logo

Huzurevi inşaatına başlandı!..

Huzurevi inşaatına  başlandı!..

2010 yılında başlayan ve daha sonra uzun süre duran Huzurevi’nin inşaatına başlandı.

2019 Mayıs ayında Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Vezirköprü Belediyesi ve Vezirköprü Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı arasında imzalanan “Vezirköprü Huzurevi Kuruluş Binasının Yapımı ve İşletilmesine İlişkin İşbirliği Protokolü” ile Huzurevi inşaatının tüm aşamalarının sorumluluğu ve maliyeti Vezirköprü Belediyesi uhdesine bırakılmıştı.
Vezirköprü Belediyesi, ekonomik çalışma dengesini korumak ve inşaatın hızla tamamlanmasını sağlayabilmek amacıyla kurulan Vezirköprü Huzurevi Yaptırma ve Yaşatma Derneği üzerinden çalışmaları başlatma kararı almıştı.

Kaba inşaat dernek imkânlarıyla tamamlanacak, bu aşamada her türlü hukuki sorumluluk dernek tarafından üstlenilecek, ancak inşaat Bakanlığın onayladığı projeler üzerinden gerçekleşecekti. İnşaatın kontrollerini ise Vezirköprü Belediyesi ve Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılacaktı.
Yaklaşık bir yıldır konuya ilgili yürütülen çalışmalarda Huzurevi yapımı için dernek kurulmuş, Huzurevi’nin inşaatının Dernek üzerinden yapılmasına karar verilmiş, işletmesinin ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülmesi için protokol imzalanmıştı.
Vezirköprü Belediyesi, Vezirköprü Kaymakamlığı (Valilik) ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı arasında bu hafta imzalanacak olan protokolle Huzurevi inşaatı kaldığı yerden devam edeceği belirtilmişti.

Bakanlık’tan onaylanan projelerin ardından geçtiğimiz hafta inşaata başlandığı öğrenildi.
İnşaatın eski temelinin yıkılmasının nedeni ise yeni yapılan projenin eski temele uyumsuz olması olarak öğrenildi.
100 yataklı olacak..
Rahmetli Kemal Kayalıoğlu’nun bağışladığı 15 dönümlük arazi üzerine yapılmasına başlanan Huzurevi’nin büyüyebilir şekilde yapılacağı ve 100 yatak kapasiteli olacağı söylenmişti.
Bakanlık ile imzalanan protokol gereği, Vezirköprü Huzurevi inşaatı tamamlandıktan sonra, tefrişatının yapılması ve çalıştırılması için Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na devredilecek.
Nasıl imkanlar olacak?
Vezirköprü Huzurevi’nde ücretli yataklı sistem var olacak. Bununla birlikte gündüzleri Huzurevi’nde kalmasalar bile talep eden vatandaşlarımız gün içerisinde Huzurevi’ne giderek buradaki sosyal imkanlardan yararlanabilecekler.
Huzurevi tamamlandığında yaklaşık 70 civarında personel çalışacağı belirtiliyor.

Share
273 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+8 = ?