logo

HERŞEY ALLAH’DAN


Hüseyin Şengün
huseyinsengun55@hotmail.com

Saygıdeğer Vatandaş Okuyucuları;
Herşeyi yaratan Allah’dır. Sebeplerin fonksiyonu yoktur. Sebepsiz de yaratılır. Fakat Allah, hikmetini bilmediğimiz şekilde olayları sebeplere bağlamıştır.
İnsan sebepleri yaratıcı kabul ettiği takdirde imandan uzaklaşır. Bu konuda şu olayı hatırlayalım: Zeyd bin Halid el Cüheni şöyle anlatıyor: ”Rasulullah (s.a.v) Hüdeybiye gazvesinde, geceleyin yağan yağmurdan sonra bize sabah namazı kıldırdı. Namazdan çıkınca cemaate dönüp: Biliyor musunuz Rabbiniz Teala bu gece ne buyurdu diye sordu. Ashab-ı Kiram: Allah ve Rasulü daha iyi bilir” dediler.
Rasulü Ekrem: Allah Tealâ “Kullarımdan kimi bana iman ederek, kimi de kafir olarak sabahlar. Her kim Allah’ ın fazlu rahmeti ile bize yağmur yağdı der ise, işte o bana iman etmiş. Her kim de fülan fülan yıldızın batıp doğması ile bize yağmur yağdı der ise; işte o, bana iman etmemiş, yıldıza inanmıştır buyurdu dedi. Filan yıldız, falan bulut yağmur yağdırmaz. Yağmuru, kar ve doluyu veren Allah’tır. Bunların sebeplerden olduğunu ifade etmek imanı zedeler.
Hz. Ömer, Halid bin Velidi Ordu komutanlığından azletti. Halid Bin Velid, İslam orduları komutanı idi. Onu bir asker rütbesine indirdi. Halid bin Velid de hiç itiraz etmedi. Hz. Ömer’ e bunun sebebini sordular dedi ki: Halid bin Velid emsalsiz bir kahramandır. Her girdiği savaştan zaferle dönen komutandır. Sırtı yere gelmemiş bir pehlivandır. Fakat halk onun bu zaferlerini çok büyüttü. Sanki Allah’ın yardımı değilmiş gibi zannedip Halid bin Velid’ in şahsında görmeye başladılar.
Onun için azlettim. Zaferleri veren Allah’ dır. Allah’ın nusreti olmadan bir ordu zafer kazanamaz. Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’ u alınca doğru Ayasofya’ ya gider ve orada iki rekat şükür namazı kılar. Zaferi veren Allah’a dua eder. Bir avuç ebabil kuşları koskoca fil ordusunu dağıtmış, öldürmüştü. Bir sivrisinek, Nemrud’un ölümüne kafi gelmişti. “De ki: Ey mülkün sahibi Allah, sen mülkü kime dilersen ona verirsin. Mülkü kimden dilersen ondan alırsın.
Kimi dilersen onun kadrini yükseltir, kimi dilersen onu alçaltırsın. Hayr, yalnız senin elindedir. Şüphesiz sen herşeye hakkıyla kadirsin.” İnsan herşeyi Allah’ tan bekleyecektir. Hastalığa şifa veren de yine Allah’tır.
Kullanılan ilaçlar, yapılan tedaviler ancak birer sebeptir. İnsanı boş bırakmamak, tembelliğe alıştırmamak içindir. Derdi veren de O, deva veren de O. “Bana yediren, bana içiren O dur. Hastalandığım zaman bana şifa veren O’dur. Filan yaptı, filan kazandı yok. Yaptıran da, kazandıran da Allah’dır. Oku hedefe vardıran, savaşı kazandıran O’dur. “OnIarı siz öldürmediniz, fakat Allah öldürdü onları, Attığın zaman da habibim sen atmadın.
Ancak Allah attı.” Bedir savaş sonunda Ashab’ dan kimi: Filanı ben öldürdüm. Kimi: Filancayı da ben öldürdüm diye iftihar ediyorlardı. AlIah da hükmünü buyurarak onları Allah’ın öldürdüğünü, Allah’ın lütuf ve nusreti ile öldürdüklerini bildiriyor. Herşey Allah’dandır. Şairin dediği gibi: “Ne kahrı dest-i adadan ne lütfu aşınadan bil. Umurun Hakka tefviz eyle cenabı kibriyadan bil!…”
Mevlana der ki: “Eğer başkasından birşey istersen verecek olan Allah’dır. Çünkü onun eline cömertlik meyli veren yine O’dur.” Herşey Allah’ dandır. Evet düşmanının zararını düşmanından değil, Allah’dan bileceksin. Sana biri lütufta, yardımda bulunuyorsa onu da dostundan, dostluğundan bilme. Allah’ın bir lütfu olduğunu bil. Bütün işlerinin Cenab-ı Allah’dan olduğuna iman et…”
Peygamberimiz (sav) buyuruyor: “Kuvvetli mü’min zayıf mü l minden hayırlıdır. İkisinde de hayır vardır. Hırsını, sana faydası olan şeylere yönelt, Allah’a güven. Acizlik gösterme eğer sana bir şey isabet ederse “şöyle yapsaydım böyle olurdu” deme. Fakat “Bu Allah’ ın takdiridir. O dilediğini yapar.” de. Biz müminlerin herşeyin Allah’ımızdan olduğuna ve bu inançla iman ve amel etmemizi dilerim.

Share
46 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Toplantı neden basına kapatıldı?

  26 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Geçtiğimiz hafta Samsun Valisi Zülkif Dağlı'nın Vezirköprü'ye ziyareti oldu. Basın olarak elimizden geldiğince takip etmeye çalışsak da, iş toplantıya (yani Vezirköprü sorunlarını konuşmaya) gelince, toplantı basına kapalı olarak gerçekleştirildi. Sebebini biz anlayamadık! Vezirköprü'deki okulların sorunlarının kim tarafından bilinmesinde sakınca olur? Hangi sebeple toplantıda konuşulanlar Basın'a yani halka duyurulmamaya çalışılır? KAR Türkiye'de olduğu gibi Vezirköprü'de de beklenen kar sonunda geldi. Hayatı olumsuz etkiledi gibi söyleml...
 • YİNE CANLANDI GÖZÜMDE O ESKİ HATIRALAR

  26 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'nün geçmiş Kaymakamlarından emekli Vali Sayın Cengiz BULUT ve ilçemizin yetiştirdiği “Abuma Mektuplar” şiiri ile de ünlü emekli öğretmen değerli dost Lütfi DİNÇER'in “Vatandaş Gazetesi'nin” 63 yaş kutlamalarını görünce gerçekten çok duygulandım. Ne demiş ünlü bestekâr Celal ÇETİN, “Yine canlandı o eski hatıralar” “Gerçekten gözümde canlandı hatıralar.” 1972 yılıydı. Bir iş için, emniyetten izin almak için Kaymakam Cengiz BULUT'a dilekçe götürdüm. Dilekçemi emniyet amirliğine havale etti. Dilekçeyi alıp emniyete gittim. Komiser makam...
 • Siz varsanız, biz olacağız!

  19 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Vatandaş Gazetesi bu sayısıyla birlikte yeni yaşına giriyor. 63 yıllık kesintisiz yolculuğunda her sayısında Vezirköprü olan, her hazırlığında Vezirköprü için üretmeye çalışan bir gazete olarak VATANDAŞ Gazetesi, bu kadar uzun zaman aralıksız çıkan az sayıdaki gazetelerden biri. Binlerce yıllık tarihi olan Vezirköprü'nün yakın zamanının yazılı tarihi. Kimi zaman bireylerin sıkıntılarına kimi zaman ilçenin genel sıkıntılarına yer vererek kâh olanları aktardık, kâh dilimiz döndüğünce geleceği için daha iyi olduğuna inandıklarımızı aktardık. Hale...
 • VATANDAŞ 1959-2022

  19 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Vatandaş Gazetesi'nden söz ederken hiçte mütevazı davranmaya gerek yok. Gerçeği söylemek gerekirse 63 yılda neler yaşanmadı ki? Vezirköprü'ye yapılan her hizmette Vatandaş Gazetesi'nin damgası vardır. Söylemek gerekirse Türkiye'de 63 yıl yaşamını sürdürebilen yerel gazete var mıdır? Bilmiyorum. Vatandaş'ın geçmiş yıl dönümlerinde dilim döndüğü kadar, kalemim çalıştığı kadar kuruluşu sırasında, daha ileriki zamanlarda ne zorluklarla karşılaşıldığını çok anlatmaya çalıştım. Vatandaş Gazetesi'nin yaşamını sürdürmek için verdiği yaşam ...