logo

İç sularda balık avı yasağı 1 Temmuz’da Sona Erdi

İç sularda balık avı yasağı 1 Temmuz’da Sona Erdi

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, iç sularda avlanma yasağının 1 Temmuz itibariyle sona erdiğini bildirdi.
İl Müdürü Sağlam, konuyla ilgili yaptığı açıklamada:
“İç sularımızda 01.04.2022 tarihinde başlayan Av Yasağı dönemi bu yıl da 01.07.2022 tarihi itibariyle sona ermiş olup; amatör balıkçıların baraj, göl ve akarsularımızda uygulanan boy ve av araçları yasaklarına uymaları sürdürülebilir avcılık için önem arz etmektedir.” dedi.
İl Müdürü Sağlam, açıklamasının devamında ise:
“Küspeli olta, parakete, sualtı tüfeği, zıpkın, pinter ve sepet gibi tuzakların kullanılması yasaktır. Yemlik uzatma ağı dışında her türlü ağın (tırıvırı, germe, uzatma, sürütme, çevirme, serpme ve benzeri) avlak sahalarında bulundurulması ve kullanımı yasaktır.
Bir amatör balıkçı en fazla 4 olta takımı ile avlanabilir. Olta başına iğne sayısı 3 adedi geçemez. Ancak, Alabalık avında iki olta takımından daha fazla olta takımı kullanılamaz ve her olta takımında iki iğne bulunabilir. Sadece yapay yem kullanılarak avcılık yapılabilir.
Unutmamalıyız ki sürdürülebilir avcılık, balıkların yaşamlarında en az bir kere üremelerine imkân vermekle sağlanır. Kaçak avcılık yaparak günü kurtarmak yerine, av yasaklarına uyarak hep birlikte geleceğimizi kurtaralım.” dedi.

Share
199 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+7 = ?