logo

Gaziler Günü’nün 100.Yılı Kutlandı

Gaziler Günü’nün 100.Yılı Kutlandı

Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 19 Eylül 1921’de Mustafa Kemal Atatürk’e “Gazi” ünvanının verildiği günün yıl dönümünü “Gaziler Günü” olarak kutlanmaktadır.
Bu kapsamda 100.yılı kutlanan Gaziler Günü, geçtiğimiz Pazar günü Cumhuriyet Meydanında düzenlenen programla kutlandı.

Kaymakam Halid Yıldız ve Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis’in Atatürk Anıtına çelenk sunmasının ardından gerçekleştirilen Saygı Duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasıyla başlayan tören, Gazi Uzm. Çvş. Basri Çelik tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşmayla sürdü.

Çelik; “Üzerinde yaşadığımız vatan kadar vatan olmayı hak etmiş bir toprak parçası dünyada yoktur. Çünkü her karışı şehit ve gazi kanıyla yoğrulmuştur. Dalgalanan şanlı bayrağımız rengini ve şeklini bu mübarek kanlardan almıştır. Her zaman gurur duyduğumuz şanlı geçmişimiz dünya tarihine altın harflerle yazılmıştır.

Dolayısıyla her makamdan hakkı, her sermayede alın teri ve her çorbada tuzu bulunan kahraman gazilerimize yüce Türk Milletinin yüksek ahlaki özelliklerini oluşturan vefa duygusu ile sadakat gösterilmelidir. Her zaman her yerde, vatan ve bayrak uğruna, canlarını esirgemeden feda edebilecek kahraman gazilerimize, toplum olarak sahip çıkarak onları şükran ve minnetle yad etmeliyiz.

Birlik ve beraberliğimizin yaşayan sembolleri olan sizlerin bu mutlu gününü kutlamanın derin heyecanı içerisindeyiz. Geçmişle olan bağlarımızın zayıfladığı ve tarih bilincimizin zamanla kaybolmakta olduğu şu dönemde, siz kahraman gazilerimizin varlığı daha da önem kazanmaktadır. Göğsünüzde taşıdığınız övünç madalyaları sorumluluğumuzu daha da artırarak sizleri vatan bekçileri yapmıştır.
En zor durumda bile vatan sağ olsun diyen birer kahramansınız. 19 Eylül Gaziler Günü gibi milli ve manevi değerleri bünyesinde bulunduran, bu anlamlı günü bizlerle kutlayan devletimizin seçkin temsilcilerine müteşekkiriz. “ ifadelerine yer verdi.
Ardından konuşma yapan Jandarma Astsubay Çavuş Kemal Muratcan Tanman ise; “Dün olduğu gibi bugün de aynı inançla, bu aziz vatanın birliği ve bölünmezliğine ve ulusal değerlerine saldıranlara karşı her zaman kanımızı akıtmaya, canımızı feda etmeye hazırız.
Gaziler Günü, canlarını bu aziz ulusa adayan tüm gazilere kutlu olsun. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimize ve ebediyete intikal etmiş tüm gazilerimizin manevi huzurlarında saygı ile eğilir, kahraman gazilerimize şükranlarımızı sunarım.” dedi.
Konuşmaların sonrasında Vezirköprü İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri tarafından okunan günün anlam ve önemini belirten şiirlerle program son buldu.
Programa; Kaymakam Halid Yıldız, Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis, Cumhuriyet Başsavcısı Hamza Ocak ve protokol üyeleri katıldı.

Share
7 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+2 = ?