logo

Geçen haftadan kalanlar..


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Geçtiğimiz hafta değindiğimiz su, elektrik başta olmak üzere Telekom ve PTT üzerinden yaptığımız eleştirilere bir hayli tepki geldi.
Gerçekten Vezirköprü’de hemen herkesin bu kurumlardan en az biri ile sıkıntılı bir anısı olmuş, halen devam edenler de var.
Elektrik kesintilerinin sanayi kuruluşlarından hastaneye, ısınmadan soğutmaya (Hatta kuruyemiş satışına) kadar herkesi etkilediği dünyada bir de sıklıkla kesilen elektriğin cihazlara verdiği zararlardan bahsedenler oluyor.
Bir saatlik elektrik kesintisinin Vezirköprü’ye maliyetini hesaplayabilsek, ne çıkardı diye merak etmiyor değil insan.

Postaneden gönderilenlerin yerlerine ulaşmaması ise bambaşka bir sıkıntı olarak geri döndü.
Bir okuyucumuz, “yıllarca savaş zamanlarında bile özveriyle mektup getirip götüren ve insanların haberleşmesinde önemli rol oynayan Posta İdaresi’nin bugün geldiği nokta gerçekten üzücüdür.” diyerek noktaladı tartışmayı.

Telekom için hat açmanın kolaylığını ancak kapatmak için Samsun’a gidilmesi gerektiğini yeniden hatırlatan okuyucularımız olduğu gibi, arıza çıktığında sadece elektronik bir sesin karşıladığı aramalarınızda sonuç alınamayan günlerin ve arızalı geçen sürelerin de faturaya yansıdığını aktaranlar oldu.
Vezirköprü’de birçok kişinin şikayetçi olduğu konularda sadece muhataplarının ortada olmadığı bir hayat yaşıyoruz.
Küçük Sanayi için ortada konuşulanlar
İlçemizde yapılması planlanan hata çalışmaları sürdürülen işlerden biri olan Küçük Sanayi Sitesi ile ilgili olarak beklentinin giderek arttığını söylemek mümkün.
Konuştuğumuz kişilerin ifadelerinden bunu kolayca anlayabiliyoruz.
Edindiğimiz bilgilere göre, mevcut sanayide esnaflar arasında yapılan bir anket çalışması olmuş ve bu çalışmada neredeyse herkes yeni sanayi sitesi istediğini belirtmiş.
Yine edindiğimiz bilgiye göre burada bir iki pürüz olduğu ifade ediliyor. Kafaları karıştıran planın tamamının ortaya çıkmamış olması. Bu durumda özellikle yapılacak küçük sanayi sitesinin yolu üzerinden bir tartışma sürüyor. Yeni sanayinin yolunun ihtiyaca cevap vermeyeceği söyleniyor. Bu karışıklık hazırlanan bir plan varsa bunun vatandaşlarla detaylı şekilde açıklanmasıyla giderilebilir. Bununla birlikte ikinci tartışılan konu (ve sorulan soru) maliyetin ne olacağı?
Bazı rakamlar halk arasında konuşuluyor. Bu rakamların kimi yüksek kimisi makul seviyede. Ancak emsal olarak alınan yerlere göre fiyatların yüksek olacağı söylentisi hakim.
Bunları konuşmak için bugün erken gibi görünse de, ilçenin kaderini fazlaca etkileyecek olan bu konu etraflıca tartışılarak en iyisi olacak şekilde ilerlemelidir.
Sonra tartışmaların faydası olmaz.

Share
24 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Okullardaki sıkıntılar: YURT ve İHALE

  06 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Okulların açılmasıyla birlikte eğitimde yaşanan sıkıntılar yeniden gündeme geldi. Bunlardan bazıları ilk ve orta dereceli okullarda yaşanırken, bazıları da üniversite ve dengi okullarda yaşanıyor. Bu güne kadar Vezirköprü'de hiç duyulmayan YURT sorunu bu yıl ilçemizde de baş gösterdi. İlçemizdeki yurtların yetersizliği yıllardır sürse de, büyük kentlerdeki yurt sorununun medyada yer alması nedeniyle bu yıl ön plana çıktı. Belediyelerin yarışı haline dönen yurt sıkıntısına çözüm arayışında ilçemizde de hem Samsun Büyükşehir, hem de Vezirköprü B...
 • GEÇTİĞİMİZ HAFTALAR VE GÜNLERDE VEZİRKÖPRÜ’DE YAŞANANLAR

  06 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de geçtiğimiz aylar, haftalar ve günlerde nelerin yanlış nelerin doğru olduğunu sevgili Göktan Vatandaş Gazetesi'nde “Bana Göre” köşesinde “ÜZÜLDÜK” başlığı altında çok güzel özetlemiş. Gerek Göktan'ın bu makalesi, gerekse Vezirköprü Ziraat Odası'nın hazırlayarak siyasilere ve ilgili kurumlara sunduğu rapor hiçbir yoruma meydan vermeyecek kadar açık ve nettir. Bu çalışmasından dolayı Ziraat Odası Başkanı Sayın Arslan KAYA ve yönetimini bir kez daha kutlarım. Peki; Neler yanlış, neler doğru?… - İlçede köylülerin karşı...
 • ÜZÜLDÜK..

  29 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü belki de tarihinde ilk defa yaşanan bir olaya şahit oldu. Vezirköprü Belediye binası fiziki saldırıya uğradı. Olayların gelişimine bakıldığında hak edilmediği ortada olan bir gelişme ilçenin kara tarihine yazılan bir olay oldu. Şiddetin hiçbir türü, hiçbir koşulda kabul edilemez. Kim yaparsa yapsın, kime hangi sebeple yaparsa yapsın. Bu kadar büyük olayın sebebi olan Arazi Toplulaştırma işleminin, Vezirköprü Belediyesi ile bir ilgisi olmadığı ortadayken, hedefe konması garip olduğu kadar da son günlerin moda deyişiyle 'manidar!' Öyl...
 • BUGÜN GİT – YARIN GEL SORUNU ÇÖZERSEN BİTER

  29 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Geçmişte kurum amiri olan bir dostum vardı. O yıllarda teknoloji olmadığı için kamu kurumlarında işler pekte tıkır tıkır gitmezdi. O dönemlerde bir söz o kadar ünlü olmuştu ki, köyde-kentte herkesin ağzındaydı. “Bugün git, yarın gel.” İşte yazımda bahsettiğim kurum amir dostum yönetimindeki personele; “Bugün git, yarın gel” demeyin. “Şunu bilin ki, bugün çözemediğiniz sorun yarın gene size gelecek, çözemediğiniz işler yarın gene katlanarak size gelecek. Böylece çözülmeyen sorunların altında boğulursunuz” derdi. Evet; Bu dostumun tespiti çok do...