logo

Hayvancılık yatırımlarının desteklenmesi kapsamında Vezirköprü’ye 189 Bin TL Hibe Desteği Verildi

Hayvancılık yatırımlarının desteklenmesi kapsamında Vezirköprü’ye 189 Bin TL Hibe Desteği Verildi

Hayvancılık yatırımlarının desteklenmesine ilişkin olarak Tarım ve Orman Bakanlığı’nca yürütülen %50 Hibe Desteği’nden Vezirköprü’lü İsmail Hıroğlu da yararlandı.

2019 yılında Tarım ve Orman Bakanlığı’nca yürütülmeye başlanan hayvancılık yatırımlarının desteklenmesi projesi kapsamında ilçemizin Oruç Mahallesi’nden İsmail Hıroğlu’na toplam 189 Bin TL hibe desteği verildi.
Konuyla ilgi olarak gazetemize bilgi veren Hıroğlu; “Yaklaşık bir yıl önce bu projeye ben de başvuruda bulunmuştum. Bu bir yıllık süre içerisinde gerek ahırın projesi gerekse ekipman konusunda çok çaba harcadım. Bir yıllık süre içerisinde ekipler gelerek tesisin yapımı konusunda kontrollerde bulundular ve tesisim olaylandı. Bu durumdan dolayı çok mutlu oldum.” Dedi.

Ahır konusunda da bilgi veren Hıroğlu; “925 m2 kapalı ve 600m2’de açık alan olmak üzere yaklaşık bir buçuk dönümlük bir arazi üzerine teşvikle birlikte kurmuş olduğum ahır toplam bana toplamda 600 Bin TL’ye mal oldu. Tarım ve Orman Bakanlığı’nca almış olduğum %50 hibe desteği ile birlikte bu tesisin bana maliyeti 300 Bin TL’yi buldu.” İfadelerine yer verdi.
İsmail Hıroğlu; “Ahırımda şuanda 50 büyükbaş hayvanım mevcut ancak bu sayı 200 büyükbaşa kadar çıkabilmekte. Ahır tesisimde, bakanlığımızın da zorunlu tuttuğu makinelerden olan Gübre sıyırıcı ve süt sağım makinam da mevcut. Ayrıca proje kapsamında ahırımda yem deposununda yanında olmazsa olmazlardan biri olan hayvanların gübrelerinin muhafaza edildiği çukurlar da bulunmakta ve bu projenin onaylanmasının en büyük etkeni.” Dedi.

Hıroğlu; “İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün istemiş olduğu metrekarelerde yapmış olsaydım bu alanı, o şartlarda ise maliyeti 350 Bin TL idi. Ancak ben metrekareleri büyüterek bu miktarı 600 Bin TL’ye çıkardım.
Öte yandan Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam tarafından yapılan yazılı açıklamada; ”Bugüne kadar yeni ahır/ağıl inşaatı yatırımını tamamlayan 84 yatırımcımıza 8 Milyon 35 Bin TL hibe desteği ödemesi gerçekleştirildi.
Yetiştiricilerimize hayırlı ve bereketli olmasını diliyorum.” Dedi.

Share
52 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+2 = ?