logo

İkinci el araç satışı yapmak isteyenler Mesleki Yeterlilik Belgesi alacak… Artık Herkes Araç Satışı Yapamayacak

İkinci el araç satışı yapmak isteyenler  Mesleki Yeterlilik Belgesi alacak… Artık Herkes Araç Satışı  Yapamayacak

Vezirköprü Ticaret ve Sanayi Odası’nın yaptığı bilgilendirmeye göre ikinci el araç satışı yapmak isteyenler Mesleki Yeterlilik Belgesi almak zorundalar.
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan; ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretine ilişkin usul ve esasları düzenleme amacı taşıyan “İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Yönetmelik kapsamında gerçek kişi tacirler ile esnaf ve sanatkârların kendileri, ticaret şirketleri ile diğer tüzel kişi tacirlerin temsile yetkili kişilerinden en az biri, şubelerde ise şube müdürü ile ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti yapılan işletmede Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Sorumlusu (Seviye 5) MYK Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmaları gerektiği belirtildi.
Öte Vezirköprü Ticaret ve Sanayi Odası’ndan yapılan açıklamada; “Mesleki yeterlilik belgesi, Mesleki Yeterlilik Kurumunun yetkilendirdiği Yetkilendirilmiş Belgelendirme Kuruluşlarınca, bu kuruluşların yaptığı sınavlar sonucunda başarılı olan kişilere verilmektedir.
Yönetmelik, ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal eden gerçek ve tüzel kişi tacirler ile esnaf ve sanatkârları kapsamakta olup bu işle iştigal etmeyen vatandaşlarımızın kendi adlarına tescilli taşıt satışları Yönetmelik kapsamı dışındadır. Belge Sahibi Olmak isteyen üyelerimiz Odamıza Müracaat Edebilirler.” Denildi.

Share
134 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+4 = ?