logo

HAYALİMDEKİ VEZİRKÖPRÜ


İhsan Cömert
comert_ihsan@hotmail.com

Eskimiş, köhnemiş, yıkılmaya yüz tutmuş mahallelerin kentsel dönüşüm projesi ile yenilenmiş pırıl pırıl bir yaşam oluşturulmuş, her sokağı, her caddesi insanın ruhunu rahatlatan, insanları mutlu, çağdaş yaşama kavuşmuş bir Vezirköprü.
Köyleri kooperatifleşmiş, tarımda, hayvancılıkta, sebze ve meyvecilikte gelişmiş, üretici köylüsü mutlu bir Vezirköprü.
Örneğin;
Türkmen, Devalan, Kuyumcu, Kuşçular, Elmalı, Yurtdağı, Büyükkale, Beşpınar, Sarıdibek, Susuz, Darıçay, Çorakderesi, Kızılkese gibi köylerde kooperatifleşmiş mandıracılık gelişmiş.
Halk ürettiği sütü, peyniri, yağı, yoğurdu, çökelek vs. tüm ürünlerini kooperatife teslim ediyor. Üreticinin pazarlama sorunu olmuyor, üretici üretim için girdileri kooperatifinden temin ediyor.
Bakmışsın ki, Vezirköprü köylüsü yabancı ülkelerden et, yumurta dahil tarımsal gıda dış alımının önüne geçmiş.
Sebzecilikte; Aşağınarlı, Yukarınarlı, Saraycık, Çal köy, Yürükçal, Bahçekonak, Çakırtaş, Doyran, Oruç köyü, İncesu ve Adatepe gibi köyler. Kooperatifleşmişler, ürettikleri her türlü sebzeyi, kooperatifin soğuk hava deposuna teslim ediyor.
Bu köyler bölgenin yaz-kış her türlü sebze ve meyvesini kooperatif kanalı ile karşılıyor.
Tarımın diğer dalları, mesela;
Kuru fasulye, kırmızı ve yeşil mercimek, nohut, salçalık domates, biber, patlıcan, sarımsak gibi tüm ürünlerini kurdukları kooperatife teslim ediyorlar.
Bu ürünleri, özellikle baklagilleri, planlı ve alım garantili, hatta kaça satacağını bile ekmeden bilen bir üretici köylü mutlu, güler yüzlü olur mu, olmaz mı?
Köylerin adını bir gecede mahalle yapmakla, köylü mahallede olmaz, mutlu da olmaz, kalkınmazda.
Köyleri bir gecede mahalle yapmak, ancak köylüye içme suyunu para ile satmanın, tavuk kümesi bile yaparken ruhsat almanın, hayvanlarını otlattığı köy meralarının elinden alınarak asırlardır bedava otlattığı hayvanlarını o meralarda para ile otlatmasını getirir, bir gecede köylülükten çıkarıp mahalle yapmak !…
Halkın gücünün birleşmesinden korkanlar, o halkı sömürebilmek için halkın önüne hep engel çıkarmışlardır.
1942’de açılan Köy Enstitülerinin hangi pazarlık sonucu 1954 yılında DP Hükümetine kapattırdıkları, bu enstitülere hangi akıl almaz iftiraların atıldığını iyi inceleyin!..
Halkın birliklerine “komünistlik” diyerek nasıl karaladıklarını iyi inceleyin!
Birlikten güç doğar, varsın komünistlik olsun, ne yazar!…
BİR ÇİFT LAFIM DA CHP’YE
Bu CHP ne vefasız parti, seçimlerde “Bir milletvekili yeter, o da zaten garanti” deyip çalışmayanlar milletvekili oluyor.
Yerel seçimlerde “18-0” diye gezenler, (yani Samsun’un 18 Belediyesini de AKP alacak) anlamında konuşanlar hala CHP’de bir yerlere seçiliyor.
CHP’nin delege yapısını iyice incelemek lazım, herhalde CHP’ye inanmayanlar fazlaca gibi!..

Share
70 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Vezirköprü’nün çileleri..

  28 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Kurban Bayramı da geçti. Bu bayramdan hafızalarda yine özellikle trafikte yaşanana kalabalık ve su kesintileri kaldı. Covid nedeniyle geçtiğimiz yıl gelemeyenlerin de bu yıl ilçemize geldiği gözlemlenirken, Vezirköprü'nün tatil bölgelerinde yaşanan kalabalığa yakın şekilde bir yoğunluk yaşadığını söylemek mümkün. Bu yoğunluk Vezirköprü'nün yol ve su için altyapısının eksikliğini de gözler önüne serdi. İlçe merkezindeki nüfusun artış gösterdiğini de göz önüne alarak önümüzdeki yıllar için bu alt yapılarda bazı değişiklikler ve eklemeler yapılma...
 • BİZ TUVALETİN KAPISINDA BEKLEYELİM !

  28 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Geçen yıl hem ramazan hem de kurban bayramında, bu yıl da ramazan bayramında “pandemi” nedeniyle Vezirköprü'ye gelemeyen gurbetçiler son kurban bayramında memleketlerine akın ettiler. Dokuz günlük özgürlüğü değerlendiren Vezirköprü'lüler akın akın gelerek en az iki yıllık ana, baba, eş, çocukları, akrabaları ve komşuları ile olan hasretliği giderdiler. Bu bayramda Vezirköprü ye gelen gurbetçi sayısı nedir (?..) Halka soruyoruz. Aldığımız yanıtlar değişik ve çok ilginç. Kimi “25-30 bin kadar” diyor, kimi “40-50 bini aşkındır” diyor....
 • Mutlu Bayramlar!..

  14 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Kurban Bayramı'na geldik. Önümüzdeki hafta bayram yapılacak. Kurban Bayramı tatili 9 gün oldu. Bu tatille birlikte geçtiğimiz yıl hastalık nedeniyle bir araya gelemeyen birçok kişi memleketine gelerek bayram yapacak. Vezirköprü'de kalabalık olmasını beklediğimiz yerlerden biri. Yazın sıcaklarının iyice bastırdığı günlerde yapılacak bayram ve beraberindeki tatil ilçeye biraz olsun canlılık getirmeyi de ihmal etmedi. Ne de olsa, Vezirköprülü bile olsalar gelenler artık yerli turist. Ufak tefek girişimlerle dışarıdan gelen turistlerin ihtiyaçları...
 • MUHALEFET, İNANDIRICI VE GÜVEN VERİCİ DEĞİLDİR!

  14 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Muhalefeti eleştirmek kolay diyorlar da, muhalefet de çok tutarsız. İktidar kadar muhalefetin de inandırıcılığı yok. Muhalefet, “TBMM'nin hiçbir yaptırım gücü yok” diyor. Muhalefetin hiçbir önerisi dikkate alınmıyor ama muhalefet meclis çalışmalarına ve oylamalara katılıyor. Böylece TBMM'inden çıkan yasalar meşruluk kazanıyor. Muhalefet meclis komisyonlarına üye veriyor. Komisyon çalışmaları meşruluk kazanıyor. Muhalefet, Radyo Televizyon Üst Kurulu'na (RTÜK) üye veriyor. Kurulun çalışmaları meşruluk kazanıyor. Muhalefet, Hakimler ve Savcılar ...