logo

Göl’de sayım şikâyetlere yol açtı, Havza köylerinde düşüş var, Vezirköprü merkezinde 3000 civarında… Vezirköprü Kırsal Alanda Samsun’un En Büyük İlçesi 29 Ekim 2000 Pazar

Göl’de sayım şikâyetlere yol açtı, Havza köylerinde düşüş var, Vezirköprü merkezinde 3000 civarında… Vezirköprü Kırsal Alanda Samsun’un En Büyük İlçesi 29 Ekim 2000  Pazar

Geçtiğimiz hafta yapılan nüfus sayımında, Vezirköprü Samsun’un en büyük ilçesi olmasını bir defa daha kanıtladı.
Kırsal alanda Vezirköprü’nün nüfusunun 139 köyü, 361 yerleşim merkezinde (ilçe merkezi hariç) 83 bin 20 kişi olduğu belirlendi. (Dışarı çalışmaya gidenler hariç!)
Vezirköprü Kaymakamı Şevket Cinbir:
-İlçemiz, kırsal alanda Samsun’un büyük ilçesi olduğu sayımda anlaşıldı. Bizden sonra en büyük ikinci ilçe Bafra: 79 bin olarak saptanmış, diğer ilçeler daha aşağılarda…
Vezirköprü merkezi 23 bin 137, sayım için köylere şehirden gidenler de eklenirse 23 bin 500 falan olur. Vezirköprü merkezinde artış 2504 kişi…
Göl Beldesi
Göl Beldesi’nde iki defa falan yazılanlar olmuş. Yapılan şikâyetler de 2820 olan bu beldesinden, 4470 nüfus sayımı geldi.
Şikâyetler üzerine fazlalıklar diğer köylerden gelen, mükerrer yazılanlar düşüldü.
Göl beldesinin nüfusu 3799’da bırakılması kararlaştırıldı.
Bu beldemizde kamuoyunda söylentiler üzerine konuştuğumuz Göl Beldesi Belediye Başkanı Ahmet Avcı:
-Mükerrer yazılanlar vardı. Düzeltildi. Esasen biz atlasak bile bilgisayardan geçerken yanlışlıklar düzeltilirdi.
Kaymakam Cinbir’de:
-Göl’de yanlışlıklar olmuş; görevliler, onu orada düzeltmişler. Herhalde civar köylerden gelenler falan şeklinde olmuş. Haber alır almaz, sokağa çıkma yasağını uzatıp, kontrol gönderdim, durumun düzeltilmesini sağladım.
Avcı’nın İller Bankası hesabına ilişkin sorumuza: kişi başına bir milyonla, iki buçuk milyon para veriyorlar. Bir kişi 20 milyoma mal oluyor.

Göç Havza’yı fena vurdu…
Gazetelere Havza’nın kırsal alan nüfusu düşüşü böyle yansıdı.
1997 yılında Havza köylerinin nüfusu 36 bin iken, son sayımda bu 34 bin 125 düştü. İlçe merkezi geçen sayımda 18 bin 610 iken geçen haftaki sayımda 19 bin 300 oldu.
Narlısaray
Kaymakam Şevket Cinbir’in açıkladığına göre Narlısaray Beldesi’nde de artış var. Bu beldemizin nüfusu 838 artışla 2530’dan 3370 yükseldi.
Vezirağaç’ta Gelişmeler
Türkiye’de ORÜS’ün satılan 20 fabrikasından, tek çalışanı üstelik gelişerek her yıl biraz daha büyüyen, özelleştirildikten sonra VEZİRAĞAÇ ismini alan Vezirköprü ORÜS oldu.
Açıkta kalıp bir kamu kurumuna yerleştirilmeyi bekleyen, tüm söz verilmelerine karşılık sorunları çözülemeyen “açıktaki perişan işçilerin krizi hariç, ülkede özelleştirilip çalışır vaziyette kalan Vezirköprü ORÜS tek olarak gösterilmektedir.
Yaptığımız incelemede elde ettiğimiz bilgilere göre: VEZİRAĞAÇ geliştirilen ünitelerle işçi sayısı 180’den 217’ye çıktığı, ileri yıllarda açılacak yeni ünitelerle bunun 300’ü bulacağı bildirilmektedir.
Ramazan Bayramı’na Af Çıkacak mı?
Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, af müjdesi vererek; “İnşallah TBMM önümüzdeki dönemde, meclis başkanlığı teşekkül ettikten sonra af için çalışmalara başlayacak.” Dedi.
Ramazan Bayramına affın çıkması bekleniyor.
TEMA Belediye Başkanından Destek Bekliyor
TEMA birçok olumlu işlerini sürdürürken, yer sorunu da olduğunu duyduk.
Tema yönetim kurulu Başkanı Bünyamin Kıvrak’la görüştük. Bu yılki yapacakları çalışmalarla ilgili kendisinden bilgi aldık. Bir de kendisi bize bir haber verdi.
Çok kısa bir süre içinde Belediye Başkanı Suat Binici kendilerine bir büro tahsis edeceği konusunda söz vermiş. Bu da gerçekleşirse, hem gönüllü TEMA üyelerini, hem de tüm Vezirköprü halkını memnun edecektir.

Share
249 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+4 = ?

BENZER HABERLER

Anı İnceleme Araştırma
KAYMAKAMLIK SÜT SORUNUNA EL ATTI

KAYMAKAMLIK SÜT SORUNUNA EL ATTI

Anı İnceleme Araştırma
YÜZLERCE ORMAN İŞÇİSİ GREVDE

YÜZLERCE ORMAN İŞÇİSİ GREVDE

Anı İnceleme Araştırma
SORUNLARIMIZ TARTIŞILDI

SORUNLARIMIZ TARTIŞILDI

Anı İnceleme Araştırma
TEMMUZ’da YAYLA FESTİVALLERİ VAR

TEMMUZ’da YAYLA FESTİVALLERİ VAR