logo

HERŞEY ALLAH’DAN


Hüseyin Şengün
huseyinsengun55@hotmail.com

Saygıdeğer Vatandaş Okuyucuları;
Herşeyi yaratan Allah’dır. Sebeplerin fonksiyonu yoktur. Sebepsiz de yaratılır. Fakat Allah, hikmetini bilmediğimiz şekilde olayları sebeplere bağlamıştır.
İnsan sebepleri yaratıcı kabul ettiği takdirde imandan uzaklaşır. Bu konuda şu olayı hatırlayalım: Zeyd bin Halid el Cüheni şöyle anlatıyor: ”Rasulullah (s.a.v) Hüdeybiye gazvesinde, geceleyin yağan yağmurdan sonra bize sabah namazı kıldırdı. Namazdan çıkınca cemaate dönüp: Biliyor musunuz Rabbiniz Teala bu gece ne buyurdu diye sordu. Ashab-ı Kiram: Allah ve Rasulü daha iyi bilir” dediler.
Rasulü Ekrem: Allah Tealâ “Kullarımdan kimi bana iman ederek, kimi de kafir olarak sabahlar. Her kim Allah’ ın fazlu rahmeti ile bize yağmur yağdı der ise, işte o bana iman etmiş. Her kim de fülan fülan yıldızın batıp doğması ile bize yağmur yağdı der ise; işte o, bana iman etmemiş, yıldıza inanmıştır buyurdu dedi. Filan yıldız, falan bulut yağmur yağdırmaz. Yağmuru, kar ve doluyu veren Allah’tır. Bunların sebeplerden olduğunu ifade etmek imanı zedeler.
Hz. Ömer, Halid bin Velidi Ordu komutanlığından azletti. Halid Bin Velid, İslam orduları komutanı idi. Onu bir asker rütbesine indirdi. Halid bin Velid de hiç itiraz etmedi. Hz. Ömer’ e bunun sebebini sordular dedi ki: Halid bin Velid emsalsiz bir kahramandır. Her girdiği savaştan zaferle dönen komutandır. Sırtı yere gelmemiş bir pehlivandır. Fakat halk onun bu zaferlerini çok büyüttü. Sanki Allah’ın yardımı değilmiş gibi zannedip Halid bin Velid’ in şahsında görmeye başladılar.
Onun için azlettim. Zaferleri veren Allah’ dır. Allah’ın nusreti olmadan bir ordu zafer kazanamaz. Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’ u alınca doğru Ayasofya’ ya gider ve orada iki rekat şükür namazı kılar. Zaferi veren Allah’a dua eder. Bir avuç ebabil kuşları koskoca fil ordusunu dağıtmış, öldürmüştü. Bir sivrisinek, Nemrud’un ölümüne kafi gelmişti. “De ki: Ey mülkün sahibi Allah, sen mülkü kime dilersen ona verirsin. Mülkü kimden dilersen ondan alırsın.
Kimi dilersen onun kadrini yükseltir, kimi dilersen onu alçaltırsın. Hayr, yalnız senin elindedir. Şüphesiz sen herşeye hakkıyla kadirsin.” İnsan herşeyi Allah’ tan bekleyecektir. Hastalığa şifa veren de yine Allah’tır.
Kullanılan ilaçlar, yapılan tedaviler ancak birer sebeptir. İnsanı boş bırakmamak, tembelliğe alıştırmamak içindir. Derdi veren de O, deva veren de O. “Bana yediren, bana içiren O dur. Hastalandığım zaman bana şifa veren O’dur. Filan yaptı, filan kazandı yok. Yaptıran da, kazandıran da Allah’dır. Oku hedefe vardıran, savaşı kazandıran O’dur. “OnIarı siz öldürmediniz, fakat Allah öldürdü onları, Attığın zaman da habibim sen atmadın.
Ancak Allah attı.” Bedir savaş sonunda Ashab’ dan kimi: Filanı ben öldürdüm. Kimi: Filancayı da ben öldürdüm diye iftihar ediyorlardı. AlIah da hükmünü buyurarak onları Allah’ın öldürdüğünü, Allah’ın lütuf ve nusreti ile öldürdüklerini bildiriyor. Herşey Allah’dandır. Şairin dediği gibi: “Ne kahrı dest-i adadan ne lütfu aşınadan bil. Umurun Hakka tefviz eyle cenabı kibriyadan bil!…”
Mevlana der ki: “Eğer başkasından birşey istersen verecek olan Allah’dır. Çünkü onun eline cömertlik meyli veren yine O’dur.” Herşey Allah’ dandır. Evet düşmanının zararını düşmanından değil, Allah’dan bileceksin. Sana biri lütufta, yardımda bulunuyorsa onu da dostundan, dostluğundan bilme. Allah’ın bir lütfu olduğunu bil. Bütün işlerinin Cenab-ı Allah’dan olduğuna iman et…”
Peygamberimiz (sav) buyuruyor: “Kuvvetli mü’min zayıf mü l minden hayırlıdır. İkisinde de hayır vardır. Hırsını, sana faydası olan şeylere yönelt, Allah’a güven. Acizlik gösterme eğer sana bir şey isabet ederse “şöyle yapsaydım böyle olurdu” deme. Fakat “Bu Allah’ ın takdiridir. O dilediğini yapar.” de. Biz müminlerin herşeyin Allah’ımızdan olduğuna ve bu inançla iman ve amel etmemizi dilerim.

Share
27 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Zorunlu Toplulaştırma..

  15 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de bu hafta yoğun geçti. Özellikle zorunlu arazi toplulaştırma işlemlerine önceki hafta Yağınözü Mahallesi'nde, geçtiğimiz hafta da Adatepe Mahallesi'ndeki vatandaşların itirazlarının damga vurduğu haftada İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in ziyareti de eklenince uzun zamandır olmayan bir yoğunluk oluştu. Arazi toplulaştırma olarak bilinen projenin ilçede yeniden adlandırılarak Zorunlu Toplulaştırma denmesi, halkın bu konuya ne kadar duyarlı olduğunun göstergesidir aslında. Zorunlu Arazi Toplulaştırma işlemine özünde karşı olma...
 • MERAL AKŞENER

  15 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Geçen hafta Vezirköprü'de Meral Akşener fırtınası esti. Her meydanda, her cadde ve sokakta, kahvehaneler ve parklarda İYİ Parti ve lider Akşener konuşuluyordu. Meral Akşener; Özellikle toprakları gelişi güzel toplulaştırılmaya başlanan Vezirköprü'nün 24 köyünden biri olan Adatepe köyünde moral depoladı. Adatepe'de özellikle kadınlar büyük kalabalık halinde Meral Akşener'i coşkun bir tezahüratla karşıladılar. Toprakların toplulaştırılması geçici bir süre için durduruldu ve iş makineleri şimdilik geri çekildi. Ancak; Halk arasında yaygın bir kan...
 • Birlik olmalıyız, ama nasıl?

  08 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Daha önceleri Vezirköprü'nün bölgede en önemli ilçe olduğunu bilirdik. Bunda ilçenin kendi içindeki ürettiklerinin dışarıda Pazar bularak satmaları ve buradan elde edilen paranın ilçe ekonomisine katılmasının önemi büyüktü. Kunduracılık olsun, ipek böcekçiliği olsun, çömlekçilik olsun, ip yapımı olsun.. Daha neler neler. Vezirköprü kendi ihtiyacını kendi karşıladığı gibi, dış pazarda da yer bulan bir ekonomiye sahipti. Türkiye'de de dünyada olduğu gibi üretim modelleri değişince fabrikasyona ayak uyduramayan Vezirköprü de ekonomik yönden zayıf...
 • SAMSUN’DA MUHALEFET VAR MI?

  08 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Yıllardır “Vezirköprü sahipsiz” diye hem Vezirköprülüler hem de Vezirköprü yerel medyası dertlenip durur. Haydi diyelim iktidar Vezirköprü sorunlarının çözümü ile ilgilenmiyor ya da çözümleri savsaklıyor. Peki ya muhalefet ne yapıyor? Samsun'da muhalefet örgütsüz.İl başkanlarını pek bilmem ama özellikle sahipsiz bulunduğumuz Vezirköprü'de örgütün değil kişilere ya da kişiye bağlı “kalk-kalk, yat-yat” emre bağlı ilçe başkanı ile kitlesel muhalefet olmaz!.. Ayrıca özellikle ana muhalefet (Büyük Muhalefet) partisi CHP'nin Samsun'daki milletvekil...