logo

Hava muhalefeti nedeniyle ertelenen Çanakkale Zaferi Programı Yapıldı

Hava muhalefeti nedeniyle ertelenen Çanakkale Zaferi  Programı Yapıldı

Geçtiğimiz hafta Perşembe günü Belediye Kültür Merkezi’nde programın devamı gerçekleştirildi.

Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasıyla başlayan tören programı, Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması Samsun İl Birincisi Şehit Müftü İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Birkan Yılmaz tarafından tarafın okunan Kur’an-ı Kerim’le devam etti.

Ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı ise Şehit Müftü İmam Hatip Ortaokulu tarih öğretmeni Esma Algül gerçekleştirdi.
Algül; “Bugün; Türk savaş tarihine altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi’nin 107. Yıldönümünü ve kutsal vatanımız için canlarını feda eden şehitlerimizin Şehitler Günü’nü idrak etmenin onurunu yaşamaktayız.” Dedi.

Çanakkale Zaferi; dünya tarihinde bir dönüm noktasının yaşandığı, güç dengelerinin değiştiği, olayların akışı üzerinde Türk Ulusunun belirleyici bir rol oynadığı, Kurtuluş Savaşımızın ilk meşalesinin tutuşturulduğu, yüce Türk ulusunun Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kahramanlık ve fedakârlığının doruk noktasına ulaştığı bir saygınlık ve azmin mücadelesi olmuştur diyerek sözlerini sürdüren Algül; “Birinci Dünya Savaşı’nı galip bitirmek isteyen ve gemileriyle Çanakkale Boğazını geçip İstanbul’u almak isteyen düşman devletlere karşı kahraman ordumuz, İngiliz ve Fransız donanmalarına karşı Çanakkale Boğazı’nda aylar süren bir dizi deniz ve kara savaşı yapmıştır.
Binlerce askerimizin şehit olduğu bu savaşlar sonucunda, düşman donanmaları ağır kayıplar vererek 18 Mart 1915 de geri çekilmişlerdir. “Türk kuvvetleri karadan atılmadıkça Boğazların geçilemeyeceğini anlayan İngilizler karşılarında Mustafa Kemal’i buldular.

Çanakkale Savaşları, üstün düşman kuvvetleri karşısında Mustafa Kemal’in dünya çapında büyük bir komutan olduğunu ve Türk askerlerinin yenilmeyeceğini bütün dünyaya göstermiştir.” “Hürriyet ve bağımsızlık benim karakterimdir” “Ben size savaşmayı değil! Ölmeyi emrediyorum” diyerek, cephenin en sıcak noktalarında yerini alan Mustafa Kemal ile Mehmetçik bir kez daha kükremiştir.
Savaşta şehit olmayı en büyük rütbe sayan bir millete karşı kim durabilir?
Türk Ordusu’nun Çanakkale’de vermiş olduğu bu büyük mücadele; sadece dünya tarihi üzerinde yarattığı büyük etkiyle değil, Türk savaş sanatının uygulanış tarzı, başta Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, kanlı mücadelede ön plana çıkardığı kahramanlar ve askeri dehalar, Türk askerinin doğasında bulunan insani değerlerin savaş sahasında tezahürü bakımlarından da dünya savaş tarihinde örneği olmayan bir olaydır.
Düşmeyen sancak 57. Alay’ı, sessiz gecenin kahramanı Nusret Mayın Gemisi’ni, gizli darbenin başrol oyuncusu Mesudiye Zırhlısı’nı, Conkbayırı’ndaki şanlı direnişi, insanlığın savaşı yendiği Gelibolu’yu, efsaneleşen Koca Seyit’i, cesur yürek Yahya Çavuş’u, küçük kahraman Aleko’yu ve Kınalı Ali’yi kim tarih sahnesinden silebilir ki!
Çanakkale Zaferi, vatanın bütünlüğü ve ulusun bağımsızlığı söz konusu olduğunda, Türk milletinin neleri başarabileceğinin en güzel kanıtıdır.
Çanakkale Zaferi ile birlikte, Şehitler Günü olarak da kutladığımız bu anlamlı zafer gününde, kutsal vatan topraklarını canları pahasına koruyarak şehitlik onuruna erişen aziz şehitlerimizi minnet ve şükranla hatırlıyoruz.

Aziz şehitlerimiz yattıkları yerlerde şunu hissetmelidirler ki; temiz kanlarıyla suladıkları kutsal vatan toprakları, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türk Gençliği ve tüm Türk ulusu tarafından en kutsal emanet olarak muhafaza edilecektir.
Bu duygularla, bizlere bu büyük zaferin gururunu armağan eden, başta Ebedi Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere; bu mücadeleye iştirak eden Türk ordusunun kahraman mensuplarını, onu her şeyiyle destekleyen aziz Türk ulusunu ve vatanları uğruna hayatlarını feda eden bütün şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve şükranla anıyor, ruhlarınız şad olsun diyorum…” ifadelerini kullandı.
Konuşma sonrası öğrenciler tarafından hazırlanan oratoryo gösterisi, şiirlerin okunması ve tiyatro gösterileriyle devam eden program Vezirköprü Gençlik ve Kültür Derneği Türk Halk Oyunları Topluluğu’nun hazırladığı Zeybek gösterisiyle sürdü.
Son olarak ise program şiir, resim ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere protokol üyeleri tarafından ödül takdimiyle son buldu.

Share
18 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+7 = ?