logo

Havza yolunun kaç kilometresi yapılacak?


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Çok uzun zamanadır beklenen ve sonunda yapılmaya başlanan Havza-Vezirköprü (Vezirköprü-Havza) yolu için kafalarımız karışık.
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun konuşmasında belirttiği ’15 kilometrelik yol olacak’ açıklaması, açıkçası düşündürdü.
Ne demiş Bakan Karaismailoğlu: “Toplam 15 km uzunluğundaki sıcak kaplamalı bölünmüş yolumuzda 110 metre uzunluğunda 1 adet köprü, 2 adet hemzemin kavşak ve 1 adet farklı seviyeli kavşak yer alacaktır.”
Bizim bildiğimiz bu yol yaklaşık 25 kilometre. Bunun 15 kilometresi mi yapılacak?
Çalışmalara bakıldığında Havza’dan başlayan yol Vezirköprü-Havza yolu değil, Havza-Vezirköprü yolu olacak. Eğer Bakan Karaismailoğlu’nun söylediği gibi 15 kilometre yapılacaksa, yolun Köprübaşı’ndan bu tarafa çok ilerlemeyeceği çıkıyor.
Yapılan bu açıklamada, Havza’dan sonraki 15 kilometrelik kısımda kamulaştırma çalışmaları da olduğu için böyle söylendiği, Köprübaşı’ndan sonraki kısımda bir kamulaştırma işlemi olmayacağı için belirtilmediği, yolun Vezirköprü’ye kadar olan kısmının da tamamlanacağı söyleniyor.
Köprübaşı’ndan sonrasında bir kamulaştırma olmayacağı için böyle söylendiği iddiaları olsa da, koskoca bakan sanırım bu küçük farkı bizlere aktarmak için iki cümle kurmaktan kaçınmazdı.
Biz yine de iyi niyetimizi bozmayalım ve Bakan Karaismailoğlu’nun da söylediği gibi 2023’a kadar yolun tamamının bitmesini dileyelim. Bunu dilerken de, siyasilerimize buraya bir dipnot olarak çekincelerimiz dile getirmiş olalım.
Bahsettiğimiz yolun vatandaşlar arasında yapılan bir başka tartışması güzergâhı.
Çalışmalardan anladığımız kadarıyla Şeyhsafi’den çıkıştan sonra sola doğru gidecek olan yol buradan Göğembeli’nin sol tarafından ilerleyecek. Köprübaşında yapılan menfezler ise yolun yükseleceğini gösteriyor.
Vatandaşların temel tartışması, “eğer Göğembeli çıkılacaksa, bu yola niye bu kadar masraf ediliyor?” üzerinde dönüyor.
Açıklamalardan anlaşılan yaklaşık 1,5 yıl kadar yol çalışmasının süreceği, en azından hedeflenen süre böyle.
Sıklıkla konuşulmaya başlanan bir diğer endişe de bu yönde. Çalışmalar sırasında Vezirköprü-Havza arasında kaza oranının artacağını düşünenler oldukça fazla.
Tabelalara uymak ve bu süre zarfında mümkün olduğunca acele etmeden güveli yolculuk yapmak bizlerin elinde.
Tüm bunların yanında bir de Bakan Karaismailoğlu’na konuşmasında hiç yer vermediği Vezirköprü-Durağan yolunun da sorabilseydik, en azından akıbeti hakkında bilgi almış olurduk.
Görünen o ki, Durağan yolu için de Durağanlılar bir çalışma yapmak zorunda kalacaklar.

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilan edildiği 29 Ekim Bayramınız kutlu olsun.

Share
9 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Beklemeye devam!

  24 Kasım 2021 Köşe Yazıları

  “Kavak OSB Yatırımcılara Fırsat sunuyor.” “Kavak OSB Yatırımcılar için çekim merkezi” “Kavak OSB Samsun'un en büyüğü olacak” “Havza OSB'de 50 milyon liralık yeni yatırım” “Havza OSB'ye 10 milyon liralık yatırım kararı” “Havza OSB'de 7 milyon euroluk yeni yatırım kararı” “Suluova OSB'ye 6 ayda 24,5 milyon yatırım” “Merzifon OSB'ye 19 fabrika geliyor” “Vezirköprü'ye 3 sanayi yapılacak” “Vezirköprü'ye en özel OSB yapılacak” İnternette bir arama motoruna ilçelerin ismiyle birlikte OSB haberleri yazın, karşınıza bu haberler çıkıyor. Samsu...
 • AĞAÇ- İŞ OLMAZSA VEZİRKÖPRÜ KÖY OLUR

  24 Kasım 2021 Köşe Yazıları

  Samsun'dan sık sık ziyaretimize gelen dostumuz Şaban Bey'le sohbet ediyoruz. Şaban Bey toplumsal konulara ülke ve dünya sorunlarına kafa yoran, düşünce üreten bir dostumuz. Sohbet ederken fikir olarak yararlandığım için kendisini dikkatle dinlerim. Vezirköprü ile ilgili gözlemlerini şöyle anlatıyor dostum Şaban Bey. Yıllardan beri Vezirköprü'ye gelirim. Her sosyal sınıfla toplumsal, siyasal sohbet ederim. Yıllardır Vezirköprü'nün makûs talihi hiç değişmez. Örneğin; Türkiye'de otoban olmayan yollar pek kalmadı. Havza'dan Vezirköprü yoluna gi...
 • İlçe Tarım ve Kenevir..

  17 Kasım 2021 Köşe Yazıları

  Geçtiğimiz haftaki sorularımıza bir hayli destek aldık. Vezirköprü'nün yıllarca süren ve neredeyse değişmeyen sıkıntılarından bazılarını yeniden hatırlattık. Unutmuş olduklarımızın bazılarını da hatırlatan okuyucularımız oldu. Bunlardan biri “İlçe Tarım Binası'nın akıbeti ne oldu?” diğeri ise “Vezirköprü kenevir başkenti olacaktı. Endüstrisi Vezirköprü'de gelişecekti. Ne oldu?” şeklindeydi. Böylesine önemli iki konuyu atladığım için okuyucularımdan özür dileyerek ekliyorum. Vezirköprü'ye yatırım yapılacaksa, bir eksikliği giderilecekse ya tasa...
 • Cevaplayamadığımız sorular?

  10 Kasım 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'nün sorunlarını sıralamak insana keyif vermiyor. Ancak, dillere pelesenk olan, bizim sormaktan bıkmadığımız önemli kısmına ise doyurucu cevap bulamadığımız sorularımızı sıralamak istedim. Havza - Vezirköprü yolu ne zaman tamamlanacak? Yol Vezirköprü'ye kadar gelecek mi, yoksa yakınlarında mı bitecek? Bu yol hangi güzergâhı kullanacak? Vezirköprü-Durağan yolu yapılacak mı? Yapılacaksa ne zaman? Vezirköprü'nün diğer çevre ilçelerle olan bağlantıları ne zaman yapılacak? Vezirköprü Besi OSB ne zaman başlayacak, ne zaman tamamlanacak? ...