logo

Gerçekleşmesini bekliyoruz Kunduz Ormanlarında Av Turizmi 12 Eylül 1999 Pazar

Gerçekleşmesini bekliyoruz Kunduz Ormanlarında Av Turizmi 12 Eylül 1999 Pazar

Milli Parklar Samsun Müdürlüğü’nce Vezirköprü Kunduz Ormanlarının Av turizmine açılması öngörülüyor.
Milli Parklar Mühendislerince Av turizmi olmasını öneren yazıya eklenen raporda, Geyik Üretim Alanını, 17 dönümden 50 dönüme çıkartılması isteniyor. Halen geyik üretim alanında 1 karaca ile 17 geyik bulunuyor. Bir o kadar da ormanın serbest bölgesine salınmış vaziyette toplam 35 geyik var.
Bir yıl kadar önce geyiklerden birini vuran mahkemeye verilmiş: 150 milyon ceza yemiştir.
Geyiklere saha dışından bakmanın resim çekmenin yasak olduğu şeklindeki söylentiler üzerine konuştuğumuz Samsun Milli Parklar Mühendisliği yetkilileri:
-Böyle bir yasak yok. Biz yasak taraflısı değiliz. -Ancak geyiklerin yanına kadar gitmek yasak ve tehlikelidir. Resim çekmek dışarıdan olmak koşuluyla niye yasak olsun!

Karanar’a sülün konusu için de:
-Milli Parklar ve Av yaban hayvanları genel müdürlüğüne bağlı Sülün Üretim İstasyonunda üretilen 2600 sülünden bir kısmı Terme Gölyazı Beldesi çoban yatağı ormanlık bölgesine salınmıştı. Geriye 700 sülünden 400 kadarını Vezirköprü Karanar bölgesine salmayı düşünüyoruz. Derken
Karanar Köyü Muhtarı Ahmet Şahin’de:
-Ormanlarımızı değerlendiren sülünleri gözümüz gibi koruruz diyor.
Tavukgillerden kuyruğu uzun eti lezzetli olan tarlalarda yaşayıp meyve ve tanelerle beslenen ve 30’a yakın türü olan sülün; dünyada İran, Türkmenistan, Moğolistan, Çin, Kore ve Japonya’da doğal yaşamını sürdüren güzel bir kuştur.
Kompozisyon dalında birincilik İlkay İvgin’in
Vezirköprü’lü Başarılı Genç İngiltere Yolcusu
Türkiye çapında birincilik kazanan Vezirköprülü İlkay İvgin’e İngiltere kapıları açıldı.
Emekli öğretmen Hadi İvgin’in oğlu olan on sekiz yaşındaki İlkay, Radikal ve British Airwairys yarışmasında “Geçmişi Geleceğe Taşıyacak” başarılı bir kompozisyon yazarak birinciliği kazandı.
İki dalda açılan yarışmada, resim dalında Ece Öztürk, kompozisyon dalındaysa Vezirköprülü İlkay İvgin birinci oldular.
İlkay İvgin yazısında, bugünle geçmiş arasında bir karşılaştırmaya gidiyor.
Anadolu topraklarında ilk ve örnek yerleşim birimi olan Çatalhöyük’ün 9 bin yıl önce savaş, açlık, eşitsizlik gibi sorunlara sahip olmadığını düşünüyor. Babasının kendisine destek verdiğini söyleyen İlkay, arkeolojiye tutkun. Bu merakı geçen yıl onu ikiztepe kazasına taşımış, orada edindiği izlenimler de Çatalhoyük’e yönelik merakını körüklemiş İvgin’in.
Yeni Kaymakam’ın 20 Eylül’de Gelmesi Bekleniyor
Başkale’den Vezirköprü Kaymakamlığı’na atanan Şevket Cimbir’in 20 Eylül’de Vezirköprü’ye gelerek göreve başlaması bekleniyor.
Nevşehir Vali Muavinliğine atanan Kaymakam Tayyar Şaşmaz için, 17 Eylül’de Yibo’da veda yemeği verilecek.
Musa Uzunkaya’nın VATANDAŞ’ı Ziyareti
Geçen hafta VATANDAŞ’ın (Faziletli) konukları vardı.
Fazilet Partisi Samsun Milletvekili Musa Uzunkaya, ilçe başkanı Emrullah Yiğit ve yönetim kurulu üyeleri gazetemizi ziyaret ettiler. Ziyaret sırasında ilçe sorunları üzerinde duruldu.
Yüksekokul, komşu ilçelerle yol bağlantımız, barajlara ödenek, pancar ve şeker fabrikası durumu, sosyal güvenlik yasasının işçiye ve Anadolu’ya olumsuz etkisi, Ayçiçeğine fiyat verilmemesi üzerinde duruldu.

Share
147 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+9 = ?