logo

İçişleri Bakanlığı Ramazan Genelgesi Yayınladı

İçişleri Bakanlığı Ramazan  Genelgesi Yayınladı

İçişleri Bakanlığı tarafından Ramazan öncesinde Coronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında 81 ilin valiliğine Ramazan Genelgesi gönderildi.
İçişleri Bakanlığı tarafından Ramazan öncesinde Coronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında 81 ilin valiliğine Ramazan Genelgesi gönderildi.
Genelge kapsamında yeni tip Kovid-19 salgını nedeniyle bu yıl Ramazan ayında vatandaşların toplu katılım gösterdiği iftar, sahur gibi kalabalık grupları bir araya getiren her türlü etkinliğe ve iftar çadırlarına müsaade edilmeyecek.
Ramazan süresince iftar saati ve hemen öncesinde oluşabilecek pide kuyrukları Kovid-19 salgın riskini artırabileceği için fırınlardaki pide ve ekmek üretimi ile özel siparişler iftardan 2 saat önce sonlandırılacak.
Ramazan davulcularının tek tek vatandaşları, haneleri dolaşarak bahşiş toplaması salgın riskini artıracağından geleneksel hizmetlerinin karşılığı yerel yönetimlerce karşılanabilecek. Aksi takdirde Ramazan davulcularının tek tek vatandaşlardan bahşiş toplamasına müsaade edilmeyecek ve faaliyetlerine izin verilmeyecek.
Ramazan ayının süre gelen gelenekselliği çerçevesinde sürdürülecek davranış ve etkinliklerin Koronavirüs ile mücadele kapsamında bugüne dek alınan tedbirlerle azalan sosyal hareketliliği artırabileceği, bu durumun salgınla mücadele ve toplum sağlığı açısından risk olabileceği, bu nedenle Ramazan Ayı boyunca çeşitli tedbirlerin alınacağı da ifade edildi.
Bu kapsamda, yayınlanan genelgede; İftar Çadırlarına Müsaade Edilmeyeceği, Türbe Ziyaretlerinin Kısıtlanacağı, Ramazan Davulcularının Hizmetlerinin Karşılığı Yerel Yönetimlerce Karşılanabileceği, Ramazan Pidesi Satışının İftardan 2 Saat Önce Sona Ereceği, Mezarlık Ziyaretleri Kontrollü Olacağı ve Ramazan fırsatçılarına karşı denetimlerin artırılacağı ifade edildi.

Share
77 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+1 = ?