logo

Galiçya Şehitlerini unutmayalım diyen Hamit Puhaloğlu Vezirköprü’deydi. “Bu askerlerin her biri 50 askere bedeldi..”

Galiçya Şehitlerini unutmayalım diyen Hamit Puhaloğlu  Vezirköprü’deydi. “Bu askerlerin her biri  50 askere bedeldi..”

Edirne’den Kars’a Türkiye’yi gezerek Galiçya şehitlerini anlatmaya çalışan Hamit Puhaloğlu’nun yolu geçtiğimiz hafta Vezirköprü’ye düştü.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü’nden emekli olduktan sonra ömrünün kalan bölümünü Galiçya şehitlerinin unutulmamasına adadığını söyleyen Puhaloğlu, 2016 yılında akrabalarını görmek için gittiği Lviv’de Galiçya şehitliğini görmesiyle değişti.
3 bin Kırım Türkünün yaşadığı Lviv’de Galiçya şehitlerinin mezarlarının başka yere taşındığını, Hıristiyan mezarlığında yatan şehitlere saygı gösterilmemesine üzüldüğünü anlatan Hamit Puhaloğlu:

Galiçya’da 487 tanesi kurmay subay, toplam 18 bin askerimiz şehit olmuş. En fazla şehit ise Amasya, Kastamonu sancaklarından İstanbul’a kadar olan bölgeden. Yani Vezirköprü’nün de içinde olduğu alandan. O zaman lakaplar olduğu için kimlerin dedeleri şehit olmuş ayrı bir çalışma gerekiyor. Ancak bu şehitlerimiz özel askerler. Belki de orada şehit olmasalardı, Kurtuluş Savaşı daha güçlü şekilde bitirilecekti. Bu askerler zamanın özel birlik askerleri, her biri 50 askere bedel. Diyor.
Zamanında Galiçya cephesini Osmanlı şehzadelerinin teftiş ettiğini ve Enver Paşa’nın Almanlarla gizli anlaşmasıyla yapılan Galiçya savaşının Türkiye tarihi için önemli yer tuttuğunu söyleyen ve Devlet, Ukrayna Lviv’de 57. Alay Galiçya Şehitleri Camii yaptırmalı, aşevi ve kültür merkezi yaptırmalı diyen Hamit Puhaloğlu:

İllerden sonra ilçeleri gezerek Galiçya şehitlerimizi anlatmaya çalışıyorum. Bu sırada çok önemli hikayeler öğreniyorum, hayatları ve tarihimizi anlatanlardan dinliyorum. Emekliliğimi bu şekilde geçiriyorum. Dedi.

Share
559 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+3 = ?