logo

HAYALİMDEKİ VEZİRKÖPRÜ


İhsan Cömert
comert_ihsan@hotmail.com

Eskimiş, köhnemiş, yıkılmaya yüz tutmuş mahallelerin kentsel dönüşüm projesi ile yenilenmiş pırıl pırıl bir yaşam oluşturulmuş, her sokağı, her caddesi insanın ruhunu rahatlatan, insanları mutlu, çağdaş yaşama kavuşmuş bir Vezirköprü.
Köyleri kooperatifleşmiş, tarımda, hayvancılıkta, sebze ve meyvecilikte gelişmiş, üretici köylüsü mutlu bir Vezirköprü.
Örneğin;
Türkmen, Devalan, Kuyumcu, Kuşçular, Elmalı, Yurtdağı, Büyükkale, Beşpınar, Sarıdibek, Susuz, Darıçay, Çorakderesi, Kızılkese gibi köylerde kooperatifleşmiş mandıracılık gelişmiş.
Halk ürettiği sütü, peyniri, yağı, yoğurdu, çökelek vs. tüm ürünlerini kooperatife teslim ediyor. Üreticinin pazarlama sorunu olmuyor, üretici üretim için girdileri kooperatifinden temin ediyor.
Bakmışsın ki, Vezirköprü köylüsü yabancı ülkelerden et, yumurta dahil tarımsal gıda dış alımının önüne geçmiş.
Sebzecilikte; Aşağınarlı, Yukarınarlı, Saraycık, Çal köy, Yürükçal, Bahçekonak, Çakırtaş, Doyran, Oruç köyü, İncesu ve Adatepe gibi köyler. Kooperatifleşmişler, ürettikleri her türlü sebzeyi, kooperatifin soğuk hava deposuna teslim ediyor.
Bu köyler bölgenin yaz-kış her türlü sebze ve meyvesini kooperatif kanalı ile karşılıyor.
Tarımın diğer dalları, mesela;
Kuru fasulye, kırmızı ve yeşil mercimek, nohut, salçalık domates, biber, patlıcan, sarımsak gibi tüm ürünlerini kurdukları kooperatife teslim ediyorlar.
Bu ürünleri, özellikle baklagilleri, planlı ve alım garantili, hatta kaça satacağını bile ekmeden bilen bir üretici köylü mutlu, güler yüzlü olur mu, olmaz mı?
Köylerin adını bir gecede mahalle yapmakla, köylü mahallede olmaz, mutlu da olmaz, kalkınmazda.
Köyleri bir gecede mahalle yapmak, ancak köylüye içme suyunu para ile satmanın, tavuk kümesi bile yaparken ruhsat almanın, hayvanlarını otlattığı köy meralarının elinden alınarak asırlardır bedava otlattığı hayvanlarını o meralarda para ile otlatmasını getirir, bir gecede köylülükten çıkarıp mahalle yapmak !…
Halkın gücünün birleşmesinden korkanlar, o halkı sömürebilmek için halkın önüne hep engel çıkarmışlardır.
1942’de açılan Köy Enstitülerinin hangi pazarlık sonucu 1954 yılında DP Hükümetine kapattırdıkları, bu enstitülere hangi akıl almaz iftiraların atıldığını iyi inceleyin!..
Halkın birliklerine “komünistlik” diyerek nasıl karaladıklarını iyi inceleyin!
Birlikten güç doğar, varsın komünistlik olsun, ne yazar!…
BİR ÇİFT LAFIM DA CHP’YE
Bu CHP ne vefasız parti, seçimlerde “Bir milletvekili yeter, o da zaten garanti” deyip çalışmayanlar milletvekili oluyor.
Yerel seçimlerde “18-0” diye gezenler, (yani Samsun’un 18 Belediyesini de AKP alacak) anlamında konuşanlar hala CHP’de bir yerlere seçiliyor.
CHP’nin delege yapısını iyice incelemek lazım, herhalde CHP’ye inanmayanlar fazlaca gibi!..

Share
265 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BAZI PARTİLER UZATMALARI MI OYNUYOR?

  17 Nisan 2024 Köşe Yazıları

  Bir Filozof şöyle söylüyor; “Güneş batarken gölgeler uzar” Son yerel seçimlerin bize bazı hatırlatmaları oldu. Geçmişte de önü alınamaz partiler vardı. Anavatan Partisi, Doğru Yol Partisi, Ecevit'in DSP'si gibi. Anavatan Partisi bir yerel seçimde Türkiye'de birçok belediyeyi kaybetti. Hatırladığıma göre Karadeniz'de sadece Vezirköprü  (rahmetli Bekir Hoca) kalmıştı. Yine sağın en güçlü partilerinden rahmetli Demirel partisinin başına ne yediği belirsiz Tansu Çiller gibi biri getirildi. Bu hanım partiyi de, ülkeyi de hatta siyaseti de kirle...
 • Psikolojik Zorlukları Azaltacak Durumlar

  13 Nisan 2024 Köşe Yazıları

  Günlük hayatta fark etmeden karşılaştığımız durumları kendi hayatımıza katarız ve seçimlerimizi, kararlarımızı buna yönelik yaparız. Bu durumlarsa psikolojik sağlamlığımızı azaltabilir. Maddeler halinde bakalım. - Diğerlerinin hayat tecrübelerine bakarak çok fazla önlem almak, hayatımızı kısıtlamak.  Örneğin yakınımızdan birinin sosyal medyada zorbalığa uğradığını görüp çocuğumuza sosyal medyayı yasaklarız. Çünkü böyle bir durumla karşılaşmak istemeyiz. İnsan başka insanlardan da öğrenen bir varlıktır ama bu korku kültürüne dönüşürse bizi etki...
 • Vezirköprü’de seçmen değişmedi, Yine AKP dedi..

  03 Nisan 2024 Köşe Yazıları

  Özellikle İç Anadolu'da ve Karadeniz'in iç kesimlerinde kırsalda yaşayan vatandaşların henüz bu ekonomik sıkıntıyı derin yaşamamaları ve parti tutma davranışı nedeniyle AKP'den uzaklaşmadıklarını söyleyebiliriz. 31 Mart yerel seçimleri sürprizlerle sona erdi. Beklenmeyen CHP'nin Türkiye genelinde birinci parti çıkması ve yıllardır güçlü şekilde iktidar olan Adalet ve Kalkınma Partisi'nin ilk kez ikinci parti konumuna düşmesi özellikle EGE'de hemen her yerin CHP adayları tarafından alınmasıydı. Komşu il Amasya ve Kastamonu da bu beklenmeye...
 • YORGAN GİTTİ KAVGA BİTTİ

  03 Nisan 2024 Köşe Yazıları

  Bir gece Nasrettin Hoca'nın evinin önünde iki grup arasında kavga başlar. Kavga biraz uzun sürer, aşırı gürültüden rahatsız olan hoca yataktan kalkar yorganı eline toplar balkona çıkar. Kavgacılara seslenir falan ama kavgacılar kendi gürültü ve hırslarından hocayı tınlamazlar bile; Sinirlenen hoca; Omzundaki yorganı kavgacıların üzerine doğru fırlatır. Yorgan kafalarına dolanan kavgacılardan bir grup ne olduğunu anlamadan yorganı alıp korku içinde kaçıp giderler. Kavgacıların diğer grubu da kavga ettikleri grubun kaçması üzerine olay yerin...