logo

Gazeteci Yazar Recep Yazgan Vezirköprü’de Söyleşi Düzenledi

Gazeteci Yazar Recep Yazgan Vezirköprü’de Söyleşi Düzenledi

Samsun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen “KÜTÜPHANE KONUŞMALARI” etkinliği kapsamında Gazeteci/Yazar Recep Yazgan Salı günü Fazıl Ahmet Paşa İlçe Halk Kütüphanesi’nde “Taşra’da Gazeteci Olmak” adlı söyleşi program düzenledi.
Programın açılış konuşmasını İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan İpekdal yaptı.

İpekdal; “Vezirköprü ilçemiz gerçekleştirdiğimiz Kütüphane Konuşmaları etkinliğimizde en iyi ilçelerimizin başında geliyor. Kütüphane konuşmalarını 2019 yılında başlatmıştık. Pandemi nedeniyle ara verdik.” Dedi.
Gazeteci/Yazar Recep Yazgan ise; “İnşaat işçiliğinden gazeteciliğe geçişte beni en çok etkileyen çok kitap okumam oldu. İnternet gazeteciliğinden önce köşe yazarlığı yaptım. Sosyal medya ve internet gazeteciliği iç İçe olduğu sürece habercilik benim hayatım oldu. Artık haberlerimiz sosyal medya organlarından geliyor. Bu sosyal medya organları sayesinde haberlere daha hızlı ulaşabiliyorsunuz.” İfadelerine yer verdi.
Gazeteler internete taşınması kolay olmadı diyerek sözlerini sürdüren Yazgan; “Hergün elimize aldığımız gazetelerin, gazete olmaktan çıkıp da internet ortamına geçmesi uzun bir zaman aldı. Sosyal medya mı bizi yönetiyor yoksa biz mi sosyal medyayı yönetiyoruz. Bu soru günümüz toplumunda dedikodudan ileri gidememiştir. Kontrolü sosyal medya almıştır.” Dedi.
Yazgan; “İnternet ve sosyal medya sayesinde her türlü habere hızlı bir şekilde ulaşma imkanı bulduk. Sosyal medya sayesinde sosyal yaşantımızı şu anda işgal edip kendimizi savunamaz hale geldik. Biz değerlerimize sahip çıkmazsak özel hayat denen bir kavram kalmaz.” İfadelerini kullandı.
Yerel gazetede yayınlanması gereken ilanlar yaygın basında neden yayınlanıyor? Sorumuz üzerine yanıt veren Gazeteci/Yazar Recep Yazgan; “Bizde de bu sıkıntı var. İnternet gazetelerine de resmi ilan verilsin diye mücadele ediyoruz. Konuyla alakalı bir kanun tasarısının da meclise sunulduğu söyleniyor.” Dedi.
Konuşmanın ardından plaket takdimiyle program son buldu.

Share
2 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+2 = ?