GÖÇ sosyal medya ile durur mu?

25 Aralık 2019 - 10:02

Vezirköprü Belediyesi’nin sosyal medya üzerinden Vezirköprülülere seslenerek ‘nüfus kayıtlarını ilçelerine aldırmalarını’ istemesi üzerine düşünülmesi gereken bir konudur.
Öyle ya, 110 binin üzerindeki ilçe nüfusu 90 binlere kadar düşerken böyle bir çaba gösterilmemesi, daha doğrusu bugün de bu çabanın sadece ‘bir hemşerilik yapın!’ adı altında yapılması garip.
Yıllardır dilimizde tüy bitti.
Özellikle eğitim ve sağlık alanında gelişme kaydedilemeyen bölgelerde ve istihdam yaratılamayan yerlerde nüfusun azalması kadar doğal bir gelişme olmaz.
Eğitim alanındaki eksiklik maalesef ilçede önemli bir kısmın çok da ilgisini çekmese de, özellikle çocuğunun okumasından başka bir geleceği olmadığını düşünen memur kesimi sırf bu eksiklik için tayin ister, istiyor da haklı olarak.
Böyle olunca ilçedeki kurumlarda sürekli olarak personel eksikliği yaşanıyor.
Sağlık alanında sınıfta kalmış bir ilçede vatandaşlar basit işler için bile il merkezine ya da civar ilçelere gitmek zorunda kalıyorsa, kronik rahatsızlığı olanlar ve belirli yaşların üzerindekiler doğal olarak sağlık problemlerine çözüm bulabilecekleri yerlere gideceklerdir; gidiyorlar da haklı olarak.
Huzurevi desek, en son bu işi bitireceğiz açıklamasının üzerinden ne kadar geçtiğini bile hatırlayanımız kalmadı.
Böyle olunca ilçe emekli kenti bile olamıyor.
Samsun’a bağlı olduğu için KALKINMIŞ İlçe olan Vezirköprü’de Organize Sanayi de halen gerçekleşmediği için sanayi üretimi (Vezirköprü’nün en büyük şansı) Vezir Ağaç üzerinden gittiği kadar olmak durumunda kalıyor.
Uzunca bir dönem Vezirköprü’nün köylerindeki gençler inşaatlarda boy gösterdiler. İlçenin ana para kaynağı olarak görülen inşaat, sektör olarak duraklamaya geçince, baba yurduna dönen gençler tarıma yönelmek zorunda kaldılar.
Geriye sadece TARIM kalıyor.
Tarımda çiftçi ile konuştuğumuzda bankalara borçları takla attırmaya ayrılan zamanın neredeyse tarlaya aktarılamadığını iddia ediyorlar.
Diğer taraflara sorsak, çiftçide para bitmez diyorlar.
İşin bu kısımlarını geçerek elimizdeki en önemli gelir kaynağının gelişmesini ve düzenlenmesini sağlayacak kurum olan İlçe Tarım Müdürlüğü’nün binasının bile olmamasını anlamak da zor.
Yıllarca personelimiz yok diyen bu kurum, yine uzun yıllar personel gelse de çalışacağı yerimiz yok deyip durdu.
Konuyu duyulması amacıyla defalarca dile getirdik. Hamasi söylemlerden başka Vezirköprü’nün eline geçen bir gelişme kaydedilmedi.
Bugün geldiğimiz noktada, sosyal medyadan yapılan çağrı sonucu nüfusunu Vezirköprü’ye aldıran hemşerilerimiz Belediye’ye kâr olarak dönecektir; dönsünler de.
Ama, Vezirköprü’de nüfusun durması ve GÖÇ olayının tersine dönmesi için daha kalıcı ve somut adımların atılması gerektiği ortada.

  • Adınız ve Soyadınız

  • E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)

  • Yorumunuz

© 2014 Vatandaş ● Bağımsız Siyasi Gazete Tüm Hakları Saklıdır.