logo

GÖÇ problemi sürecektir.


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Geçtiğimiz hafta en çok sorulan soru “Havza’ya yapılan tatlı fabrikası ne?” oldu.
Okuyucularımız Vatandaş Gazetesi’nin haberi üzerine ayrıntı sordular.
İşin ayrıntılarını merak edenler mutlaka bulacaklardır. Bizim için asıl bakmamız gereken, Vezirköprü’de insanların yatırım beklentisi olmasıydı.
Havza’da olsun, Kavak’ta olsun, Durağan’da olsun, Suluova’da olsun kısacası Vezirköprü’nün çevresindeki hemen her ilçede geçtiğimiz yakın dönemde mutlaka bir gelişim gördük.
Organize Sanayi Bölgeleri, büyük cezaevi projeleri ile Fizik Tedavi hastaneleri ve benzeri yatırımlar ile çevremizdeki tüm ilçeler son yıllarda büyük gelişmeler kaydetmeyi başardılar.
İlçemizde ise sadece kişiler üzerinden döndürülmeye çalışılan kısır siyasi(!) tartışmalarla vakit geçirildi, leylek misali bundan sonrasında da pek farklı olmayacak görüntüsü hakim.
Bazı alanlarda çalışmalar sürüyor mu, evet sürüyor. Ancak bir dostumuzun altını çizdiği gibi, biz küçük bir arpa boyu yol aldık diye sevinirken, etrafımızdakiler geniş adımlarla gidiyor.
Belki de Vezirköprü adına istemeyi bilmiyoruz.
Yıllarca soğuk hava deposu olmalı dedik, çalışmaları tamamlandı.
Galericiler Sitesi sona yaklaşıyor. Hurdacılar sitesi başlayacak. Besi OSB için temel atıldı atılacak, Organize Sanayi Bölgesi için askı süresi tamamlanmak üzere. Küçük Sanayi Sitesi’nin jeolojik ve fizik etütleri tamamlandı, altyapı çalışmaları başlayacak.
Vezirköprü-Havza yolu için şantiye kuruluyor.
Kabul ediyorum, bu işlerin hiçbiri şimdiye kadar tamamlanmadı. Ancak Vezirköprü’de tamamlanacağına ya da tamamlandıktan sonrasına dair bir heyecan da yok. Belki de, yılların alışkanlığı ile öngörü sahibi olmuş, Vezirköprülüler bu işler tamamlanana kadar hükümlerinin kalmayacağını biliyorlar. Bu yüzden de etrafta yapılmaya başlanan işler Vezirköprü’de yapılacak denen işlerden daha çok dikkatlerini çekiyor.
Vezirköprü’deki idarecilerin morallerini bozmayalım ama önümüzdeki yıllarda ilçemizden hem de bundan sonra merkezden dışarıya göç artarak süreceğe benziyor. En ciddi Vezirköprülülerin bile çevremizdeki ilçelerde işyeri açma fikirlerini sıklıkla duymaya başladık.
‘Okullar olmasa maarifi (eğitimi) ne güzel idare ederdim’ diyen zamanın idarecileri gibi, ‘Vezirköprü’de birkaç kişi kalırsa idaresi kolay olur’ mu diyeceğiz? Yoksa başlanan işlerin ve geride kalanların yanına ilçeyi bir adım öne çıkaracak yeni işlerin takipçisi mi olacağız?
Vezirköprü’nün yeni işler ve işlemlerin neler olabileceğine kafa yorması gerekiyor. Başka türlü yıllardır büyük problemimiz olan GÖÇ bundan sonra da problem olarak kalmayı sürdürecektir.
Vezirköprü’nün nüfusu 60 binlere, merkez nüfusu ise yeniden 20 binlere düşecekse o zaman aynı soruyu yeniden sormak gerekiyor:

-Vezirköprü’nün merkez yüzölçümünü neden genişletmeye devam ediyoruz.

Share
53 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Toplantı neden basına kapatıldı?

  26 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Geçtiğimiz hafta Samsun Valisi Zülkif Dağlı'nın Vezirköprü'ye ziyareti oldu. Basın olarak elimizden geldiğince takip etmeye çalışsak da, iş toplantıya (yani Vezirköprü sorunlarını konuşmaya) gelince, toplantı basına kapalı olarak gerçekleştirildi. Sebebini biz anlayamadık! Vezirköprü'deki okulların sorunlarının kim tarafından bilinmesinde sakınca olur? Hangi sebeple toplantıda konuşulanlar Basın'a yani halka duyurulmamaya çalışılır? KAR Türkiye'de olduğu gibi Vezirköprü'de de beklenen kar sonunda geldi. Hayatı olumsuz etkiledi gibi söyleml...
 • YİNE CANLANDI GÖZÜMDE O ESKİ HATIRALAR

  26 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'nün geçmiş Kaymakamlarından emekli Vali Sayın Cengiz BULUT ve ilçemizin yetiştirdiği “Abuma Mektuplar” şiiri ile de ünlü emekli öğretmen değerli dost Lütfi DİNÇER'in “Vatandaş Gazetesi'nin” 63 yaş kutlamalarını görünce gerçekten çok duygulandım. Ne demiş ünlü bestekâr Celal ÇETİN, “Yine canlandı o eski hatıralar” “Gerçekten gözümde canlandı hatıralar.” 1972 yılıydı. Bir iş için, emniyetten izin almak için Kaymakam Cengiz BULUT'a dilekçe götürdüm. Dilekçemi emniyet amirliğine havale etti. Dilekçeyi alıp emniyete gittim. Komiser makam...
 • Siz varsanız, biz olacağız!

  19 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Vatandaş Gazetesi bu sayısıyla birlikte yeni yaşına giriyor. 63 yıllık kesintisiz yolculuğunda her sayısında Vezirköprü olan, her hazırlığında Vezirköprü için üretmeye çalışan bir gazete olarak VATANDAŞ Gazetesi, bu kadar uzun zaman aralıksız çıkan az sayıdaki gazetelerden biri. Binlerce yıllık tarihi olan Vezirköprü'nün yakın zamanının yazılı tarihi. Kimi zaman bireylerin sıkıntılarına kimi zaman ilçenin genel sıkıntılarına yer vererek kâh olanları aktardık, kâh dilimiz döndüğünce geleceği için daha iyi olduğuna inandıklarımızı aktardık. Hale...
 • VATANDAŞ 1959-2022

  19 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Vatandaş Gazetesi'nden söz ederken hiçte mütevazı davranmaya gerek yok. Gerçeği söylemek gerekirse 63 yılda neler yaşanmadı ki? Vezirköprü'ye yapılan her hizmette Vatandaş Gazetesi'nin damgası vardır. Söylemek gerekirse Türkiye'de 63 yıl yaşamını sürdürebilen yerel gazete var mıdır? Bilmiyorum. Vatandaş'ın geçmiş yıl dönümlerinde dilim döndüğü kadar, kalemim çalıştığı kadar kuruluşu sırasında, daha ileriki zamanlarda ne zorluklarla karşılaşıldığını çok anlatmaya çalıştım. Vatandaş Gazetesi'nin yaşamını sürdürmek için verdiği yaşam ...