logo

“Güfteden Besteye Sanat Gecesi” Beğeniyle İzlendi

“Güfteden Besteye Sanat Gecesi” Beğeniyle İzlendi

Dünya Söz Akademisi ve Dünya-Der katkılarıyla Vezirköprü Belediyesi tarafından düzenlenen “Güfteden Besteye Sanat Gecesi” etkinliği beğeniyle izlendi.

Program Dünyader Üyesi Prof. Dr. Celal Demir’in konuşmasıyla başladı.

Sanat müziğinin önemine ve şu anki durumuna vurgu yapan Demir’in konuşmasının ardından hemşerimiz Prof. Dr. Hayrettin İvgin de bir konuşma yaptı.
İvgin; “1977 yılıydı yani 45 yıl önce. O zaman Milli Eğitim Bakanlığı’nda daire başkanıydım. Turizm Bakanlığı da 1963’de kurulmuştu. Ben de heveslendim Vezirköprü’de turizm bölgesi ilan edilsin diyerek. Vezirköprü Belediyesi bir yazı gönderdi. Bakanlıktan görevliler geldi.

Belediye kendilerini misafir etti. O zaman doğru dürüst otel bile yoktu ama misafir etti ve onlar Belediye Başkanlığı’na bir rapor hazırladılar. Bazı bilgiler edinmişler Vezirköprü’yle ilgili ve bunu rapor haline getirerek kendi ilgili birimlerine de yollamışlar. Bir tane de bana yolladılar. Ben şimdi bu raporu Belediye Başkanımıza veriyorum.” Dedi.
Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis; “1925 yılına kadar biz Sivas ili Amasya sancağı Vezirköprü kazasıymışız. 1925 yılından itibaren Samsun iline bağlanmışız. Belediye Başkanlığı döneminde şunu gördüm, tarihi çok önceye dayanan süreye bağlı. Büyükşehir yasasıyla birlikte köylerimizin mahalle olması yükümüzü oldukça artırdı. Kanyonumuz var, Vezirsuyu’nu da bu ay içerisinde faaliyete geçiriyoruz ve misafir kabul edeceğiz. Bizim için kültür ve sanat çok önemli.

24 Mayıs’ta Çocuk Şenliği yapıyoruz. 3 Bin’e yakın çocuğumuzu Vezirsuyu’nda ağırlayacağız. Kunduz Festivalini güreşlerin de üzerine çıkarmaya çalışıyoruz. TRT’de canlı yayın yapacak. Kırkpınar’la birlikte Vezirköprü sayılır hale geldi.
Bizim tarihimiz, kültürümüz çok eskilere dayanıyor. Ama biz bunu korumakta zorlanıyoruz. Birlik ve beraberlikle başarı doğuyor. Bu hafta sizin isminizi Prof. Dr. Hayrettin İvgin ismini meclisimizde bir parka verdik.” İfadelerini kullandı.
Cumartesi akşamı Vezirköprü Belediyesi Kültür Merkezi salonunda düzenlenen programda hemşerimiz Prof. Dr. Hayrettin İvgin’in yanı sıra, eski Vali Ayhan Nasuhbeyoğlu, Prof. Dr. Celal Demir, Prof. Dr. Makbule Sabzeieva, Nursen Özdoğan Kurban, Ramazan Özyurt, Ali Rıza Atasoy, Murat Can Çetinkaya, Aşık Yakup Temel, İsmet Bora Binatlı, Durak Turan Düz, Cafer Türkseven, Vedat Fidanboy, Rıfat Çakır, Necati Özdenkoş, Aşık Sevdayi Duran Eroğlu, Aşık Zafer Karabay, Yasmin Korkut, Aşık Mehmet Eröksüz seslendirdikleri eserlerle seyircilerin beğenisini kazandılar.

Share
12 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+7 = ?