logo

Fazıl Ahmet Paşa Ortaokulu öğrencilerine Çocuk Hakları Anlatıldı

Fazıl Ahmet Paşa Ortaokulu öğrencilerine Çocuk Hakları  Anlatıldı

Çocuk hakları konusunda farkındalığı artırmak amacıyla Fazıl Ahmet Paşa Ortaokulu öğrencilerine yönelik, TÜBİTAK Bilim Söyleşileri etkinliği kapsamında İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü destekleriyle Kültür Merkezi Konferans Salonunda Pazartesi günü saat 13:30 da konferans düzenlendi.
Kırıkkale Üniversitesi’nden Öğretim Üyesi Dr. Erdem Hareket tarafından ”Hak”lıyız Haklarımızla Varız: Çocuk Hakları Serüvenime Yolculuk konulu bilimsel söyleşi katılımcılar tarafından beğeniyle karşılandı.
Hareket; Çocuk hakları, kanunen veya ahlaki olarak dünya üzerindeki tüm çocukların doğuştan sahip olduğu eğitim, sağlık, yaşama, barınma; fiziksel, psikolojik veya cinsel sömürüye karşı korunma gibi haklarının hepsini birden tanımlamakta kullanılan evrensel kavramdır.
Çocuk hakları, insan hakları kavramının içinde ele alınması gereken bir konudur. Günümüzde dünyanın birçok yerinde var olan insan hakları ihlalleri, özellikle çocukların pek çok farklı şekilde hak ihlaline maruz kalması bu konuya daha geniş ve kapsamlı bir şekilde müdahale edilmesi gerektiğini göstermektedir.
Çocuk Hakları Sözleşmesine göre Her birey on sekiz yaşına kadar çocuk olarak kabul edilir. Her çocuk vazgeçilmez haklara sahiptir. (Madde 1)” dedi.
Program sonrası Vezirköprü İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Kasım Sülü tarafından Kırıkkale Üniversitesi’nden Öğretim Üyesi Dr. Erdem Hareket’e plaket takdim edildi.
Toplantıya merkez okullardan 20 şer öğrenci 1 öğretmen göl ortaokuldan 20 öğrenci okul müdürü Savaş Avcı ve bir öğretmen Fazıl Ahmet Paşa Okul Müdürü Eyüp KUMAŞ ilçe milli eğitim şube müdürü Kasım Sülü Katıldı.

Share
325 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+2 = ?