logo

HEP GÜDÜK KALIYORUZ…


İhsan Cömert
comert_ihsan@hotmail.com

Yapılan seçimlerde siyasetçiler meydanlarda hamaset nutukları atarlar.
-“Yol yapacağız, köprü yapacağız, tren getireceğiz, okul yapacağız, liman yapacağız vs.”
Hikaye olarak anlatılır.1950’li yıllar, Demokrat Parti (DP) devridir. Konya milletvekili bu hamaset nutuklarına kendini kaptırmış ki, söylentilere göre TBMM toplantısı sırasında koltukta uyukluyormuş.
O sırada Akdeniz kentlerinden birine liman yapılması yasası ya da bütçesi görüşülüyormuş.
Uyuklayan milletvekili kendini öyle kaptırmış ki kürsüde konuşan milletvekilinin ağzından çıkan “liman” sözcüğünü duyunca uykulu haliyle bağırmış; “Bende Konya’ya liman isterim.”
İşte bizim politikacılar da, halkımız da bu tür vaatlere alışıktır. Bu politik sözlerin, yalanların kendisini kandırmak için söylendiğini bile bile kabulleniriz. ”Bende Konya limanı istiyorum” diye bağıran milletvekilinin konumuna düşeriz.
Mesela;
-“Vezirköprü’ye tren getireceğiz” diyen politikacı ne oldu?…
-“Vezirköprü’nün Avdan köyüne çimento fabrikası yaptıracağız” diyen politikacılar ne oldu?…

Şahinkaya’sına köprü yapacağız, Altınkaya baraj gölü nedeni ile kapanan Vezirköprü-Alaçam yolunu yeniden ulaşıma açacağız diyen politikacılar da dahil kimler söz vermedi. Sonuç ne oldu?..
-Kunduz Gençlik Kamp Eğitim Merkezi İnşaatı ne oldu?..
Kışın “Vatandaş Gazetesi” muhabirleri inşaat alanının fotoğraflarını çekip yayınladılar.Sanki tam bir yüzme havuzuydu!..
-Yanlış bir yere yapılan hastane hangi yılsonunda hizmete açılacak?
-Yeni ihale edilen Havza-Vezirköprü karayolu gerçekten yapılacak mı, yoksa o da
diğer ihalesi yapılan işler gibi aldatmaca mı?..
-Vezirköprü daha yıkılması tehlikesinden dolayı başlatılan “Tarım İlçe Müdürlüğü” binasını yaptırıp geçimini tarıma dayalı elzem ihtiyaç olan bir bina yapma işini başaramamıştır.
-Organize sanayi sitesinden vazgeçtik, yetmeyen küçük sanayi sitesini bile rahatlatacak bir sanayi kuramayan Vezirköprü.
-Taa 1970’li yıllarda ulaşımı sağlanacağı beklenen Vezirköprü-Bafra arası karayolu.
-Artık Vezirköprü-Durağan karayolundan umudu kestik!..
-“Kastın elinden bir şey kaçmaz” derler. Vezirköprü’nün önde gelenleri bir organize ya da küçük sanayi sitesini beceremezken bakın neler yapıldı.
Hani bir söz vardır; “Akıllı düşünürken deli oğlunu evlendirir, kızını gelin eder” derler.
İşte, Galericiler Sitesi Koop. Başkanı Adnan AKSÖZ ve arkadaşları kısa zamanda kooperatifi kurup çalışmaya başladılar. Arsayı alıp sitenin inşaatına başladılar.
Gurur verici site yükseldi, görenler; “Buraya ne yapılıyor” diye merakla bakıyorlar.
Yapılmaya başlanan ya da yapılması düşünülen işlere artık güdük kala güdük kala alışkanlık halini aldık.
Silkelenelim, güdük kalmaktan kurtulalım.Acaba mümkün mü?..

Share
238 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BAZI PARTİLER UZATMALARI MI OYNUYOR?

  17 Nisan 2024 Köşe Yazıları

  Bir Filozof şöyle söylüyor; “Güneş batarken gölgeler uzar” Son yerel seçimlerin bize bazı hatırlatmaları oldu. Geçmişte de önü alınamaz partiler vardı. Anavatan Partisi, Doğru Yol Partisi, Ecevit'in DSP'si gibi. Anavatan Partisi bir yerel seçimde Türkiye'de birçok belediyeyi kaybetti. Hatırladığıma göre Karadeniz'de sadece Vezirköprü  (rahmetli Bekir Hoca) kalmıştı. Yine sağın en güçlü partilerinden rahmetli Demirel partisinin başına ne yediği belirsiz Tansu Çiller gibi biri getirildi. Bu hanım partiyi de, ülkeyi de hatta siyaseti de kirle...
 • Psikolojik Zorlukları Azaltacak Durumlar

  13 Nisan 2024 Köşe Yazıları

  Günlük hayatta fark etmeden karşılaştığımız durumları kendi hayatımıza katarız ve seçimlerimizi, kararlarımızı buna yönelik yaparız. Bu durumlarsa psikolojik sağlamlığımızı azaltabilir. Maddeler halinde bakalım. - Diğerlerinin hayat tecrübelerine bakarak çok fazla önlem almak, hayatımızı kısıtlamak.  Örneğin yakınımızdan birinin sosyal medyada zorbalığa uğradığını görüp çocuğumuza sosyal medyayı yasaklarız. Çünkü böyle bir durumla karşılaşmak istemeyiz. İnsan başka insanlardan da öğrenen bir varlıktır ama bu korku kültürüne dönüşürse bizi etki...
 • Vezirköprü’de seçmen değişmedi, Yine AKP dedi..

  03 Nisan 2024 Köşe Yazıları

  Özellikle İç Anadolu'da ve Karadeniz'in iç kesimlerinde kırsalda yaşayan vatandaşların henüz bu ekonomik sıkıntıyı derin yaşamamaları ve parti tutma davranışı nedeniyle AKP'den uzaklaşmadıklarını söyleyebiliriz. 31 Mart yerel seçimleri sürprizlerle sona erdi. Beklenmeyen CHP'nin Türkiye genelinde birinci parti çıkması ve yıllardır güçlü şekilde iktidar olan Adalet ve Kalkınma Partisi'nin ilk kez ikinci parti konumuna düşmesi özellikle EGE'de hemen her yerin CHP adayları tarafından alınmasıydı. Komşu il Amasya ve Kastamonu da bu beklenmeye...
 • YORGAN GİTTİ KAVGA BİTTİ

  03 Nisan 2024 Köşe Yazıları

  Bir gece Nasrettin Hoca'nın evinin önünde iki grup arasında kavga başlar. Kavga biraz uzun sürer, aşırı gürültüden rahatsız olan hoca yataktan kalkar yorganı eline toplar balkona çıkar. Kavgacılara seslenir falan ama kavgacılar kendi gürültü ve hırslarından hocayı tınlamazlar bile; Sinirlenen hoca; Omzundaki yorganı kavgacıların üzerine doğru fırlatır. Yorgan kafalarına dolanan kavgacılardan bir grup ne olduğunu anlamadan yorganı alıp korku içinde kaçıp giderler. Kavgacıların diğer grubu da kavga ettikleri grubun kaçması üzerine olay yerin...