logo

Genç bir anne günah sonucu peydahladığı çocuğun ölüsünü üç gün (kokuncaya kadar) taşıdı Narlı’da Bulunan Çocuk Cesedinin Esrarı Çözüldü 16 Nisan 1972 Pazar

Genç bir anne günah sonucu peydahladığı çocuğun ölüsünü üç gün (kokuncaya kadar) taşıdı Narlı’da Bulunan Çocuk Cesedinin Esrarı Çözüldü 16 Nisan 1972 Pazar

Narlı köyü mezarlığında üzeri çalı çırpı ile örtülü olarak köylülerce bulunan çocuk cesedinin esrarı çözülmüş, durumun bir aile faciası sonucu meydana geldiği öğrenilmiştir.
Askerden dönünce
Askerden dönen genç adam karısı (Z.)’nin hamile olduğunu görmüş, sıkıştırınca kadın,
-“Karnımdaki çocuğun babası, baban olacak adam” diye suçlayınca zavallı genç büsbütün şaşkına dönmüştür. Tıpkı komedilere taş çıkaracak bir aile faciası şeklini alan garip duruma göre: Genç adamın karısı hem de üvey annesi olmuş, günah sonucu peydahlanan çocuğun da hem üvey babası, hem de kardeşi durumuna gelmiştir.
Fakat kayınpeder (F.A.) katiyen diyerek reddetmiş (gelinim başka biriyle düşüp kalktı, çocuğu ondan peydahladı. Bana iftira atıyor.) demiştir.
Olay adliyeye aksetmiş, doğumu yaklaşan kadın gönderildiği Samsun Doğumevi’nde doğumunu yaptıktan sonra iki günlük çocuğu ile Vezirköprü’ye gelirken çocuğu yolda ölmüştür.
Ölü çocukla dolaşan anne!…
Olay üzerine savcılığa gelip çocuğun öldüğünü bildiren (Z.) isimli anne adli rapor için Havza Devlet Hastanesi’ne gönderilmiştir. Havza’da genç anneyi kucağında çocuğu ile Samsun Devlet Hastanesi’ne sevk etmiştir.
Kucağında ölü çocuğu ile Samsun Devlet Hastanesi’ne giden (Z.) orada gerekli muayeneyi yaptırıp, defin ruhsatını aldıktan sonra, hastaneden şehre, şehirden garajlara ve garajlardan da Vezirköprü’ye ölü yavrusu ile dolaşıp gelmiş, Narlı köyünün arabasıyla da köyüne giderken artık kokmaya yüz tutan cesedi, kamyondan inip Narlı mezarlığına bırakmış, çalı çırpı ile örtüp, oradan uzaklaşmıştır.
Kamyon şoförünün (orada inen kadının çocuk cesedini bırakmış olabileceğini) söylemesi üzerine durum ortaya çıkmıştır.
Esasen kovuşturma açmış olan savcılık, çocuğun babasının (kayınpeder) olup olmadığını araştırmaktadır. Raporların gerçeği ortaya çıkarması beklenmektedir.

Vezirköprü Köylerine Üç Kooperatif Daha Kuruldu
Vezirköprü köylerinin kalkınmasını sağlayacak kalkınma kooperatiflerinin kurulması için hükümetin kooperatifçiliğe verdiği önemin yanı sıra ilçemiz yöneticileri de gerekli ilgi ve desteği göstermektedirler, köylüler de bu uğurda gerekli ilgiyi göstermektedir.
Konu ile ilgili bilgi rica ettiğimiz Ziraat Bankası Müdürü Mahmut Yardımcı, köylülerin kooperatifçiliğe memnuniyet verici eğilimlerini teşvik ve yardımlarla değerlendiriyor, Vezirköprü köylerinin kalkınmasını sağlayacak kooperatiflerin kurulmasının gerçekleşmesine çalışıyoruz demiştir.
Daha sonra ilçede geçtiğimiz yıllarda Yukarı Narlı’da kurulan kalkındırma kooperatifine ilaveten üç kooperatif daha kurulmuştur. Bunlar:
1-Kuşçular köyü hazırlıklarını bitirmiş 22/1/1972’de Ticaret Bakanlığı’na başvurmuştur.
2-Tepeören (Elemi) köylüleri 11/4/1972’de Ticaret Bakanlığı’na başvurmuşlardır. (Bu kooperatif bir de traktör alacaktır).
3-Darıçay, Darıçayalanı, Aşağıdarıçay ve Susuz köyleri de orman köylerini kalkındırma kooperatifi kurmuşlardır.
İlçemizde kooperatifçiliğe karşı belirli bir eğilim olmasına rağmen Samsun’da bu işle ilgili olanlar gerekli ilgiyi göstermektedirler.
Köyler Arası Halk Oyunları Yarışması
Vezirköprü köyleri arasında yapılacak olan yarışma için ilgililerin (Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanlığı’na) yazılı müracaatları beklenmektedir. Öğrenildiğine göre yardım için Çamlıca, Narlı köyleri hazırlanmaya başlamışlardır.
Ses Yarışmasına Müracaatlar Artıyor
Mayıs sonunda yapılacak halk oyunları yarışmasında bu yıl ayrıca bir de (ses kral ve kraliçesi) seçiminin de düzenlenmesi kararlaştırılmıştır.
Gazetemizde açıklanan bu karar üzerine ilgililerin müracaatları başlamıştır.

Share
17 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+3 = ?