logo

İkinci ürün desteklenmeli, ama?


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Vezirköprü’de ikinci ürün ekilmesi için vatandaşın yönlendirilmesi ve desteklenmesi gerekliliği önemlidir.
Ekonomisinin önemli kısmı tarıma dayalı olan Vezirköprü’de sulanacak alanla birlikte ikinci ürün ekilmeye başlanırsa ilçe, tarımdan önemli bir girdi daha kazanmış olur.
Vezirköprü Ovası diyerek birkaç yıl önce tescillenen arazide yapılan onca yatırımın ardından iş Tarım Bakanlığı’na, onunla birlikte de tarım komisyonları kurarak destek vermeye başladığını söyleyen Belediyelere düşüyor.
Geçtiğimiz hafta Vezirköprü’ye yaklaşık 400 torba civarında ikinci ürün desteği olarak mısır dağıtılacağını duyduk. Bu 400 torbanın Tarım Bakanlığı tarafından sağlandığı bilgisi var.
Ancak bu kadar bir destekleme ile on bilerce sulanabilir arazinin ne kadarına destek verilmiş olacak?
Üstelik özellikle Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin buraya şimdi tam zamanıyken yardım etmesini beklemek haksızlık mı?
Kimlere verilecek?
Zaten az miktardaki destek(!) edindiğim bilgiye göre 400 kişiye pay edilecek. Yani kişi başına 1 torba verilecek.
Peki bu 400 kişi şanslı kişi nasıl belirlenecek?
Hayvancılıkla uğraşan, belirli miktar tarlası olan, daha önce ekim yapmış olan kişiler arasından seçileceklere verileceği iddiası var.
Her ne şekilde olursa olsun, bu kriterlere uyan üreticiler çokta bir torba tohuma ihtiyacı olacak kişiler olmasalar gerek.
Bir dağıtım yapılacaksa, bu dağıtımın gerçekten ihtiyaç sahibi ve daha önce de ekim yapmamış kişilerin arasından seçileceklere yapılması gerekmez miydi? Destek ihtiyacı olana verilmemeli mi?
Bankalar Caddesi
İlçemizde önemli ve değişmeyen problemlerden biri trafik ve özellikle park.
Bunun için en fazla şikayet ise Bankalar Caddesi başta olmak üzere ana caddeler üzerinden geliyor.
Sadece park yeri bulunamaması değil, şikayetlerin geneli özellikle Bankalar Caddesi’nde günün her saatinde trafikçilerin anons ve uyarı sinyallerinin verdiği gürültüden kaynaklanıyor.
Daha çok Ramazan aylarında gelen şikayetler bugün de devam ediyor.
Az sayıda personelle hizmet vermeye ve trafiği akışkan bir hale getirmeye çalışan memurların da durumdan çok hoşnut olduklarını sanmıyorum.
Yine de gürültüye ilişkin bir çözüm bulunabilir sanırım.
(Bu arada Trafik düzenlemesi ne oldu?)

Share
234 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Psikolojik Zorlukları Azaltacak Durumlar

  13 Nisan 2024 Köşe Yazıları

  Günlük hayatta fark etmeden karşılaştığımız durumları kendi hayatımıza katarız ve seçimlerimizi, kararlarımızı buna yönelik yaparız. Bu durumlarsa psikolojik sağlamlığımızı azaltabilir. Maddeler halinde bakalım. - Diğerlerinin hayat tecrübelerine bakarak çok fazla önlem almak, hayatımızı kısıtlamak.  Örneğin yakınımızdan birinin sosyal medyada zorbalığa uğradığını görüp çocuğumuza sosyal medyayı yasaklarız. Çünkü böyle bir durumla karşılaşmak istemeyiz. İnsan başka insanlardan da öğrenen bir varlıktır ama bu korku kültürüne dönüşürse bizi etki...
 • Vezirköprü’de seçmen değişmedi, Yine AKP dedi..

  03 Nisan 2024 Köşe Yazıları

  Özellikle İç Anadolu'da ve Karadeniz'in iç kesimlerinde kırsalda yaşayan vatandaşların henüz bu ekonomik sıkıntıyı derin yaşamamaları ve parti tutma davranışı nedeniyle AKP'den uzaklaşmadıklarını söyleyebiliriz. 31 Mart yerel seçimleri sürprizlerle sona erdi. Beklenmeyen CHP'nin Türkiye genelinde birinci parti çıkması ve yıllardır güçlü şekilde iktidar olan Adalet ve Kalkınma Partisi'nin ilk kez ikinci parti konumuna düşmesi özellikle EGE'de hemen her yerin CHP adayları tarafından alınmasıydı. Komşu il Amasya ve Kastamonu da bu beklenmeye...
 • YORGAN GİTTİ KAVGA BİTTİ

  03 Nisan 2024 Köşe Yazıları

  Bir gece Nasrettin Hoca'nın evinin önünde iki grup arasında kavga başlar. Kavga biraz uzun sürer, aşırı gürültüden rahatsız olan hoca yataktan kalkar yorganı eline toplar balkona çıkar. Kavgacılara seslenir falan ama kavgacılar kendi gürültü ve hırslarından hocayı tınlamazlar bile; Sinirlenen hoca; Omzundaki yorganı kavgacıların üzerine doğru fırlatır. Yorgan kafalarına dolanan kavgacılardan bir grup ne olduğunu anlamadan yorganı alıp korku içinde kaçıp giderler. Kavgacıların diğer grubu da kavga ettikleri grubun kaçması üzerine olay yerin...
 • Psikolojik Destek Almaya Karşı İsteksizlik

  30 Mart 2024 Köşe Yazıları

  Psikolojik destek almak bir sağlık yardımı almaktır. Bazılarımız vücudumuzda bir ağrı hissettiğine bunun kaynağını anlamaya çalışır ve hemen muayene olur bazılarımız da ağrının daha büyük bir soruna işaret edebileceğini düşünüp muayene olmayı sürekli erteler. Psikolojik danışma alırken de insanlar, bazen bu hizmete erken şans verirler bazen de zaten yardım almanın faydasız olacağını düşünerek umutsuzluğa kapılıp destekten uzak kalırlar. Çünkü onlara sorun oluşturan kişiler onların deyimiyle, kişinin psikolojisini bozan o kişiler diplerinde oldu...