logo

Hastaneden kan ve kök hücre kampanyası

Hastaneden kan ve  kök hücre kampanyası

1
Pazartesi günü Vezirköprü Devlet Hastanesi Başhekimlik Odası’nda konuyla ilgili açıklama yapan Başhekim Metin Gür ve Uzm.Dr. H.Gülnur Şen, vatandaşları kampanyaya katılmaya davet ettiler.
Kök hücre ihtiyacının temin edilebilmesi için başlatılan projede bir kök hücre bankası oluşturularak kemik iliği nakli bekleyen hastalara yardımcı olmak hedefleniyor.
Sürecin nasıl olacağını anlatan Vezirköprü Devlet Hastanesi Başhekimi Metin Gür:
– Yaklaşık 3 aydır kan bağışı kampanyası düzenliyoruz. Ağırlıklı olarak hastane personelimizle yürütüyoruz. ‘Kök hücre konusunda ne yapabiliriz?’ diye düşündük. Genel olarak başımıza gelince bazı şeylerin farkında oluyoruz. Biz de ‘başımıza gelmeden önce gerekli bağışı yaparak hastalıkla mücadele edebiliriz’ dedik. Alınacak 3 tüp kanla işlemin tamamlanması mümkün. Alınan bu tüpler Ankara’ya gönderilecek. Diğer hastaların kanlarıyla eşleştirilecek. Kandaki kök hücre bir hastanınki ile eşleşiyorsa o hasta için bir umut ışığı olacak. Eğer rızanız olursa kök hücrenizin bağışı yapılacak. Dedi.
Kampanyanın nasıl olacağını anlatan Uzman doktor H.Gülnur Şen:
– Bilindiği üzere kök hücre bağışı eşleşmeleri kardeşler arasında dahi oldukça düşük ihtimallerle gerçekleşmektedir. Ancak doku uyumu gösteren kardeş ve akrabaların bulunmaması durumunda akraba dışı doku uyumu sağlayan bağışçı adaylarına ihtiyaç duyulmaktadır.
Bu hususta kök hücre bekleyen hastalara “ Öne Çık, Hayat Kurtar” sloganıyla T.C Sağlık Bakanlığı ve Türk Kızılayı’nın ortaklaşa yürüttüğü TÜRKÖK Projesi kapsamında gönüllülük esası göz önüne alınarak TÜRKÖK Kemik İliği Veri Bankasına akraba dışı gönüllü kök hücre bağışçı adayları kazandırılması için Vezirköprü Belediye Meydanında gerçekleştirilecek olan Kan Bağışı ve Kök Hücre Bağışçı Adayı kazanım çalışmalarında Vezirköprü Devlet Hastanesi ve Vezirköprü Gençlik Platformu olarak etkin bir rol üstlenerek gönüllü bağışçılar kazanmayı hedeflemiş bulunmaktayız.
Haftaya Pazartesi bağış için stant
09 Şubat 2017 Perşembe günü saat 14.00’da Vezirköprü Kültür Merkezi salonunda gerçekleştirilecek olan bilgilendirme seminerine ve 13 şubat pazartesi saat 9.30-17.00 ve 14 şubat Salı saat 10.30-18.30 arasında Belediye Meydanı Kızılay Kan Bağışı Aracına desteklerinizle sizleri de davet ediyoruz. Dedi.

Share
1318 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+9 = ?