logo

İhaleler şeffaf mı?


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Deveye sormuşlar:
-Boynun niye eğri diye?

Nerem doğru ki? Demiş..

Vezirköprü’de geçen hafta Havza-Vezirköprü-Durağan yolunun durumunu protesto etmek isteyen vatandaşlar basın açıklaması yaptılar.
Bilindiği gibi, her fırsatta yoldan şikayet edenlerin katılmadığı, küçük bir gruptan başka kimsenin derdi değilmiş gibi rol yapıldığı; bununla birlikte hemen herkesin “şunlar niye katılmadı?” diyerek lafını yaptığı garip bir durum gelişti İlçede.
Vezirköprü’nün kendinin bile duymadığı bir eylemi, isteği/talebi Ankara duyacak mıdır sizce?

İlçede özellikle bir süredir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yaptığı ihaleler gündemden düşmüyor. Bu kurumda milyonlarca liralık ihalelerin yapılması, doğal olarak gözlerin de burada olmasını sağlıyor. Eğitimdeki başarısıyla konuşmak istediğimiz Vezirköprü İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü sadece ihalelerle ve atamalarla gündeme geliyor.
Yapılan ihalelerde ise bu yıl özellikle dışarıdan gelenlerin davet edilmesiyle çarşı karıştı. Sanki yıllardır süregelen akış değiştirilince dengeler bozulunca şikayetler arttı, gibi bir hava gelişti.
Süregelen alışkanlıklar ya da kurulan tezgahlardan ziyade, özellikle dışarıdan Vezirköprü ihalelerine davet edilenlerin sıkıntı yarattığı bir ihale süreci geçti dersek yanlış söylemiş olmayız.
Bunları okuyan hemen herkesin aklına TAŞIMA ihalesi gelmiştir sanıyorum.
Ancak taşımadaki sıkıntıları bir kenara bırakarak, kantin ihalelerinden bahsediyorum.
Çarşamba’dan emekli vatandaşın belgesini alarak ihaleye davet edeceksin; ondan sonra da ihaleyi şunlar bozdu diye kızıp laf edeceksin.
İhale yasalarındaki boşlukları kendine uyduracak, işine geldiği gibi dağıtacaksın, bunları yapanlara göz yumacaksın sonra da düzgün rolü oynayacaksın.
Gerçi Milli Eğitim de, diğer devlet kurumları gibi ihaleleri kime vermek istiyorsa ona göre ihale yapmakta serbesttir.
Ancak bizim Vakıflar’da gördüğümüz davet ederek ihale yapma gibi bir tarzı benimsemeleri; ya da Cezaevi gibi ihalesiz, doğruda temin yaparak istedikleri yerlerden alım yapmaları ne kadar yasalara uygundur, bilemiyorum.
Bilinen (kapılar arkasında konuşulan) ve Vezirköprü’de insanların inandığı bir gerçek varsa, o da; ihalelerin bazı kesimlere verilebilmesi için kapalı kapılar arkasında dönen dolapların varlığı ve buna karşılık kimsenin kılını kıpırdatmadığıdır.

Share
216 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Siz varsanız, biz olacağız!

  19 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Vatandaş Gazetesi bu sayısıyla birlikte yeni yaşına giriyor. 63 yıllık kesintisiz yolculuğunda her sayısında Vezirköprü olan, her hazırlığında Vezirköprü için üretmeye çalışan bir gazete olarak VATANDAŞ Gazetesi, bu kadar uzun zaman aralıksız çıkan az sayıdaki gazetelerden biri. Binlerce yıllık tarihi olan Vezirköprü'nün yakın zamanının yazılı tarihi. Kimi zaman bireylerin sıkıntılarına kimi zaman ilçenin genel sıkıntılarına yer vererek kâh olanları aktardık, kâh dilimiz döndüğünce geleceği için daha iyi olduğuna inandıklarımızı aktardık. Hale...
 • VATANDAŞ 1959-2022

  19 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Vatandaş Gazetesi'nden söz ederken hiçte mütevazı davranmaya gerek yok. Gerçeği söylemek gerekirse 63 yılda neler yaşanmadı ki? Vezirköprü'ye yapılan her hizmette Vatandaş Gazetesi'nin damgası vardır. Söylemek gerekirse Türkiye'de 63 yıl yaşamını sürdürebilen yerel gazete var mıdır? Bilmiyorum. Vatandaş'ın geçmiş yıl dönümlerinde dilim döndüğü kadar, kalemim çalıştığı kadar kuruluşu sırasında, daha ileriki zamanlarda ne zorluklarla karşılaşıldığını çok anlatmaya çalıştım. Vatandaş Gazetesi'nin yaşamını sürdürmek için verdiği yaşam ...
 • 10 Ocak!..

  12 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Gazetecilik, mevcut olmadığında kıymeti anlaşılan mesleklerden biridir. Vezirköprü'de uzun zamandır var olduğu için olmamasının eksikliği pek bilinmez. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü her gazeteci için olduğu kadar bizim için de önemlidir. Gazetecilik mesleğinde çalışanların sosyal haklarından bugün bile aynı şekilde var olan hakların kazanıldığı tarih olduğu için kutlanır 10 Ocak. Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti'nin 10 Ocak için düzenlediği gecede diğer birçok gazeteci ile birlikte ilçe gazetelerini de atlamamış olması bizim için sevind...
 • KAFAMIZA TAKILAN SORULAR

  12 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Ülkemizi yöneten ya da yönetmek isteyen siyasilere bazı sorular sorsak ilgilenirler mi acaba? İktidardakilere soracak pek bir şey yok. Onlar bir yol tutturmuş gidiyorlar. Vahşi kapitalizmin dostu onlar; - “Bırakın yapsınlar, bırakın geçsinler.” Yolu, ayrıca tek kişilik yönetim sisteminde “Her şeyi ben bilirim, benim yaptığım her şey doğrudur” anlayışı. Sorularım daha çok iktidar olmak için halktan yetki isteyen muhalefete. - İşsizliği yok etmek için satılan şeker fabrikalarını devletleştirip tam kapasite üretime geçirecek misin...