logo

GÖÇ problemi sürecektir.


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Geçtiğimiz hafta en çok sorulan soru “Havza’ya yapılan tatlı fabrikası ne?” oldu.
Okuyucularımız Vatandaş Gazetesi’nin haberi üzerine ayrıntı sordular.
İşin ayrıntılarını merak edenler mutlaka bulacaklardır. Bizim için asıl bakmamız gereken, Vezirköprü’de insanların yatırım beklentisi olmasıydı.
Havza’da olsun, Kavak’ta olsun, Durağan’da olsun, Suluova’da olsun kısacası Vezirköprü’nün çevresindeki hemen her ilçede geçtiğimiz yakın dönemde mutlaka bir gelişim gördük.
Organize Sanayi Bölgeleri, büyük cezaevi projeleri ile Fizik Tedavi hastaneleri ve benzeri yatırımlar ile çevremizdeki tüm ilçeler son yıllarda büyük gelişmeler kaydetmeyi başardılar.
İlçemizde ise sadece kişiler üzerinden döndürülmeye çalışılan kısır siyasi(!) tartışmalarla vakit geçirildi, leylek misali bundan sonrasında da pek farklı olmayacak görüntüsü hakim.
Bazı alanlarda çalışmalar sürüyor mu, evet sürüyor. Ancak bir dostumuzun altını çizdiği gibi, biz küçük bir arpa boyu yol aldık diye sevinirken, etrafımızdakiler geniş adımlarla gidiyor.
Belki de Vezirköprü adına istemeyi bilmiyoruz.
Yıllarca soğuk hava deposu olmalı dedik, çalışmaları tamamlandı.
Galericiler Sitesi sona yaklaşıyor. Hurdacılar sitesi başlayacak. Besi OSB için temel atıldı atılacak, Organize Sanayi Bölgesi için askı süresi tamamlanmak üzere. Küçük Sanayi Sitesi’nin jeolojik ve fizik etütleri tamamlandı, altyapı çalışmaları başlayacak.
Vezirköprü-Havza yolu için şantiye kuruluyor.
Kabul ediyorum, bu işlerin hiçbiri şimdiye kadar tamamlanmadı. Ancak Vezirköprü’de tamamlanacağına ya da tamamlandıktan sonrasına dair bir heyecan da yok. Belki de, yılların alışkanlığı ile öngörü sahibi olmuş, Vezirköprülüler bu işler tamamlanana kadar hükümlerinin kalmayacağını biliyorlar. Bu yüzden de etrafta yapılmaya başlanan işler Vezirköprü’de yapılacak denen işlerden daha çok dikkatlerini çekiyor.
Vezirköprü’deki idarecilerin morallerini bozmayalım ama önümüzdeki yıllarda ilçemizden hem de bundan sonra merkezden dışarıya göç artarak süreceğe benziyor. En ciddi Vezirköprülülerin bile çevremizdeki ilçelerde işyeri açma fikirlerini sıklıkla duymaya başladık.
‘Okullar olmasa maarifi (eğitimi) ne güzel idare ederdim’ diyen zamanın idarecileri gibi, ‘Vezirköprü’de birkaç kişi kalırsa idaresi kolay olur’ mu diyeceğiz? Yoksa başlanan işlerin ve geride kalanların yanına ilçeyi bir adım öne çıkaracak yeni işlerin takipçisi mi olacağız?
Vezirköprü’nün yeni işler ve işlemlerin neler olabileceğine kafa yorması gerekiyor. Başka türlü yıllardır büyük problemimiz olan GÖÇ bundan sonra da problem olarak kalmayı sürdürecektir.
Vezirköprü’nün nüfusu 60 binlere, merkez nüfusu ise yeniden 20 binlere düşecekse o zaman aynı soruyu yeniden sormak gerekiyor:

-Vezirköprü’nün merkez yüzölçümünü neden genişletmeye devam ediyoruz.

Share
32 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Zorunlu Toplulaştırma..

  15 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de bu hafta yoğun geçti. Özellikle zorunlu arazi toplulaştırma işlemlerine önceki hafta Yağınözü Mahallesi'nde, geçtiğimiz hafta da Adatepe Mahallesi'ndeki vatandaşların itirazlarının damga vurduğu haftada İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in ziyareti de eklenince uzun zamandır olmayan bir yoğunluk oluştu. Arazi toplulaştırma olarak bilinen projenin ilçede yeniden adlandırılarak Zorunlu Toplulaştırma denmesi, halkın bu konuya ne kadar duyarlı olduğunun göstergesidir aslında. Zorunlu Arazi Toplulaştırma işlemine özünde karşı olma...
 • MERAL AKŞENER

  15 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Geçen hafta Vezirköprü'de Meral Akşener fırtınası esti. Her meydanda, her cadde ve sokakta, kahvehaneler ve parklarda İYİ Parti ve lider Akşener konuşuluyordu. Meral Akşener; Özellikle toprakları gelişi güzel toplulaştırılmaya başlanan Vezirköprü'nün 24 köyünden biri olan Adatepe köyünde moral depoladı. Adatepe'de özellikle kadınlar büyük kalabalık halinde Meral Akşener'i coşkun bir tezahüratla karşıladılar. Toprakların toplulaştırılması geçici bir süre için durduruldu ve iş makineleri şimdilik geri çekildi. Ancak; Halk arasında yaygın bir kan...
 • Birlik olmalıyız, ama nasıl?

  08 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Daha önceleri Vezirköprü'nün bölgede en önemli ilçe olduğunu bilirdik. Bunda ilçenin kendi içindeki ürettiklerinin dışarıda Pazar bularak satmaları ve buradan elde edilen paranın ilçe ekonomisine katılmasının önemi büyüktü. Kunduracılık olsun, ipek böcekçiliği olsun, çömlekçilik olsun, ip yapımı olsun.. Daha neler neler. Vezirköprü kendi ihtiyacını kendi karşıladığı gibi, dış pazarda da yer bulan bir ekonomiye sahipti. Türkiye'de de dünyada olduğu gibi üretim modelleri değişince fabrikasyona ayak uyduramayan Vezirköprü de ekonomik yönden zayıf...
 • SAMSUN’DA MUHALEFET VAR MI?

  08 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Yıllardır “Vezirköprü sahipsiz” diye hem Vezirköprülüler hem de Vezirköprü yerel medyası dertlenip durur. Haydi diyelim iktidar Vezirköprü sorunlarının çözümü ile ilgilenmiyor ya da çözümleri savsaklıyor. Peki ya muhalefet ne yapıyor? Samsun'da muhalefet örgütsüz.İl başkanlarını pek bilmem ama özellikle sahipsiz bulunduğumuz Vezirköprü'de örgütün değil kişilere ya da kişiye bağlı “kalk-kalk, yat-yat” emre bağlı ilçe başkanı ile kitlesel muhalefet olmaz!.. Ayrıca özellikle ana muhalefet (Büyük Muhalefet) partisi CHP'nin Samsun'daki milletvekil...