logo

GÜZEL BAYRAMLARI ÖZLEDİK


İhsan Cömert
comert_ihsan@hotmail.com

Bayramlar bizim için dört gözle beklediğimiz en büyük mutluluk günlerimizdi.
Bayramlarda akrabalar, dostlar bir araya gelir bayramların sevincini hep birlikte yaşardık.
İş, aş için büyük kentlere göç etmiş dostlar gelir onlarla hem Vezirköprü’deki gelişmeleri değerlendirirdik hem de onların iş, aş için bulundukları kentleri konuşurduk.
Ne yazık ki, dünyayı kasıp kavuran pandemi iki yıldır bizlerin bayram sevincini, bayram mutluluğunu yaşamaktan men etti.
Ne yazık ki yeterli önlem alınamadığı, pandemiye karşı aşıda etkili olamadığımız ve parasızlık yeterli destek verilemediği için dünyanın birçok ülkesinden bu zor günleri daha da sıkıntılı geçiriyoruz.
Tabi sıkıntılar pandemi ile sınırlı değil. İşsizlik yoksulluğu, yoksulluk açlığı yaratıyor.
Gönül ister ki Edirne’den Kars’a kadar yapılmış olan Cumhuriyet’in satılan kazanımları Cumhuriyet’in kurulduğu yıllarda olduğu gibi yeniden kamulaştırılsın. Demir-çelik, Petkim, şeker fabrikaları kamunun olsun, yap-işlet modelleri kaldırılarak garantili geçiş yolları, garantili köprüler, yolcu garantili hava alanları kamunun olsun.
Kombinaları, devlet üretme çitliklerini, kamunun elinden özelleştirme modası ile çıkarın. Kamu işletmeleri yeniden kamunun malı olsun, böylece sömürü azalsın, bakın bakalım işsizlik, yoksulluk nasıl azalıyor.
Bırakın yapsınlar, bırakın geçsinler anlayışıyla beslenen vahşi kapitalizmden iş yaratmasını, aş yaratmasını beklersek daha çok sömürülmeye ve yoksullaşmaya devam ederiz.
Böyle zor günlerde de devlet halkı kaderi ile baş başa bırakır.
Kapitalizm artı değer yaratıp da halka iş, aş sağlamaz. Adı üstünde vahşi kapitalizm.
Halkın örgütü kapitalizm değil devlettir. Yani yönettiği devlettir.
Torunlarımızın sömürünün, soygunun, yasakların, yoksullukların olmadığı bir dünyada güzel, mutlu bayramlar yaşaması dileğiyle tüm okurlarımın bayramını kutlar, nice sağlıklı bayramlar dilerim.

Share
55 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Etkinlikle dolu hafta sonu geçti..

  18 Mayıs 2022 Köşe Yazıları

  İnsanların daha sık Havza-Vezirköprü yolunun inşaatının neden durduğunu, ne zaman başlayacağını sorduğu ve tartışmaların gerek tarih vererek gerekse yapılmayacağı iddiaları arasında kaybolduğunu bununla beraber kimsenin net bir cevaba sahip olmadığı günleri yaşarken ilçenin belki de en başarılı organizasyonu olan OFFROAD yarışlarının canlandırdığı bir hafta sonunu geride bıraktık. Havaların da güzel geçmesiyle birlikte Vezirköprü'de, gerek offroad yarışlarının gerekse lig şampiyonu olan Trabzonspor'un şampiyonluk kutlamalarının olduğu hafta so...
 • HAVA KURŞUN GİBİ AĞIR

  18 Mayıs 2022 Köşe Yazıları

  Yaşam; gün geçtikçe kolaylaşması gerekirken tam tersi her geçen gün daha da ağırlaşıyor. Gün geçtikçe insanlar daha umutsuzluğa, sanki daha ucu görünmeyen bir bilinmeze doğru patlamış bir kamyon gibi tesadüflere doğru hızla sürükleniyor. Bu duruma karşı önlem alması, halka bir umut olması beklenen ülkemiz yönetimini elinde bulunduran muktedir güç, bu tesadüfe doğru sürüklenen gidişe bir çözüm arama yerine tam tersi eylem ve uygulamalar yapıyor. Sorunları dile getirenleri, bu kör gidişi eleştirenleri zindanlara tıkarak toplumun sesini kısmaya ç...
 • Bayram gelmiş neyime?

  11 Mayıs 2022 Köşe Yazıları

  Ramazan Bayramı'nın kısa süren tatilinin ardından her zamanki Bayram kalabalığını arayan Vezirköprü yaz başlarının sakin görüntüsüne doğru yol alıyor. Çiftçinin tarlaya çekilmesiyle birlikte neredeyse ölü şehir haline gelmesine alıştığımız ilçemizde zaten sönük durumdaki esnaf ekonomisini zor günlerin beklediğini söylemek falcılık olmaz. Okulların da kapanmasıyla birlikte ilçenin tamamen tatil havasına gireceğini önceki yıllardan biliyoruz. Bu boşluk Vezirköprü ekonomisinin tarıma ve öğretmenler başta olmak üzere memur maaşlarına bağlı bir dur...
 • SÖNÜK GEÇEN BİR BAYRAM

  11 Mayıs 2022 Köşe Yazıları

  Bilindiği gibi Vezirköprü, Türkiye'de farklı bir sosyoekonomik yapıya sahip. Türkiye nüfus yapısı büyük ölçüde kentleştiği halde, Vezirköprü tam tersi bir yapıda. Cumhuriyet'in ilk yıllarındaki kırsal nüfus ve kentsel nüfus yapısı yüz yıldır pek değişmemiştir. Hani fazla da haksızlık etmeyelim, bir şey değişmiştir. MESELA! Vezirköprü'nün mevcut nüfusu 95 bin dolaylarındadır. Bu nüfusun İKİ KATI 200 BİN CİVARINDA Vezirköprülü nüfus gelişmiş batı illerimiz çoğunlukta olmak üzere göç etmiştir. Türkiye'nin değişik illerine iş, aş ve daha iyi yaşa...