logo

06 Haziran 2017

HAŞR

HAŞR

Ey bu dünyada yolcu olan kardeşim.
Bu dünyada bir misafir olduğunu unutma. Bu konağın sahibi var. Sen birkaç gün kalıp herkes gibi göçüp gideceksin. Burada ki günlerin sayılı günlerdir çabuk gelip geçer. Sana önünde ki zor geçitler haber veriliyor. Bunları kulak ardı edip gülüp geçme. Bu olaylar öyle küçümsenecek olaylar değil ömür nimetini günahlarla geçirip Rabbına asi olma. Şeytan ve nefsin yolunu bir an evvel bırak. Aklını başına al. Mahşer günü tüm yaptıklarımızdan hesaba çekileceğimizi unutma. Hiç kimsenin yaptığı kimsenin yanına kar kalmayacaktır.
İşte o gün herkes kendi amel defterini okur. Dünyada yapmış olduklarının hepsini orada görür ve orada amelleri tartan nizanlar kurulur. Günahları ağır basan kullar cehennemlik olacak sevapları ağır basanlar ise cennetlik olacaklardır. Orada cennetlik ve cehennemlik guruplar birbirinden ayrılacaklardır. Böylesi olaylarla karşılaşacağını hiç aklına getirmeyen insanlar bu olay karşısında acaba ne kadar acınacak duruma düşerler. Korkudan dillerini yutarlar. Belleri kırılır. Diz üstü yere yıkılırlar.
Orada Hz. Muhammed (sav) e iman edip ona ümmet olma şerefine kavuşmayanların işleri çok zor ve çetin olacaktır. Mahşer meydanında tüm topluluklar cehennem üzerine kurulacak sırat köprüsünün başına getirilir. Amelleri kötü olanlara günahkarlara kafirlere o köprü çok dar gelecek ve geçemeyip cehennem düşeceklerdir. İyi insanlardan her biri amellerine göre oradan geçip kurtuluş diyarı olan cennete kavuşacaklardır.
Dünyada ömrünü şeytanın yolundan geçirenler ise cehennemlik olacaklar artık burada onların yüzüne kimse bakmayacaklar çığlıklarına bağırışmalarına kimse kulak vermeyecek öylesine zelil ve hor bir ateşte yanacaklardır. Kim kullar cennette sefa sürerken kimi kullarda cehennemde yanacaklardır. Aziz Müslüman hangi sınıftan olacağına burada belirle. Kendine yazık etme. Son pişmanlık para etmez. Rabbim bizleri böyle kötü sonlardan muhafaza etsin diye dua edelim. Peygamberlerin Salih kulların korktuğu mahşer gününden acaba ömrünü günahlarla geçirecek kullar için korkmuyor niçin bu günün de hesabını yapmıyoruz. Bunların ya imanları yok veya akılları yok. Aklı olan her insan böyle tehlikeleri nasıl göze alabilir. Cehennem ateşini nasıl göze alabilir.
Şimdi günümüzde yaşayanlar maalesef ölümün kabrin mahşerin cehenneme hesabını yapmıyorlar sanki ebedi kalacakmış gibi yaşıyorlar zevk ve sefa peşinde koşturuyorlar ama aldandıklarının farkında bile değiller. Bir gün bakacaklar aniden ecel gelmiş ömür kilometresi dolmuş eyvah edecek ama çare yok. İşte ecel gelmeden hazırlığımızı yapalım. Ölümü hiçbir zaman aklımızdan çıkarmayalım. Mahşer gününü her zaman hatırlayalım çünkü ölümü ve mahşeri unutmayanlar günah işlemezler. Cenabı hak ölüme inanan ölümün akibetinde mahşer gününe inanan ve cenneti bu dünyada hazırlayan kullarından eylesin..

Share
967 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+7 = ?