logo

Gezi notları


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

“Seyahat insanın dünyasını genişletir” demiş Mark Twain.

Gezerken daha fazla kıyas yapma imkanı doğuyor insana. Yaşadığınız yerin diğer yerlerle olan farklarını artılarını, eksilerini daha iyi görebiliyorsunuz.

Kendi kültürünüzün, damak tadınızın ne kadar iyi olduğunu test edebiliyorsunuz. Yol arkadaşlarınızla daha olgun tartışabiliyorsunuz.

Bir de kendi memleketinizin durumunu kıyaslarken, geride olmanın acısını duyuyorsunuz.

Geçerken nüfusu sizin ilçeniz kadar olmayan bir Alaca’nın Devlet Hastanesi’ni görüyor ve kendi yarım kalan hastanenizi aklınızdan geçiriyorsunuz.

Doğal olarak ekipte bir ‘hastanenin durumu’ konusu geçiyor.

Yolculuğunuz esnasında tanıştığınız insanlarla sohbet etmek, onlardan kendi yörelerini dinlemek, bazen sizin yörelerinize bir başka bakış açısı ile bakışı değerlendirmek farklı bir yaklaşım ve bakış kazandırıyor hayatınıza.

Hele güneye gidildikçe, insanların sıcaklığı, doğallıkları ve yardımseverlikleri biraz da durduğunuz yeri yeniden değerlendirmenizi sağlıyor.

Ülkenin hemen her yerinde gerçekten güzel insanlar var diyor ve bir kat daha seviyor, seviniyorsunuz.

İlçenizde meslek yüksek okulunun fakülte olmasının hayalini görürken, devasa alanlardaki kampüslere rastlamak farklı dünyalara götürüyor insanı.

Karlı dağların (Erciyes gibi) olanca haşmetleriyle karşınıza çıkarak verdiği pozlar gündeminize damga vurabiliyor.

Tarihi koklamak isteyenlere, güzel restorasyon örnekleri sunan (Taşkuyu Mağarası ve Gaffur Han) yerleri görünce mutluluk duyan ama yine de (Eshab-ı kehf mağarasında olduğu gibi) yer yer içine beton döken anlayışı kendi yörenizdekilerle kıyaslıyorsunuz.

İlçelerde eski yerleşim yerlerinin terk edilerek, yeni yaşam merkezleri tarafına doğru kayıldığını, insanların yeniye yenildiğini rahatlıkla görüyorsunuz.

Türkiye’nin birçok yerinden gelerek bir arada eğlenebilmeyi bilen, eğlencenin başkasına rahatsızlık vermediğini gösteren yüzünü görmek daha iyi geliyor insana.

Kilometrelerce yol giderken, yapılmış yolları görüp geri dönünce (özellikle Havza’dan sonra) bu ilçenin geliştiğini söyleyenlere biraz daha farklı gülüyorsunuz.

Romalı düşünür Seneca’nın dediği gibi; gezmek ve yer değiştirmek, akla yeni bir dinçlik getiriyor..

Share
811 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Psikolojik Manipülasyon

  15 Haziran 2024 Köşe Yazıları

  İnsanlar arası ilişkilerde birbirimizin fikirlerine önem veririz. Hayata ve kendimize bakış açımız diğerlerinin algısından etkilenir. Birisi bize fiziksel bir zarar verse bu hem biz tarafından hem diğerleri tarafından fark edilir ama birisi bizi kendi çıkarları için yönlendirmeye kalktığında, kendimize ait gerçekliği değiştirmeye çalıştığında fark edilmesi daha zor olabilir. Üstelik bu durumu en yakınlarımız yapıyorsa! Psikolojik manipülasyon adı verilen durum kişinin kendinden şüphe etmesine neden olmak, sindirilmek olarak kısaca tanımlanab...
 • Samsun turizminde Vezirköprü’nün yeri nedir?

  12 Haziran 2024 Köşe Yazıları

  Vezirköprü gibi tarihin derinliklerinde bu yana bölgesinde ciddi yer tutan bir ilçenin, her açıdan turizm anlamında birçok turistin ilgisini çekebilecek nüvelere sahip olan bir ilçenin bu (Samsun reklam filmleri) dönen filmlerde yer almaması üzücü değil mi? Kültür ve Turizm Bakanlığı 16 şehirde, toplamda 8 ay sürecek, sanatı, kültürü, tarihi, tek bir noktada birleştirmeyi amaçlayan; Türkiye'nin En Büyük Festivali'nin 4. ayağını bizzat Bakan Mehmet Nuri Ersoy'un katılımıyla Samsun'da başladı. Samsun açısından büyük bir organizasyon olan ve 9 g...
 • Neyin Savaşı?

  12 Haziran 2024 Köşe Yazıları

  Ağrı, Ardahan. Sarıkamış, Kars, Siirt, Şırnak, Diyarbakır, Cizre, Adana, Samsun, İzmir, Zonguldak, Antalya, Edirne, İstanbul, ortak vatanımız değil mi ? Çanakkale'de Kurtuluş Savaşında Diyarbakır'lı ile Samsun'lu boyun boyuna yatmıyor mu ?... Buna savaş demiyorum. Aklıma birilerinin “Benliğinin, egosunun” uğruna halk çocuklarını feda mı ediyor?... Bu acıları görünce aklıma boşu boşuna Arap çöllerinde ölenler geliyor aklıma ... Ne zaman bir Yemen türküsü söylense içim burkulur. Gözlerim yaşlarla dolar. Anadolu'nun dört bucağından kınalar yak...
 • İlişkiyi Sürdürmek

  08 Haziran 2024 Köşe Yazıları

  Düğün mevsimi gelmişken, ilişkiler hakkında size yardımcı olacak bir bakış açısı sunmaya çalıştım. Hiçbir ilişki bitirmek üzerine kurulmaz ama süreç tamamen hayal ettiğimiz gibi de gitmeyebilir. Nelerle karşılaşma olasılıklarımız olduğuna bakalım. Bir durumu sürdürmeye çalışmak, o şeyi kurmaktan daha zor olabilir. Romantik ilişkilerde de başlangıçta çoğu şey olduğundan daha güzel görünürken, çiftler karşılıklı birbirlerini daha gerçek görmeye başladıklarında, ilişkiyi yormadan sürdürmenin yollarını bulmazlarsa birbirlerine tahammül ettikleri d...