logo

Havza ve Kavak gelişiyor, Vezirköprü seyrediyor!

Havza ve Kavak gelişiyor,  Vezirköprü seyrediyor!

İlçemizde yıllardır ekonomik gelişme adına, yatırım adına gelişme kaydedilemedi.145
Başlanan yollar yarım kalırken, hastane başta olmak üzere birçok yatırım da tamamlanamadı. İhaleleri alan firmalar işleri yarım bırakınca Vezirköprü yaşanan olaylardan muzdarip oldu.
Tüm bunların yanında, bir istihdam yaratmaya yönelik gelişmelerde de bir türlü ilerleme kaydedilemedi.
Huzurevi olsun, açık cezaevi olsun, (karma) organize sanayi olsun başlanamazken, küçük sanayi için bile yer bulunamadı. Merzifon ve Bafra ile yol bağlantısı isteyen Vezirköprü, mevcut karayolu bağlantılarını düzelttirmeyi bile başaramadı.
Vezirköprü’de bunlar yaşanırken komşu ilçelerimizden özellikle Havza ve Kavak yapılan yatırımlarla coştu.
Kalkınmada öncelikli olan Merzifon ise 2. OSB için çalışıyor.
Havza
Vezirköprü ile birlikte başlanan Havza Devlet Hastanesi geçtiğimiz ay hizmete girdi. Yine Havza’da merkezde yapılan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi inşaatı devam ediyor. Bu hastanenin 150 yataklı olacağı kaydediliyor.
Havza’da kurulan Organize Sanayi Bölgesi de tamamlandı. En son bağlantı yolları da Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmaya başladı.123
Bu gelişmelere ek olarak Havza’da bir özel müteşebbis tarafından yapılacağı kaydedilen 100 milyon liralık yeni yatırım Havza’yı bir Havza daha yapacak gelişmelerden biri olarak geçiyor.
Havza Termal Otel, Devre Mülk ve Tatil Köyü kompleksinin tanıtımı da geçtiğimiz ay yapılmıştı. Bin 800 yatak kapasiteli olacağı kaydedilen bu tesis için Hava’dan çıkan doğal sıcak suyun yeteceği hatta bu kapasitede 4 işletmeye daha su sağlayabileceği de gelen bilgiler arasında.
Bu yeni ve büyük tesisin 10 yıl içerisinde tamamlanması bekleniyor.
Kavak
Organize Sanayi Bölgesi’ni iç bölgede ilk olarak kazanan Kavak ise burası sayesinde tersine göç almaya başladığı kaydediliyor.
Kavak OSB’de 22 fabrikanın faaliyete başladığı, 8 fabrikanın yapım aşamasında olduğu, 6 fabrikanın da proje aşamasında olduğu kaydedilirken, halen 750 kişinin çalıştığı Kavak OSB’de doluluk oranı arttıkça 1500 kişinin çalışacağı belirtiliyor.

Share
1146 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+4 = ?