logo

Hem içme hem sulamada kullanılması planlanan Kapaklıeşme Barajı neyi bekliyor?

Hem içme hem sulamada kullanılması planlanan Kapaklıeşme Barajı neyi bekliyor?

Vezirköprü Kapaklıeşme Barajı Projesi uzun zamandır bekliyor.
Edinilen bilgiye göre; 2018 yılında Projesi tamamlanmasına rağmen, sonraki yıllarda yatırım programına alınmayan Kapaklıeşme Projesi’nin
neyi beklediği ise öğrenilemedi.

DSİ (Devlet Su İşleri) 7. Bölge Müdürlüğü’nün Samsun’da yapacağını açıkladığı ve 2018 yılında projesi tamamlanan Kapaklıeşme Barajı’nda aradan geçen zamana karşın gelişme kaydedilemedi.
DSİ 7. Bölge Müdürlüğü’nün toplam tutarları 2 milyar 221 milyon 897 bin lirayı bulan ve Kapaklıemşe Barajı’nın da içinde olduğu Samsun’daki 48 projesinden 2’sinin tamamlandığı, 23 projenin yapımına devam edildiği öğrenildi. 15 projenin ihale aşamasında olduğu belirtilirken, 2 projenin tasfiye aşamasında olduğu ve 6 projeye de başlanmadığı belirtiliyor.

Vezirköprü Kapaklıeşme Barajı hem içme suyu hem de sulama amacıyla kullanılacaktı. Kapaklıeşme’den Vezirköprü’nün ve civarındaki 14 mahallenin içme suyunun %60’ı karşılanacak, ayrıca Karapınar, Ahmetbaba, Halilbaba, Halkahavli, Samukalan, Göllüalan, Cebeli, Karabük, Ovacık, Hayranlı, Arıca mahallelerinin de sulamasına katkı (yaklaşık bin 509 hektarlık alan) sağlayacaktı. İçme suyu arıtma tesisi de Karapınar’a yapılacaktı.
6,01 milyon m3 depolama hacmine sahip olması planlanan Kapaklıeşme Barajı ile 1,818 milyon m3 içme suyu temin edilecek ve Vezirköprü ilçesi ile civardaki 14 köye içme suyu sağlanacaktı. Yapılacak barajla, ovadaki yeraltı sularıyla sulanan sahaların bir kısmının da yine bu proje kapsamında cazibeli olarak sulanması, enerji giderlerinin düşürülmesi hedefleniyordu.
Samsun Vezirköprü Kapaklıeşme Barajı planlama raporu 2014 yılında DSİ Genel Müdürlüğünce onaylandı. Kapaklıeşme Barajının proje çalışmaları Barajlar ve HES Dairesi Başkanlığı elemanlarınca 2018 yılında tamamlandı.
2018 yılından sonra yatırım programlarına giremeyen Kapaklıeşme Barajı da Vezirköprü’nün uzun zaman beklediği yatırımlar arasındaki yerini aldı.

Share
306 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+9 = ?