logo

İçme suyu arıtma tesisinde çalışma başladı… Vezirköprü’de Su Sıkıntısı Sona Erecek mi?

İçme suyu arıtma tesisinde çalışma başladı… Vezirköprü’de Su Sıkıntısı Sona Erecek mi?

Yıllardır yaz aylarında su seviyesinde azalma nedeniyle kesintiler yapılarak su seviyelerinin korunmaya çalışılması, kış aylarında ise yağan yağmur sonucunda şebekelere gelen suda çamurlaşma olması nedeniyle çekilen sıkıntılar yapımına başlanan İçme Suyu arıtma tesisiyle sona ereceği ifade ediliyor.
2014 yılında büyükşehir yasasıyla birlikte birçok alanda olduğu gibi su alanında da Saski’ye bağlanılmasının ardından ilçemizde çekilen su sıkıntısı yüzünden vatandaşlar duruma tepki göstererek 2014 yılında Saski Vezirköprü Şube Müdürlüğü önünde eylem yapılmış ve sorunlar dile getirilmişti.
Bu sorunların ardından yaklaşık 6 yıl sonra Vezirköprü’deki içme suyu sorununu ortadan kaldıracak olan İçme Suyu Arıtma Tesisi için çalışmalar başladı.
Tikenli Mahallesi su deposu mevkiinde bulunan ve saniyede yaklaşık 80 litre üretim kapasitesine sahip olan İçme Suyu Arıtma Tesisinin merkezde yeterli seviyede olması ancak mahallelerde yetersiz kalması nedeniyle SASKİ Genel Müdürlüğü’nce yapılan çalışmalar kapsamında saniyede 106 litrelik üretim yapacak olan İçme Suyu Arıtma Tesisi için çalışmalar başlatıldı.

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan SASKİ Vezirköprü Şube Müdür vekili Osman Çalışkan; “Vezirköprü ilçemizin mevcut su kaynakları, keson drenaj ve kaynak drenaj olmak üzere kollektif yapıdadır. Bununla birlikte hepsi yağışla beslenmektedir. Yeni yapılacak olan bu arıtma tesisinde, bu su kaynaklarına ek olarak Bayramköy sulama göletinden su alınarak ve arıtılarak şebekelere su verilebilecek. Bunun sonucunda da Vezirköprü’de su yetersizliği ve her yağmur sonrası karşılaşılan su bulanıklığı da ortadan kalkabilecek.” İfadelerine yer verdi.

Share
89 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+3 = ?