logo

GÜZEL BAYRAMLARI ÖZLEDİK


İhsan Cömert
comert_ihsan@hotmail.com

Bayramlar bizim için dört gözle beklediğimiz en büyük mutluluk günlerimizdi.
Bayramlarda akrabalar, dostlar bir araya gelir bayramların sevincini hep birlikte yaşardık.
İş, aş için büyük kentlere göç etmiş dostlar gelir onlarla hem Vezirköprü’deki gelişmeleri değerlendirirdik hem de onların iş, aş için bulundukları kentleri konuşurduk.
Ne yazık ki, dünyayı kasıp kavuran pandemi iki yıldır bizlerin bayram sevincini, bayram mutluluğunu yaşamaktan men etti.
Ne yazık ki yeterli önlem alınamadığı, pandemiye karşı aşıda etkili olamadığımız ve parasızlık yeterli destek verilemediği için dünyanın birçok ülkesinden bu zor günleri daha da sıkıntılı geçiriyoruz.
Tabi sıkıntılar pandemi ile sınırlı değil. İşsizlik yoksulluğu, yoksulluk açlığı yaratıyor.
Gönül ister ki Edirne’den Kars’a kadar yapılmış olan Cumhuriyet’in satılan kazanımları Cumhuriyet’in kurulduğu yıllarda olduğu gibi yeniden kamulaştırılsın. Demir-çelik, Petkim, şeker fabrikaları kamunun olsun, yap-işlet modelleri kaldırılarak garantili geçiş yolları, garantili köprüler, yolcu garantili hava alanları kamunun olsun.
Kombinaları, devlet üretme çitliklerini, kamunun elinden özelleştirme modası ile çıkarın. Kamu işletmeleri yeniden kamunun malı olsun, böylece sömürü azalsın, bakın bakalım işsizlik, yoksulluk nasıl azalıyor.
Bırakın yapsınlar, bırakın geçsinler anlayışıyla beslenen vahşi kapitalizmden iş yaratmasını, aş yaratmasını beklersek daha çok sömürülmeye ve yoksullaşmaya devam ederiz.
Böyle zor günlerde de devlet halkı kaderi ile baş başa bırakır.
Kapitalizm artı değer yaratıp da halka iş, aş sağlamaz. Adı üstünde vahşi kapitalizm.
Halkın örgütü kapitalizm değil devlettir. Yani yönettiği devlettir.
Torunlarımızın sömürünün, soygunun, yasakların, yoksullukların olmadığı bir dünyada güzel, mutlu bayramlar yaşaması dileğiyle tüm okurlarımın bayramını kutlar, nice sağlıklı bayramlar dilerim.

Share
26 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Zorunlu Toplulaştırma..

  15 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de bu hafta yoğun geçti. Özellikle zorunlu arazi toplulaştırma işlemlerine önceki hafta Yağınözü Mahallesi'nde, geçtiğimiz hafta da Adatepe Mahallesi'ndeki vatandaşların itirazlarının damga vurduğu haftada İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in ziyareti de eklenince uzun zamandır olmayan bir yoğunluk oluştu. Arazi toplulaştırma olarak bilinen projenin ilçede yeniden adlandırılarak Zorunlu Toplulaştırma denmesi, halkın bu konuya ne kadar duyarlı olduğunun göstergesidir aslında. Zorunlu Arazi Toplulaştırma işlemine özünde karşı olma...
 • MERAL AKŞENER

  15 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Geçen hafta Vezirköprü'de Meral Akşener fırtınası esti. Her meydanda, her cadde ve sokakta, kahvehaneler ve parklarda İYİ Parti ve lider Akşener konuşuluyordu. Meral Akşener; Özellikle toprakları gelişi güzel toplulaştırılmaya başlanan Vezirköprü'nün 24 köyünden biri olan Adatepe köyünde moral depoladı. Adatepe'de özellikle kadınlar büyük kalabalık halinde Meral Akşener'i coşkun bir tezahüratla karşıladılar. Toprakların toplulaştırılması geçici bir süre için durduruldu ve iş makineleri şimdilik geri çekildi. Ancak; Halk arasında yaygın bir kan...
 • Birlik olmalıyız, ama nasıl?

  08 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Daha önceleri Vezirköprü'nün bölgede en önemli ilçe olduğunu bilirdik. Bunda ilçenin kendi içindeki ürettiklerinin dışarıda Pazar bularak satmaları ve buradan elde edilen paranın ilçe ekonomisine katılmasının önemi büyüktü. Kunduracılık olsun, ipek böcekçiliği olsun, çömlekçilik olsun, ip yapımı olsun.. Daha neler neler. Vezirköprü kendi ihtiyacını kendi karşıladığı gibi, dış pazarda da yer bulan bir ekonomiye sahipti. Türkiye'de de dünyada olduğu gibi üretim modelleri değişince fabrikasyona ayak uyduramayan Vezirköprü de ekonomik yönden zayıf...
 • SAMSUN’DA MUHALEFET VAR MI?

  08 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Yıllardır “Vezirköprü sahipsiz” diye hem Vezirköprülüler hem de Vezirköprü yerel medyası dertlenip durur. Haydi diyelim iktidar Vezirköprü sorunlarının çözümü ile ilgilenmiyor ya da çözümleri savsaklıyor. Peki ya muhalefet ne yapıyor? Samsun'da muhalefet örgütsüz.İl başkanlarını pek bilmem ama özellikle sahipsiz bulunduğumuz Vezirköprü'de örgütün değil kişilere ya da kişiye bağlı “kalk-kalk, yat-yat” emre bağlı ilçe başkanı ile kitlesel muhalefet olmaz!.. Ayrıca özellikle ana muhalefet (Büyük Muhalefet) partisi CHP'nin Samsun'daki milletvekil...