logo

Geçen haftadan kalanlar..


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Geçtiğimiz hafta değindiğimiz su, elektrik başta olmak üzere Telekom ve PTT üzerinden yaptığımız eleştirilere bir hayli tepki geldi.
Gerçekten Vezirköprü’de hemen herkesin bu kurumlardan en az biri ile sıkıntılı bir anısı olmuş, halen devam edenler de var.
Elektrik kesintilerinin sanayi kuruluşlarından hastaneye, ısınmadan soğutmaya (Hatta kuruyemiş satışına) kadar herkesi etkilediği dünyada bir de sıklıkla kesilen elektriğin cihazlara verdiği zararlardan bahsedenler oluyor.
Bir saatlik elektrik kesintisinin Vezirköprü’ye maliyetini hesaplayabilsek, ne çıkardı diye merak etmiyor değil insan.

Postaneden gönderilenlerin yerlerine ulaşmaması ise bambaşka bir sıkıntı olarak geri döndü.
Bir okuyucumuz, “yıllarca savaş zamanlarında bile özveriyle mektup getirip götüren ve insanların haberleşmesinde önemli rol oynayan Posta İdaresi’nin bugün geldiği nokta gerçekten üzücüdür.” diyerek noktaladı tartışmayı.

Telekom için hat açmanın kolaylığını ancak kapatmak için Samsun’a gidilmesi gerektiğini yeniden hatırlatan okuyucularımız olduğu gibi, arıza çıktığında sadece elektronik bir sesin karşıladığı aramalarınızda sonuç alınamayan günlerin ve arızalı geçen sürelerin de faturaya yansıdığını aktaranlar oldu.
Vezirköprü’de birçok kişinin şikayetçi olduğu konularda sadece muhataplarının ortada olmadığı bir hayat yaşıyoruz.
Küçük Sanayi için ortada konuşulanlar
İlçemizde yapılması planlanan hata çalışmaları sürdürülen işlerden biri olan Küçük Sanayi Sitesi ile ilgili olarak beklentinin giderek arttığını söylemek mümkün.
Konuştuğumuz kişilerin ifadelerinden bunu kolayca anlayabiliyoruz.
Edindiğimiz bilgilere göre, mevcut sanayide esnaflar arasında yapılan bir anket çalışması olmuş ve bu çalışmada neredeyse herkes yeni sanayi sitesi istediğini belirtmiş.
Yine edindiğimiz bilgiye göre burada bir iki pürüz olduğu ifade ediliyor. Kafaları karıştıran planın tamamının ortaya çıkmamış olması. Bu durumda özellikle yapılacak küçük sanayi sitesinin yolu üzerinden bir tartışma sürüyor. Yeni sanayinin yolunun ihtiyaca cevap vermeyeceği söyleniyor. Bu karışıklık hazırlanan bir plan varsa bunun vatandaşlarla detaylı şekilde açıklanmasıyla giderilebilir. Bununla birlikte ikinci tartışılan konu (ve sorulan soru) maliyetin ne olacağı?
Bazı rakamlar halk arasında konuşuluyor. Bu rakamların kimi yüksek kimisi makul seviyede. Ancak emsal olarak alınan yerlere göre fiyatların yüksek olacağı söylentisi hakim.
Bunları konuşmak için bugün erken gibi görünse de, ilçenin kaderini fazlaca etkileyecek olan bu konu etraflıca tartışılarak en iyisi olacak şekilde ilerlemelidir.
Sonra tartışmaların faydası olmaz.

Share
9 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Mutlu Bayramlar!..

  14 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Kurban Bayramı'na geldik. Önümüzdeki hafta bayram yapılacak. Kurban Bayramı tatili 9 gün oldu. Bu tatille birlikte geçtiğimiz yıl hastalık nedeniyle bir araya gelemeyen birçok kişi memleketine gelerek bayram yapacak. Vezirköprü'de kalabalık olmasını beklediğimiz yerlerden biri. Yazın sıcaklarının iyice bastırdığı günlerde yapılacak bayram ve beraberindeki tatil ilçeye biraz olsun canlılık getirmeyi de ihmal etmedi. Ne de olsa, Vezirköprülü bile olsalar gelenler artık yerli turist. Ufak tefek girişimlerle dışarıdan gelen turistlerin ihtiyaçları...
 • MUHALEFET, İNANDIRICI VE GÜVEN VERİCİ DEĞİLDİR!

  14 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Muhalefeti eleştirmek kolay diyorlar da, muhalefet de çok tutarsız. İktidar kadar muhalefetin de inandırıcılığı yok. Muhalefet, “TBMM'nin hiçbir yaptırım gücü yok” diyor. Muhalefetin hiçbir önerisi dikkate alınmıyor ama muhalefet meclis çalışmalarına ve oylamalara katılıyor. Böylece TBMM'inden çıkan yasalar meşruluk kazanıyor. Muhalefet meclis komisyonlarına üye veriyor. Komisyon çalışmaları meşruluk kazanıyor. Muhalefet, Radyo Televizyon Üst Kurulu'na (RTÜK) üye veriyor. Kurulun çalışmaları meşruluk kazanıyor. Muhalefet, Hakimler ve Savcılar ...
 • Geçen haftadan kalanlar..

  07 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Geçtiğimiz hafta değindiğimiz su, elektrik başta olmak üzere Telekom ve PTT üzerinden yaptığımız eleştirilere bir hayli tepki geldi. Gerçekten Vezirköprü'de hemen herkesin bu kurumlardan en az biri ile sıkıntılı bir anısı olmuş, halen devam edenler de var. Elektrik kesintilerinin sanayi kuruluşlarından hastaneye, ısınmadan soğutmaya (Hatta kuruyemiş satışına) kadar herkesi etkilediği dünyada bir de sıklıkla kesilen elektriğin cihazlara verdiği zararlardan bahsedenler oluyor. Bir saatlik elektrik kesintisinin Vezirköprü'ye maliyetini hesaplayab...
 • VEZİRKÖPRÜ’DE TURİZM KİLİTLİ

  07 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Kalemi elime alınca bu hafta olumlu, sevindirecek bir şeyler yazayım diye niyetleniyorum. Mesela tarım yöresi olan ilçemizde tarım için olumlu adımlar atılıyor. Şunlar şunlar yapılıyor diyebileyim. Pancar ekim alanları eskisi gibi genişleyecek, sevindirici müjde. Tütün ekim alanları da arttırılacak diyebilirim. Ayçiçeği, buğdayın yanı sıra nohut, fasulye ekimi de yapılacak, hatta fasulye, mercimek için paketleme tesisi kuruluyor diye yazabilelim. Mesela; söz verilen kenevir işleme tesisinin temeli atıldı diyebilelim. Ne müm...