekler vereyim. Mesela Irak, Libya, Suriye, Mısır gibi Müslüman orta doğu ülkeleri.

Demokrasi ile yönetilen Avrupa ülkeleri, Almanya, Hollanda, Fransa, İsviçre gibi ülkeler.

Dikkatle yorumlanması için bir örnek daha verelim.

Demokrasi ile yönetilen bazı Avrupa ülkelerinden Ortadoğu ve uzak doğu ülkelerine; yani daha iyi, daha özgür yaşamak için ülkesinden kaçan var mı(?.) Kaçarken Ege’nin, Akdeniz’in sularında boğulan onlarca ölen çocuk onlarca kaçak insan var mı?..

Peki neden demokrasi ile yönetilen batı ülkelerine özgürce daha iyi koşullarda yaşamak için tek adam yönetimi (diktatörlük) ile yönetilen ülkelerden batı ülkelerine insanlar ölüm pahasına kaçarlar?..

24 Haziran seçimleri bu örnek açısından çok önemlidir.

-Bilindiği gibi tek adam yönetimine geçildiğinde yasalar tek adama o kadar taşınması zor yetkiler veriyor ki, adeta hayal.

Mesela; Tek adam bir sabah kalkar “Ben seçimleri iptal ettim” der. Bir sabah kalkar “Falan ülkeye savaş ilan ettim” diyebilir.

Tek adam yönetiminde haksızlığa uğrayan insanlar devlet adamlarına ulaşıp şikayetini anlatma olanağı bulamayacaklardır.

-Dünyanın hiçbir yerinde halk elindeki iradesini tek kişiye devrettiği görülmemiştir.

24 Haziran seçimlerinde “cumhur ittifakına” oy verenler idam fermanını kendi eliyle infaz yetkilisine götüren bilinçsiz adamın hikayesi gibidir.

-“Cumhuriyet, Demokrasi, Parlamenter sistem” bu ülkeye kolay gelmedi.

-Tek adam rejimini isteyen Devlet Bahçeli ve Recep Tayyip Erdoğan ikilisidir. Adları “cumhur ittifakı” dır.

-Demokrasi, Cumhuriyet, Parlamenter Sistem, Halk” yönetimini isteyenler. MİLLET İTTİFAKI adı altında CHP, İyi Parti, SP gibi güçlü ittifak olacaklardır.

Seçmenin kullandığı oya çok dikkat etmesi gerekmektedir.

Sandıktan oyu geri alma şansı yoktur.

Demokrasiden yana oy kullananlar ise gaflete kapılmamalı. Tüm güçleri ile seçmeni “MİLLET” seçmeni ittifakından yana ikna etmeye çalışmalıdır.

24 Haziran oylamasında elimizle idam fermanımızı infaza giden adamın durumuna bırakmamalıyız.

Evet . Farklı bir seçim..

Share
912 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BAZI PARTİLER UZATMALARI MI OYNUYOR?

  17 Nisan 2024 Köşe Yazıları

  Bir Filozof şöyle söylüyor; “Güneş batarken gölgeler uzar” Son yerel seçimlerin bize bazı hatırlatmaları oldu. Geçmişte de önü alınamaz partiler vardı. Anavatan Partisi, Doğru Yol Partisi, Ecevit'in DSP'si gibi. Anavatan Partisi bir yerel seçimde Türkiye'de birçok belediyeyi kaybetti. Hatırladığıma göre Karadeniz'de sadece Vezirköprü  (rahmetli Bekir Hoca) kalmıştı. Yine sağın en güçlü partilerinden rahmetli Demirel partisinin başına ne yediği belirsiz Tansu Çiller gibi biri getirildi. Bu hanım partiyi de, ülkeyi de hatta siyaseti de kirle...
 • Psikolojik Zorlukları Azaltacak Durumlar

  13 Nisan 2024 Köşe Yazıları

  Günlük hayatta fark etmeden karşılaştığımız durumları kendi hayatımıza katarız ve seçimlerimizi, kararlarımızı buna yönelik yaparız. Bu durumlarsa psikolojik sağlamlığımızı azaltabilir. Maddeler halinde bakalım. - Diğerlerinin hayat tecrübelerine bakarak çok fazla önlem almak, hayatımızı kısıtlamak.  Örneğin yakınımızdan birinin sosyal medyada zorbalığa uğradığını görüp çocuğumuza sosyal medyayı yasaklarız. Çünkü böyle bir durumla karşılaşmak istemeyiz. İnsan başka insanlardan da öğrenen bir varlıktır ama bu korku kültürüne dönüşürse bizi etki...
 • Vezirköprü’de seçmen değişmedi, Yine AKP dedi..

  03 Nisan 2024 Köşe Yazıları

  Özellikle İç Anadolu'da ve Karadeniz'in iç kesimlerinde kırsalda yaşayan vatandaşların henüz bu ekonomik sıkıntıyı derin yaşamamaları ve parti tutma davranışı nedeniyle AKP'den uzaklaşmadıklarını söyleyebiliriz. 31 Mart yerel seçimleri sürprizlerle sona erdi. Beklenmeyen CHP'nin Türkiye genelinde birinci parti çıkması ve yıllardır güçlü şekilde iktidar olan Adalet ve Kalkınma Partisi'nin ilk kez ikinci parti konumuna düşmesi özellikle EGE'de hemen her yerin CHP adayları tarafından alınmasıydı. Komşu il Amasya ve Kastamonu da bu beklenmeye...
 • YORGAN GİTTİ KAVGA BİTTİ

  03 Nisan 2024 Köşe Yazıları

  Bir gece Nasrettin Hoca'nın evinin önünde iki grup arasında kavga başlar. Kavga biraz uzun sürer, aşırı gürültüden rahatsız olan hoca yataktan kalkar yorganı eline toplar balkona çıkar. Kavgacılara seslenir falan ama kavgacılar kendi gürültü ve hırslarından hocayı tınlamazlar bile; Sinirlenen hoca; Omzundaki yorganı kavgacıların üzerine doğru fırlatır. Yorgan kafalarına dolanan kavgacılardan bir grup ne olduğunu anlamadan yorganı alıp korku içinde kaçıp giderler. Kavgacıların diğer grubu da kavga ettikleri grubun kaçması üzerine olay yerin...