logo

Gezi notları


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

“Seyahat insanın dünyasını genişletir” demiş Mark Twain.

Gezerken daha fazla kıyas yapma imkanı doğuyor insana. Yaşadığınız yerin diğer yerlerle olan farklarını artılarını, eksilerini daha iyi görebiliyorsunuz.

Kendi kültürünüzün, damak tadınızın ne kadar iyi olduğunu test edebiliyorsunuz. Yol arkadaşlarınızla daha olgun tartışabiliyorsunuz.

Bir de kendi memleketinizin durumunu kıyaslarken, geride olmanın acısını duyuyorsunuz.

Geçerken nüfusu sizin ilçeniz kadar olmayan bir Alaca’nın Devlet Hastanesi’ni görüyor ve kendi yarım kalan hastanenizi aklınızdan geçiriyorsunuz.

Doğal olarak ekipte bir ‘hastanenin durumu’ konusu geçiyor.

Yolculuğunuz esnasında tanıştığınız insanlarla sohbet etmek, onlardan kendi yörelerini dinlemek, bazen sizin yörelerinize bir başka bakış açısı ile bakışı değerlendirmek farklı bir yaklaşım ve bakış kazandırıyor hayatınıza.

Hele güneye gidildikçe, insanların sıcaklığı, doğallıkları ve yardımseverlikleri biraz da durduğunuz yeri yeniden değerlendirmenizi sağlıyor.

Ülkenin hemen her yerinde gerçekten güzel insanlar var diyor ve bir kat daha seviyor, seviniyorsunuz.

İlçenizde meslek yüksek okulunun fakülte olmasının hayalini görürken, devasa alanlardaki kampüslere rastlamak farklı dünyalara götürüyor insanı.

Karlı dağların (Erciyes gibi) olanca haşmetleriyle karşınıza çıkarak verdiği pozlar gündeminize damga vurabiliyor.

Tarihi koklamak isteyenlere, güzel restorasyon örnekleri sunan (Taşkuyu Mağarası ve Gaffur Han) yerleri görünce mutluluk duyan ama yine de (Eshab-ı kehf mağarasında olduğu gibi) yer yer içine beton döken anlayışı kendi yörenizdekilerle kıyaslıyorsunuz.

İlçelerde eski yerleşim yerlerinin terk edilerek, yeni yaşam merkezleri tarafına doğru kayıldığını, insanların yeniye yenildiğini rahatlıkla görüyorsunuz.

Türkiye’nin birçok yerinden gelerek bir arada eğlenebilmeyi bilen, eğlencenin başkasına rahatsızlık vermediğini gösteren yüzünü görmek daha iyi geliyor insana.

Kilometrelerce yol giderken, yapılmış yolları görüp geri dönünce (özellikle Havza’dan sonra) bu ilçenin geliştiğini söyleyenlere biraz daha farklı gülüyorsunuz.

Romalı düşünür Seneca’nın dediği gibi; gezmek ve yer değiştirmek, akla yeni bir dinçlik getiriyor..

Share
763 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ÜÇ YİĞİT ÇIKMIŞ MEYDANE ÜÇÜ DE BİRBİRİNDEN MERDANE!

  21 Şubat 2024 Köşe Yazıları

  31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Vezirköprü tarihinde hiç görülmemiş bir belediye başkan adayı var. İlçede örgütü olan her parti, belediye başkanlığı seçimine katılıyor. Belediye başkan adaylarını sıraya dizip, şöyle bir bakınca hepsi de pırıl pırıl. Üniversitede başarılı olmuş, gelmiş gariban Vezirköprü'de iş kurmuş. Bir şekilde doğup büyüdüğü, kimsesiz Vezirköprü'ye hizmet için yollar aramıştır. Ancak; Siyaset yoluyla hizmet edebileceğine inanmış, kolları sıvamışlardır. Adaylardan hiç birinin ideolojisi olduğunu ben şahsen sanmıyo...
 • Seçimlerde Vezirköprü’de çarşı karıştı

  21 Şubat 2024 Köşe Yazıları

  AKP'de aday Murat Gül'ün özellikle teşkilatın ve teşkilatta söz sahibi olanların ayrılarak YRP'de saf tutmasının yaratacağı boşluk ve kendi kısa dönemlik ilçe başkanlığının teşkilatı ve İlçedeki özellikle partilileri tanımasına yetmeyeceği iddiaları seçimin kaderini etkileyecek mi? 31 Mart yerel seçimleri için çarşı iyice karıştı dersek yanılmayız. Seçimlere 40 gün kala kafalarda birçok soru işareti var. Hemen herkes seçim için kimin kaç oy alacağına ilişkin tahminlerini paylaşıyor. Osman Özer'den sonra AKP'nin Belediye Başkanı olan ve...
 • Çocuk Zor Duygularda Olduğunda Ona Nasıl Yaklaşabiliriz?

  17 Şubat 2024 Köşe Yazıları

  Olumlu duygular yaşandığında aile için istendik bir durum olurken olumsuz, zor duygular yaşandığında tepkileriniz suçlayıcı azarlayıcı, yıldırıcı, susturucu oluyorsa çocuklar ailelerine olumsuz duygularını yansıtmamak için çaba harcarlar. Olumsuz duygular vardır ve zaman zaman yaşanır, bize bir mesaj verir. Örneğin kıskançlık kötü bir durum değildir normaldir, utanç hissetmek, pişmanlık duymak normaldir. Bu duyguları anlamak ve kabul etmek önemlidir. Oradaki mesaj daha çok ilgi, konuşma isteği, zaman ayırma gibi durumlar olabilir. Aile bunları ...
 • ASLI YOK YAYLASINDA BİN BEŞYÜZ KOYUNUM VAR BENİM!

  14 Şubat 2024 Köşe Yazıları

  1970'li yıllardı. Türkiye'de yapılacak seçimleri izlemek üzere dış ülkelerden çok sayıda gazeteci ve uzman, Türkiye'ye gelmişti. Seçimlerin sonu belli olmadan ülkelerine dönen bazı gözlemciler ve gazetecilere sorarlar; - Türkiye'de seçimleri hangi parti kazanacak? Gazeteciler ve gözlemciler edindikleri intibaya göre verdikleri yanıtlar ilginçtir. Büyük çoğunluk; - “Komünistler kazanacak” yanıtını verir. Herkes şaşkınlık içinde sorar; “Yahu! Türkiye'de komünist partisi yasak, nasıl olur da yasak olan parti seçime girebilir de, seçim kazanab...