logo

Gaziler Günü Programla Kutlandı

Gaziler Günü Programla Kutlandı

19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle Cumartesi günü Cumhuriyet Meydanında program düzenlendi.

Kaymakamlık ve Belediye Başkanlığı çelenklerinin sunulması ardından da okunan İstiklâl Marşı ile başlayan program Türkiye Muharip Gaziler Derneği Vezirköprü Temsilcisi Mehmet Zengin’in günün anlam ve önemini belirten konuşmasıyla devam etti.

Zengin; “Üzerinde yaşadığımız cennet vatan toprakları kadar vatan olmayı hak etmiş bir toprak parçası dünya yoktur. Çünkü her karışı şehit ve gazi kanıyla hamur olmuştur.
Dalgalanan şanlı bayrağımız rengini ve şeklini bu mübarek kanlardan almıştır. Her zaman gurur duyduğumuz şanlı geçmişimiz dünya tarihine altın harflerle yazılmıştır. Bu onur, inançlı, kararlı ve çok iyi disipline edilmiş silahlı kuvvetlerimizin bağrından çıkmış aziz şehitlerimiz ve kahraman gazilerimiz sayesindedir.
Dolayısıyla her makamdan hakkı, her sermayede alın teri ve her çorbada tuzu bulunan kahraman gazilerimize yüce Türk milletinin yüksek ahlaki özelliklerini oluşturan vefa duygusu ile sadakat gösterilmelidir. Her zaman her yerde vatan ve bayrak uğruna canlarını esirgemeden feda edebilecek kahraman gazilerimize toplum olarak sahip çıkarak onları şükran ve minnetle yad etmeliyiz.”dedi.

Mehmet Zengin’in ardından günün anlam ve önemini belirten bir diğer konuşmayı ise Jandarma Astsubay Çavuş Furkan Demirci gerçekleştirdi.
Demirci yaptığı konuşmada; “Bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından devletimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’e Türk milletinin vefa duygusunun bir nişanesi olarak “Gazilik” unvanının verildiği gün olan 19 Eylül Gaziler Günü’nü en içten dileklerimle kutlarım.
Yüce milletimizin birlik ve beraberliği, ülkemizin bağımsızlığı ve bütünlüğü için canlarını hiçe sayarak, vatan için üstlendikleri görevlerin yapılması uğrunda gözünü kırpmadan ölümü göze alan üstün bir cesaret ve feragat örneği göstererek “gazilik” unvanı taşıyan kahraman gazilerimizi şükran ve minnetle anıyoruz.
Bizlere gurur veren, eşsiz kahramanlıklar, destanlar ve zaferlerle dolu, şanlı tarihimizde gazilik, derin izler bırakmış yüce bir kavramdır. Tarih boyunca esarete boyun eğmektense ölümü yeğleyen ecdadımızın savaş meydanlarındaki fedakârlığının, yiğitliğinin, kahramanlığının adı olmuştur.
Büyük Türk milleti sizlerin, ülkemizi, milletimizi bayrağımızı ve İstikâlimizi savunma konusunda gösterdiğiniz eşsiz cesaret, feragat ve mertliği hiçbir zaman unutmayacak, tarihin sayfalarına altın harflerle kaydedilen isimleriniz, her zaman hafızalarımızdaki yerini koruyacak ve sonsuza kadar yaşayacaktır.
Türkiye Cumhuriyeti devletinin ebediyen yaşaması için, emniyet, asayiş ve terörle mücadele görevleri esnasında binlerce evladını şehit veren, binlerce evladı gazi olan güvenlik kuvvetlerimiz kutsal vatanımızın her köşesinde Aziz milletimizin huzur ve güvenliği için kendisinden beklenen fedakârlığı ve kahramanlığı, bundan sonra aynı inanç ve kararlılıkla göstermeye devam edecektir. Bu uğurda; aynı inanç ve azimle canını seve seve feda edeceğinden hiç kimsenin şüphesi olmamalıdır.” İfadelerine yer verdi.
Konuşmaların ardından program son buldu.

Share
381 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+4 = ?