logo

Hancıoğlu’ndan KYK’lıları kurtaracak teklif

Hancıoğlu’ndan KYK’lıları kurtaracak teklif

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, işsizlik, düşük gelirle çalıştırılma ve salgın koşulları nedeniyle devletten aldıkları öğrenim ve katkı kredisini ödeyemez durumda gelen milyonlarca gencin öncelikli beklentisi haline gelen af düzenlemesini Meclis Başkanlığı’na sundu.
Kullandıkları öğrenim ve katkı kredilerinin geri ödemesini gerçekleştiremedikleri için 300 bini hakkında yasal takip başlatılan ve toplam sayıları 5 milyona ulaşan öğrenim kredisi borçluları, Meclis’in bu konuda atacağı adıma odaklandı.
CHP Parti Meclisi Üyesi ve Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, bu beklentiden hareketle 351 Sayılı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi hazırlayarak Meclis Başkanlığı’na sundu. Hancıoğlu, teklifinin gerekçesinde özetle şunları kaydetti:
“Ailelerinin maddi imkanları yetersiz kalan yüzbinlerce öğrencimiz, eğitim giderlerini karşılayabilmek için burs ve öğrenim kredisine ihtiyaç duymaktadırlar. Eğitimlerini, burs ve öğrenim kredisiyle tamamlayabilen milyonlarca gencimiz, ya işsizlik kalmakta ya da çok düşük ücretler karşılığında, bilgi ve emeklerini değersiz kılan süreli veya süreksiz işlerde çalışarak hayata tutunmaya çalışmaktadırlar. Şu anda 300 bine yakın gencimiz hakkında, öğrenim kredisi borçları nedeniyle yasal takip başlatılmış durumdadır.
COVİD-19 salgını dolayısıyla işgücü piyasasında yaşanan daralma, genç işsizlerin sayısındaki büyük artış ve oluşan ciddi gelir kayıpları, bu sorunu daha da içinden çıkılamaz bir hale getirmiştir. Bu koşullar altında devletin, üniversite eğitimini öğrenim kredisiyle tamamlayabilmiş ancak maddi yönden sıkıntı çeken gençlerimize daha fazla sahip çıkması zorunluluktur.”
CHP’li Hancıoğlu’nun teklifi mevcut haliyle yasalaşırsa, hali hazırda yükseköğrenim sürecinde katkı ve öğrenim kredisi kullananlara, söz konusu kredilerle ilgili gelecekte hiçbir şekilde borç tahakkuk ettirilmeyecek ve geçmişte kullanılan kredilerden ötürü tahakkuk ettirilmiş olan borçlar tümden silinecek.

Share
230 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+2 = ?