logo

GÖÇ


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Ne derseniz deyin, Vezirköprü eriyor..
Beklentileri, alabildikleri, kazandıkları ve en önemlilerinden biri olan nüfus olarak eriyor.
Gerçi nüfus olarak her geçen gün azalması Vezirköprü’nün diğer alanlarda da geri kalmışlığının göstergesi olarak suratımıza çarpar.
Dışardan bakıldığında memlekettir, ancak arada sırada eski hatıraları depreştirir.
Arada sırada ziyaret edildiğinde güzeldir. Çünkü, halen dışarlarda çoktan kaybolmuş samimiyet biraz olsun yaşanabilmektedir.
Bayramlarda gelindiğinde uzun sürdir görmediğiniz dostluktur Vezirköprü.
Peki ya içinde yaşarken..
Köhnemiş eve oturmak zorunda kalan akraba gibidir.
Dışardan bakıldığında güya ne güzel denen, ancak içinde kimsenin oturmak istemeyeceği bir köhne ev.
Ne kadar çok iyi durumda olduğu anlatılmaya çalışılsa da, ne kadar turistik değer taşısa da, aslında Samsun’un en uzak ilçesi olarak unutulmuşluğu akıllara kazınmıştır.
Memurların mesela, sürgün yeri olmaktan kurtulamamıştır. En azından Samsun böyle bakar.
Eğitiminde, sağlığında gelişme kaydedememiştir. Halen her gün dışardaki hastanelere onlarca hemşerimiz akar. Fırsatı olan eğitim için dışarda kendine yer bakar.
Yolu ülkenin en kötü yoludur. Gelen gidemez, giden gelmek istemez.
Gençleri için iş imkanı sağlanamamıştır.
Vezirağaç dışında yatırım yoktur.
Olanlar da dışarlardaki OSB’lerde yer alıp gitmenin yoluna bakarlar.
İçerdeki kısır çekişmelerini bir türlü halledemeyen Vezirköprü’de tek ses olarak talepler yerine getirilememiştir.
Hal böyle olunca..
Vezirköprü yıllardır bağıra bağıra dışarıya göç etmektedir.
Sonuçta; gittikçe küçülen ve kan kaybeden bir ilçe olmanın dışına çıkılamadı.
Büyük ve kalabalık bir ilçe olarak temsil yetkisi var diyorduk; 100 binin altına düşen nüfusu bu temsil yetkisini de kaybetti; artık Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi’ne daha az temsilci gönderecek.
Tüm bunlar olup biterken, Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin ‘göçü tersine çevireceğiz’ diyerek yapacağını söylediği çalışmalar da bir işe yaramamıştır.
Yol yerine yatırım yapılsın diyecek hali de yok Vezirköprü’nün.
Çünkü dünyaya açılan yolu bile bu medeniyet seviyesine uygun değil.

Share
1023 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İlçenin geleceği hangi alanda olacak?

  10 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Yıllarca tarım ve hayvancılık ilçesi olarak sunulan Vezirköprü'de hayvancılığın gelişmesi için yapılan bir kaymakamlık projesi olarak hayata geçen kaşar peyniri üretim tesisinden sonra geçen yaklaşık 20 yılda bir üretim projesi görmediğimiz gibi, o zamanlarda idare eden İlçe Tarım Müdürlüğü binasından da olduk. Yıllar öncesinden, yine Şevket Cinbir zamanında olsa gerek, Vezirköprü'nün bir köyünde Kaymakamlığın girişimiyle kaşar üretim tesisi kurulmuştu. Vezirköprü'de üretilen sütün dışarıya da satışının olmadığı, üreticinin elinden neredeys...
 • Psikolojik Zorlanmalardan Kurtulmak-İyileşmek

  06 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Hayatımızın çeşitli alanlarında karşılaştığımız zorluklar vardır. Zor bir hayat yaşıyorsak bu psikolojik olarak mutlaka zorlanacağımız anlamına gelmez. Psikolojik zorlanmalar nispetçe kolay bir hayat yaşamış olsak da ihtiyaçların karşılanıp karşılanmamasıyla, değişime uyum sağlayıp sağlamamayla, genlerden aktarılanla ve çevremizdekilerle ilgilidir. Aşağıdaki belirtilere sahipseniz psikolojik zorlanma yaşıyor olabilirsiniz. -Sürekli kafanızdan düşünceler geçiyor ve o anda olana odaklanmakta zorlanıyorsanız, -Kendinize bir başkasının dahi size...
 • Seni tanıdığım için memnunum!..

  03 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Şimdi aramızda olsaydı eminim hem eski hastanenin en iyi şekilde değerlendirilmesi için kafa yorardı, hem BESİ OSB'nin neden yapılmadığına ilişkin değerlendirmeyi yapıp nasıl olabilir diye çabalardı. Yani, öylesine ciddiye alacaksın ki yaşamayı Yetmişinde bile, mesela zeytin dikeceksin, Hem de öyle çocuklara kalır diye değil, Ölmekten korktuğun halde ölüme inanmadığın için Yaşamak yani ağır bastığından.                                           Nazım Hikmet.. Yıllarımız hep birlikte geçti. Kendimi bildim bileli bizimleydi. Önc...
 • NASIL BİR DÜNYA?

  26 Haziran 2024 Köşe Yazıları

  Nasıl bir dünya'da yaşamak isterdim yada gelecek nesillere nasıl bir dünya bırakılsın isterdim?...
- İslam'ı doğru anlatan din bilginlerinin çok olmasını isterdim. Mesela; - İslam dünyasında Arap şeyhlerinin Allah'ın bahşettiği petrolün üstüne çöreklenmesi yerine petrol dünyasında yaşayan her ferdin eşit pay alarak köle gibi değil özgür birer fert olarak yaşamasını isterdim. - Petrol zengini şeyhlerin, kralların Dünya zengini olarak 30, 40 hanımla evlilik yapmalarının önlenmesini isterdim. - İslam dinini yanlış (işlerine geldiği gibi) anlata...