logo

Festivale 9 Dalda 350 Sporcu Katılıyor

Festivale  9 Dalda 350 Sporcu Katılıyor

4-9 Ağustos tarihleri arasında ilçemizin Şahinkaya Kanyonunda yapılan ve ülkemizde bu yıl 2.si düzenlenen Falcon Fest etkinlikleri büyük ilgi gördü. Güvenlik önlemlerinin ön planda olduğu Festival Samsun Valisi Osman Kaymak, Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, Samsun İl Jandarma Komutanı Ünsal Ağaoğlu, Vezirköprü Kaymakamı Yunus Emre Altıner, Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis, Ak Parti Vezirköprü İlçe Başkanı Mehmet Kurt ve diğer davetlilerin katılım gösterdiği Şahinkaya Kanyonunda gerçekleştirilen festival çok renkli görüntülere sahne oldu.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin; “Türkiye’nin ilk ve Tek ekstrem sporlar festivali Falcon Fest’in bu yıl ikincisini Şahinkaya Kanyonunda düzenledik. Bu festival zamanla Samsun’un hatta ülkemizin tanıtımına büyük katkı verecek. Samsun’umuz her alanda büyük bir gelişim ve atılım içerisinde ve biz bu süreci yürütürken yerel ya da ulusal değil küresel düşünerek adımlar atıyoruz. Samsun maalesef turizm konusunda yakın zamana kadar sahip olduğu önemli potansiyeli yeteri kadar tanıtamadı. Ancak son yıllarda yapılan altyapı yatırımları ve turizme yönelik tesisleşme ile ciddi bir ilerleme kaydedildi.” Dedi. Şahin; “Biz Türkiye’nin en önemli iki ovası olan Kızılırmak ve Yeşilırmak ovaları ile tarımda, var olan ve yapımları devam eden organize sanayi bölgeleri, lojistik köyümüz ve dinamik iş gücümüzle sanayide iddiamızı ortaya koyarken bacasız sanayi olan turizmde de artık hedeflerimizi büyük tutuyoruz.” İfadelerine yer verdi.

Konuşmasının devamında ise Şahin; “Falcon Fest adıyla bu yıl ikincisini düzenlediğimiz etkinlik, sporu ve turizmi adrenalin tutkusunu, dayanışma ve sevgiyi bünyesinde barındırarak bizi mutlu eden bir güzellik yaratacak.Bu etkinliği başlatan önceki dönem Büyükşehir Belediye Başkanımız ve Milletvekilimiz Yusuf Ziya Yılmaz’a, etkinlik boyunca birlikte olduğumuz Samsun Valimiz Osman Kaymak’a, milletvekillerimize, il ve ilçe başkanlarımıza, büyükşehir belediyesi meclis üyelerimize, Vezirköprü Belediye Başkanımız İbrahim Sadık Edis, SAMTAB yetkililerimize, sivil toplum kuruluşlarımıza, muhtarlarımıza, Vezirköprülü ve Samsun’lu hemşerilerime, sporcularımıza, basınımıza, büyükşehir belediyesi personelimize ve etkinliğimize katılan tüm gençlerimize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.” Dedi. Programda konuşan ve Samsun’un turizm potansiyelini arttırmak istediklerinin altını çizen Vali Osman Kaymak ise, “Şahinkaya Kanyonu dünyaca değerli bir turizm merkezi konumunda. Bugün 2.’si düzenlenen Falcon Fast’te heyecanlı anlar yaşadık. Maalesef hava muhalefeti nedeniyle bütün etkinlikler gerçekleşemedi. Ancak burada adrenalini yüksek insanı heyecanlandıran sporlar yapılıyor. Buranın doğası ve tabiatı bu sporlara çok uygun. Biz Vezirköprü’nün ve Samsun’un bu tür etkinliklerle dünya gündemine gelmesini ümit ediyoruz. Yoğun bir katılım gerçekleşti. Birçok yerli ve yabancı sporcu organizasyona katılarak destek verdi. Hava muhalefeti nedeniyle onlardan güvenliklerini dikkate alarak gösteriler yapmalarını istedik. O yüzden bir takım gösteriler gerçekleştirilemedi. Beklenenin üstünde bir rüzgar çıktığı için etkinliklerin çoğu yapılamadı. Bu festival birkaç gün daha sürecek. Özellikle Samsunluların ve turistlerin tatil planlarını kontrol ederek festivalimize katılmasını davet ediyoruz” dedi.

Evin; Vezirköprü Yamaç Paraşütüne Yeni Başlayanlar İçin Uygun Bir Bölge Değil

Samsun Yamaç Paraşütü sporcularından Volkan Evin ise;”Kulübümüzün de katkılarıyla düzenlenen Falcon Fest’te yamaç paraşütü sporunu kulüp olarak buraya taşıdık. Çok keyifliydi. Bölge güzel, kamp alanımız güzel, festivalin ana noktası güzel ancak uçuşlar biraz zorluydu. Burası coğrafi olarak çok zorlu bir bölge. Termik adını verdiğimiz yada termal akım adını verdiğimiz ısınarak yükselen dar fakat şiddetli akımlar mevcut. Havada nem var. Dolayısıyla bu gibi uçuşları ve inişleri biraz zorlaştırıyor. Ama yinede keyifli en önemlisi belediyenin bizim yukarıda yamaç paraşütünü gerçekleştirdiğimiz alanda kurmuş olduğu platform ve ona sarf ettiği masraf ve emek çok çok önemli ve değerli. Biraz daha düzeltilmesi ve geliştirilmesi gerekiyor. Mühendislik açısından biraz eksikleri var ama netice itibari ile bu bir ilk. Dolayısıyla her zaman bir adım öteye götürüp bir öncesindeki eksikleri bir sonrasında kapatarak daha ileriye ve mükemmele gidecektir.” Dedi. Evin: “Vezirköprü Şahinkaya Kanyonu Yamaç Paraşütüne ilk defa başlayacaklar için uygun bir bölge değil çok zorlu bir bölge. Bu sporu yapmak isteyenler var ise öncelikle bu dal ile ilgili olarak bir kulübe üye olmalı ardından ise yaklaşık iki haftalık bir eğitimin ardından bu spora başlamalı. Bu sporun herhangi bir yaş sınırı yok. İsteyen herkes bu sporu yapabilir.” İfadelerini kullandı. Protokolün festivali “Samsunum 3” gemisinden izlediği etkinliğin ilk gününde havadaki aşırı rüzgar bazı spor dallarının gerçekleştirilmesine izin vermese de diğer sporlar olan Kano, Yamaç Paraşütü, Base Jump, slackline ve highline gösterileri gerçekleştirildi. Festivalin turizm açısından ilçemizin tanıtımına büyük katkı sağladığı belirtilirken, gemi bu gösteri ardından Vezirsuyu tabiat parkına hareket etti. Festival Perşembe gününe kadar devam edecek.

Share
401 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+2 = ?