logo

Geçen yıl Liseler arasında büyük başarı gösteren ekibiyle Vezirköprü’de Fenni Tavukçuluk ve Hayvancılık Yönünde Başarılı Teşebbüsler Var 26 Aralık 1971 Pazar

Geçen yıl Liseler arasında büyük başarı gösteren ekibiyle Vezirköprü’de Fenni Tavukçuluk ve Hayvancılık  Yönünde Başarılı Teşebbüsler Var 26 Aralık 1971 Pazar

Gazetemizin öteden beri üzerinde durduğu konulardan biri de Vezirköprü’de üretimin tüketimden az olduğu gerçeğidir.
Buna paralel olarak üretimi tüketimin üzerine çıkarmadıkça çiftçinin kalkınması hayaldir.
Oysa halkının %90’ı ziraatçı olan Vezirköprü’nün ziraatçılarının kalkınmasıyla topyekün kalkınma ancak mümkün olabilecektir.
1-Ziraatçıların gelişme teşkilatı olan Ziraat Odası’nın partizan parazitlerden kurtulup, çiftçi sorunlarına eğilmesiyle, 2-Buğday, arpa, mısır gibi ürünlerin en iyilerinin yetiştirilmesi, devlet denemeleriyle en uygunlarının bulunup gübreli şekilde ektirilmesi, 3-İyi bir pazarlama ve pazar yaratılmasıyla ayrıca Türkiye’de talep çok fazla olan yumurta, süt, yağ dolayısıyla hayvancılık ve tavukçuluk sahasında modern çağın koşullarına uyulmasıyla, ilçenin tavukçuluk, hayvancılık ve diğer sahalardaki üretimi artabilecektir.
Yeni teşebbüsler
Durumu böylece belirledikten sonra, bu sahada yeni teşebbüsler ümit verici örnekler olmaktadır. Bu konuda ziraî teşkilatın bir kolu olan Ziraat Bankası’nın müdürü sayın Mahmut Yardımcı ile görüştük.
Bize bu konuda ümitlerle dolu bilgiler verdi. Vezirköprü’de devlet baba veya teknik ziraat müdürlüğü hatta Türkiye’nin zirai durumundan başka her yönüyle ilgilenen yalnız tarımla ve tarımın gelişmesiyle ilgisi bulunmayan Tarım Bakanlığı yapmasa da vatandaşların teşebbüsleri vardı.
Kendi görüşlerimizi böylece belirledikten sonra sayın Ziraat Bankası müdürünün verdiği bilgilere dönelim.
Tavukçuluk
“Vezirköprü Kületek köyünde Keskinler, gayet modern bir şekilde 250 tavuk beslemektedir. Her gün ilaçladıkları için ölüm olmamakta, günde 70-80 civarında yumurta almaktadır.
Başkaları
“Yeniçelik (Tamalı) köyünde Mustafa Eren dört cins inekle bu sahada örnektir. Ayrıca Mencek köprüsü yanında Birsen Köymen 5 cins inek, Boğazkoru köyünde İsmet Güden 3 cins inekle hem süt üretimine katkıda bulunmakta hem de gelirlerini artırıp, köye örnek olmaktadırlar.”
Sayın Yardımcı’nın iç açıcı izahatı ilçemiz adına bizi memnun etmiştir.

Fahrettin Seçkin sahte müfettişlikten gazete ilanlarıyla aranıyor
Orman Mühendisi Şimdi de Maliye Müfettişi Oldu
12 Aralık 1971tarihli Hürriyet Gazetesi’ni alanlar Maliye Bakanlığı’ndan verilmiş, (Sahte müfettiş) başlıklı ilanı okuyunca hayretlerini gizleyemediler.
Daha önce de sahte orman müfettişliğinden sanık oluşunun gazetemizde röportajı olan Fahrettin Geçkin e ait fotoğraflı ilan aynen şudur:
Cemal oğlu 1947 doğumlu Samsun ili Vezirköprü ilçesi Çayırbaşı Mahallesi nüfusuna kayıtlı olan Fahrettin Geçkin adındaki bir şahsın Erdal Gül takma adıyla, kendisini Maliye Bakanlığı stajyer Maliye müfettişi olarak tanıttığı ve bazı kimseleri bu yolla dolandırdığı tespit edilmiş olup, olay Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne intikal ettirilmiştir.
Orta boylu, esmer, kalın kaşlı, sivri kalkık burunlu, siyah saçlı ve geçirmiş olduğu felç dolayısıyla sol ayağından hafif aksayan adı geçen şahsın nerede olduğunu bilenlerin veya kendisini tanıyan ve görenlerin en yakın emniyet teşkilatına yakalanması bakımından haber vermeleri ve vatandaşların dikkatli olmaları rica olunur.
(Aydın) yarışması için yazı ve şiirlerinizi bekliyoruz
Yarışma Süresi Doluyor
(Aydın) ismiyle açtığımız yarışmaya yazı ve şiir gönderme süresi 10 Ocak 1972 günü sona erecektir.
Bilhassa yazı dalında öğrencilerimizi Vezirköprü sorunlarıyla ilgilendirmek amacıyla iki konu seçilmiştir.
1-Yatılı Bölge Okulu niçin Vezirköprü’ye yapılmalıdır? 2-Orman Ürünleri Fabrikası Vezirköprü’ye ne gibi yararlar sağlar?
Yazılar, matbaaya getirilebileceği gibi P.T.T. ile de gönderilebilir. Yarışmaya arzu eden her öğrenci gösterilen konulardan birini yazmak suretiyle katılabilir.
Belediyeye Müfettiş Geldi
Öğrendiğimize göre:
Bir kısım belediye üyelerinin, belediye üyeliğini kamu adına denetim müessesesi olarak kullanmayıp, halkın vergisi ile yürüyen kuruluşta en ufak denetim yapmadıkları gibi, buradan kanuna rağmen çeşitli müteahhitlikler aldıkları, ana caddelerde sorunsuzca dükkanlar kurdukları iddialarıyla verilen önergelerden en sonuncusu vilayete aksettirilmiş, vilayette bu yönden koğuşturmaya başlamıştır.

Share
44 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+9 = ?