logo

GÖÇ Kötü bir şey değil ki!


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Vezirköprü’ye arada sırada da Samsun’dan bile olsa devlet büyüklerinin uğraması iyi oluyor.
Uğradıklarında genellikle kimsenin duymamasına dikkat edip, kendi ekiplerinden paylaşma haber yapmayı seviyorlar ama olsun, yine de gelsinler.
Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’in cumartesi günü, yakın zamanda iki kez restorasyon bir kez yangın geçirmiş, önemli tarihi değerlerinden TAŞHAN’ın açılışını yapmak üzere Vezirköprü’ye gelişi de önemliydi.
Özellikle, söyledikleri ve söylemedikleri açısından.
Söylemediği, daha doğrusu cümlenin başını getirip sonunu getirmeyişiyle değindiği SANAYİ işimiz, anladık ki, Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin gündeminde değil.
Demir, sadece Turizm üzerine konuşmuş olsaydı belki bu aklımıza gelmezdi, ancak Vezirköprü – Havza yolundan yeni/eski hastaneye kadar, eğitimden tarıma kadar konuşup sanayiden bahsetmemesi gündeminde olmadığını düşündürdü.
Anladığımız 15 yıldan fazla süredir beklediğimiz SANAYİ için bir o kadar daha bekleyeceğiz.
Demir’in en ilginç yaklaşımlarından biri de, GÖÇ üzerine söylediği sözler oldu:
“Göç o kadar kötü bir şey değil!”
Tabi ki, örnek verdiği Burhan Ersoy olsun, doktorlarımız avukatlarımız diğer kademelerdeki Vezirköprülüler olsun, ilçemizden çıkan önemli ve gurur duyulan kişiler.
Ancak yanlış anlaşılan şey; GÖÇ denince Vezirköprü’den dışarıya İŞ bulmak umuduyla giden, ailesini bir süre sonra yanına alan, bambaşka bir hayat kurmak zorunda kalan kişiler. Dağılan kaybolan hayatlar. Çekilen zorluklar. Yaşanan sıla özlemi.
Başka memleketlerden gelip yaşamaya başladığı ilden milletvekili/bakan olan ya da Belediye Başkanı olanlardan da bahsetmiyoruz.
Göç kötü bir şey değil derken bahsedilen Vezirköprü’nün bundan sonra da devlet yatırımı almaması ise; ilçe olarak zaten talep eden de kalmadı, bekleyende.
Samsun’un ilçesi olarak Vezirköprü Sayın Demir’in de altını çizdiği gibi bir merkez ilçe gibi bir Tekkeköy gibi olamaz, olmayacak ta.
Hatta bu sözlere ekleme yaparak bir Bafra, bir Çarşamba, bir Kavak veya Havza da olmayacak.
Anlıyoruz ki, Vezirköprü’nün Samsun’a bağlı olmasından kaynaklanan sıkıntıları Mustafa Demir zamanında da azalmayacak.
Tüm bunlar Mustafa Demir’in suçu mu, diye soracak olursak cevap tabiî ki HAYIR!
Anca bugün Samsun’un icra heyetinin başındaki isim Mustafa Demir. Üstelik Vezirköprü’de Vezirköprü’ye yapmayacaklarından bahseden kişi olarak söylediklerinin bir açıklaması olmalı.
Bir açıklama da, orada bunları dinleyip alkışlayanlardan gelmelidir..

Share
66 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Eğitim ve Sağlık?

  22 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Okullar açıldı. Ancak velilerin okullardan yaptıkları şikayetlerine bu yıl bir de korona virüs nedeniyle yapılanlar eklendi. Yıllardır okul kıyafetlerinden tutun, talep edilen bağışlara kadar şikayetler gelen okullarımızın listelerine bu yıl eklenen temizlik ve hijyen malzemeleri şikayetleri artıran maddeler de oldu. Okullardan bağış ve yardım alınmayacak açıklamaları ile okul idarelerini ailelerle velilerle karşı karşıya bırakan anlayış, gördüğümüz kadarıyla okulların temel eksiklerini gidermek için gerekli bütçeyi sağlamıyor/sağlayamıyor. An...
 • MİKROP

  22 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Pislik, balçık, dışkı, mikrop ilginç sözcükler. Halkın oy vererek yönetici olarak yüksek makamlara getirdiği bazı zatlar o halkın sesi, gözü, kulağı olan hatta “kimsesizlerin kimsesi olan” gazete ya da gazetecilere “mikrop” demiş. Ne yapalım, seçenler seçilenlerin aynasıdır derler. Bir şehirde üç gün tüm mahallelerinde suların kesilmesi doğal olarak mikropların artmasına neden olur. Böyle durumlarda halkın yapacağı fazla bir şey yok.Halk yapsa yapsa mikrop üreten bakterilere DDT yapar.Çünkü mikropları yıkamak için su yok!… Vezirköprü'de eskide...
 • Zorunlu Toplulaştırma..

  15 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de bu hafta yoğun geçti. Özellikle zorunlu arazi toplulaştırma işlemlerine önceki hafta Yağınözü Mahallesi'nde, geçtiğimiz hafta da Adatepe Mahallesi'ndeki vatandaşların itirazlarının damga vurduğu haftada İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in ziyareti de eklenince uzun zamandır olmayan bir yoğunluk oluştu. Arazi toplulaştırma olarak bilinen projenin ilçede yeniden adlandırılarak Zorunlu Toplulaştırma denmesi, halkın bu konuya ne kadar duyarlı olduğunun göstergesidir aslında. Zorunlu Arazi Toplulaştırma işlemine özünde karşı olma...
 • MERAL AKŞENER

  15 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Geçen hafta Vezirköprü'de Meral Akşener fırtınası esti. Her meydanda, her cadde ve sokakta, kahvehaneler ve parklarda İYİ Parti ve lider Akşener konuşuluyordu. Meral Akşener; Özellikle toprakları gelişi güzel toplulaştırılmaya başlanan Vezirköprü'nün 24 köyünden biri olan Adatepe köyünde moral depoladı. Adatepe'de özellikle kadınlar büyük kalabalık halinde Meral Akşener'i coşkun bir tezahüratla karşıladılar. Toprakların toplulaştırılması geçici bir süre için durduruldu ve iş makineleri şimdilik geri çekildi. Ancak; Halk arasında yaygın bir kan...